Státní tajemník a možný volební manažer ČSSD Prouza má problém s prověrkou

  0:02aktualizováno  11:10
Možný nový volební manažer ČSSD Tomáš Prouza nemá bezpečnostní prověrku na stupeň „důvěrné“, kterou potřebuje ve funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti. S odkazem na své zdroje o tom informuje středeční MF DNES.

Nový volební manažer ČSSD a státní tajemník Tomáš Prouza | foto: Vláda ČR

Prouza musí mít bezpečnostní prověrku na stupeň „důvěrné“ od 1. ledna 2016, kdy se na jeho post začal vztahovat služební zákon. Podle čtyř na sobě nezávislých zdrojů z ČSSD a Úřadu vlády ale tento druh prověrky nemá.

Podle dřívějších informací by se Prouza mohl stát volebním manažerem ČSSD. Vedení strany minulý týden ale tuto otázku zatím neřešilo, předsednictvo by se jí mělo zabývat po Novém roce. Šéf strany a premiér Bohuslav Sobotka počítá s tím, že Prouza pomůže ČSSD v předvolebním období.

Blízký spolupracovník premiéra ale podle informací MF DNES během bezpečnostního řízení „narazil na problém“, kvůli kterému musel požádal o prověrku na přísnější stupeň „tajné“.

Prouza se několik dní odmítal vyjádřit, zda má požadovaný stupeň prověrky. „Mám požádáno na stupeň T,“ řekl nakonec deníku státní tajemník.

Na udělení prověrky na stupeň „tajné“ prý čeká pět měsíců (Národní bezpečnostní úřad má na vyřízení žádosti půl roku). Protahování bezpečnostního řízení přisuzuje tomu, že dříve pracoval v zahraničí.

Příliš sdílný nejprve nebyl ani mluvčí vlády Martin Ayrer. „Takováto věc podléhá nekomunikaci,“ řekl s tím, že takovou informaci může podle zákona podat pouze Prouza. Mluvčí potvrdil, že státní tajemník kvůli seznamování s utajovanými skutečnostmi bezpečnostní prověrku potřebuje.

Ve středu dopoledne pak Ayrer upřesnil, že Prouza všechna zákonem daná kritéria pro výkon své funkce, včetně postupu ve věci bezpečnostní prověrky, splňuje. „Zde u Prouzy nyní dochází v souladu s platnými právními předpisy ke standardnímu bezpečnostnímu řízení, realizovanému Národním bezpečnostním úřadem. Není v kompetenci Úřadu vlády toto řízení jakkoli komentovat či o něm podávat informace,“ napsal v tiskovém sdělení.

Prouza působí ve funkci státního tajemníka pro evropské záležitosti od února 2014. Na podzim se o něm mluvilo jako o možném nástupci ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, ten ale navzdory porážce v senátních volbách a nabídnutí rezignace ve vládě zůstal.

Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Modro-žluté tsunami zasáhlo firmu na vlajky, vyráběla i pro demonstranty

Firma zažila tsunami modro-žlutých vlajek a praporů.

Jako modro-žluté tsunami popsal Jan Vereščák z liberecké firmy Libea posledních několik týdnů před eurovolbami....

Zeman o vyhazovu lhal a musí přijít omluva, rozhodl soud. Poradce odešel sám

Prezident Zeman zkritizoval radního, který vyzýval k jeho zabití. ODS ho prý...

Soud rozhodl, že se Česká republika musí omluvit za nepravdivý výrok prezidenta Miloše Zemana v televizi Barrandov. V...

VIDEO: Stíhačka s akrobatickým speciálem trénují na unikátní show

Akrobat Martin Šonka a pilot gripenu Ivo Kardoš během nácviku svého společného...

Je to jen malá ochutnávka z připravovaného unikátního vystoupení, které v sobotu 25. května na letecké základně v...

Najdete na iDNES.cz