Tajemný Protopopov. Únosce, nebo bodyguard ve službách Babiše?

  11:23aktualizováno  11:23
O muži jménem Petr Protopopov, který údajně držel syna Andreje Babiše na Krymu, toho veřejnosti moc známo není. Babiš mladší o něm v televizní reportáži mluvil jako o někom, kdo pracuje pro jeho otce a neoprávněně jej zadržoval. Bývalý obchodní partner naopak muže označuje za pečovatele, který juniora bral na výlety.

Premiér Andrej Babiš | foto:  František Vlček, MAFRA

Hlavní aktér údajného únosu, osmatřicetiletý Petr Protopopov, je podle svého bývalého obchodního partnera Josefa Komárka dlouholetý vášnivý cyklista, zjistil iRozhlas.cz. V mládí na kolech závodil, později s nimi právě s Komárkem začali obchodovat. V roce 2012 založili Cyklovrakoviště, prodejnu s náhradními díly. 

Kauza Čapí hnízdo

Po dvou letech se svého podílu vzdal a začal podnikat na sebe. Založil společnosti Cyklotuning a Cyklotuning servis, kde jako jednatel tehdy působil Jiří Vysloužil. Ten se k němu nyní nehlásí. 

I tyto firmy Protopopov po čase prodal. Už v roce 2015 jako nový vlastník v obchodním rejstříku figuruje Lukáš Klinecký. Ten tvrdí, že Protopopova nezná, firmy od něj prý pouze odkoupil.

Bodyguard mladého Babiše

Podle Komárka se Protopopov podnikání vzdal, jelikož mu jeho manželka, lékařka Dita Protopopová dohodila hlídání Babiše ml. Právě Protopopová, se kterou se Andrej Babiš mladší setkal v Národním ústavu duševního zdraví, napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti a díky tomu neměl být stíhán policií v kauze Čapí hnízdo

Kauza Babišova syna

Protopopov kontroloval Babiše ml., aby bral léky a dělal mu bodyguarda. Musel si proto také udělat zbrojní průkaz. Podezření, že by stál za únosem, ale Komárek odmítá. Cesta na Krym byla údajně jen jedním z mnoha výletů, které spolu podnikali. Měl to být výlet na ryby.

Protopopovova rodina přišla do Česka zřejmě v 90. letech. On sám na cyklistickém serveru bike-forum v roce 2012 napsal, že v ČR žije už 17 let. Protopopov přitom pracuje pro Agrofert, co přesně dělá, však není jasné. Mluvčí společnosti Karel Hanzelka sdílný nebyl. „Nezlobte se, nebudeme se ke svým zaměstnancům vyjadřovat,“ citoval jej Český rozhlas. Z dostupných informací zároveň vyplývá, že působí i jako začínající fotograf. Loni si založil firmu s názvem Vostok studio, které se má podle obchodního rejstříku angažovat v oblasti audiovizuálních služeb.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Reakce Andreje Babiše na reportáž o údajném únosu jeho syna na Krym:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Český lyžař v Alpách srazil Švéda. Muži praskla aorta, na místě zemřel

Horská záchranná služba ve francouzském horském středisku  Avoriaz (28.4.2016)

Ve francouzském zimním středisku Alpe d’Huez v neděli po kolizi s českým lyžařem zemřel 45letý Švéd. Informoval o tom...

Další z rubriky

Piráti navrhli zrušit autorské poplatky při nákupu médií i nižší daň na knihy

Poslanci Pirátů Jakub Michálek a Lenka Kozlová představili návrhy změn...

Zlevnit prázdná DVD a flash disky lidem, kteří si je kupují, zrušením autorského poplatku, a zároveň snížit daň z...

Ministr si bude moci vybrat, zda bude také poslancem. Jako v Rakousku

Poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD) hovořila na schůzi Sněmovny 19. prosince...

Ministři, kteří jsou zároveň poslanci, mohou dostat šanci si vybrat, zda si nechají obě funkce, nebo dočasně pustí do...

Zavlečení norci likvidují raky, Česko je chce dostat na černou listinu

Norek americký

Česko chce zařadit na seznam nežádoucích rostlin a živočichů tři další druhy, uvedly to úterní Lidové noviny. Prvním na...

Najdete na iDNES.cz