V protipovodňovém valu v Zálezlicích našli místo jílu a písku stavební suť

  9:21aktualizováno  9:21
V Zálezlicích na Mělnicku začali po červnových záplavách opravovat díry v protipovodňové hrázi, která má chránit místní část Kozárovice. Když však val začali rozebírat, nestačili se divit. Dělníci do něj totiž při budování místo běžně používaného jílu či písku nasypali mimo jiné stavební suť.

"Nevěřil jsem svým očím. Z řezu hráze na mne koukaly třeba kusy rozbitých dlaždic, cihly, nebo dokonce i příborový nůž. Je to zkrátka odněkud navezený nepořádek, za který si stavební firma nechala zaplatit dvakrát," popsal starosta Zálezlic Jiří Čížek.

Firma totiž podle něj dostala o někoho zaplaceno za likvidaci suti, ale zpeněžila ji i jako materiál. Ten se do valu dostal v roce 2002, kdy ho poničily tehdejší povodně.

Dělníci se podle starosty navíc pokouší opravit nekvalitním materiálem i stávající prasklinu.

Majitel společnosti Dalibor Řehák se však brání. Materiál na opravu hráze má podle něj všechny potřebné atesty. Pokud jde o ten starý z roku 2002, tam chce počkat na výsledky testů, které jej prověří. Odběry by se podle starosty Čížka měly dělat během pondělí.

Na archivní fotografii z roku 2002 je vidět příprava kozárovického valu. Pod

Na archivní fotografii z roku 2002 je vidět příprava kozárovického valu. Pod stroji je kamení, stavební suť a další nevhodný materiál.

"Nelíbí se mi, co firma udělala. Znamená to, že při další velké vodě může tato hráz zase někde povolit," podotkl. Kozárovická hráz je navržena jen na pětiletou vodu, i tak ale místním dokáže výrazně pomoci. Bez ní by totiž lidé vylévali v této části obce vodu z domu už při prvních a druhých povodňových stupních. Navíc je neochrání ani budovaný val kolem Zálezlic.

Stát se to v Mělníce, hráz by vodu neudržela

Kdyby se podobně nekvalitní materiál, jaký popisuje Čížek, ocitl v mělnické protipovodňové hrázi, má její projektant Lukáš Svoboda o osudu míst, které teď ochránila, poměrně jasno. ¨

"Voda by protekla skrz, a tím pádem by hráz vodu neudržela. Materiál na protipovodňový val musí být spojitý a zároveň se nesmí podmáčet," uvedl.

I v Mělníku však přes veškeré úspěchy a záchranu Pšovky či Mlazic ukázala povodeň na nedostatky.

"Kus hráze tu jednoduše chybí. Je to v místě, kde se mají budovat mobilní zábrany. Tedy u Rybářů a Vinic. I kdybychom je ale letos postavili, voda za hráz stejně nateče, a to vraty u veslařského klubu," popsal starosta Mělníka Ctirad Mikeš s tím, že jde o chybu v projektu.

Voda z toho důvodu zatopila v červnu lidem sklepy a místní vinařství.

Projektant ovšem tvrdí, že chyba byla už v zadávací dokumentaci. "My jsme na to upozorňovali už při soutěži o projekt. Jenže šlo o evropské peníze a tam každá změna znamená vrácení dotace nebo její krácení," zmínil Svoboda.

Město teď společně s investorem, tedy Povodím Labe, i projektanty jedná. Povodně do města přišly v době, kdy hráz ještě nebyla zkolaudovaná. Na to by mělo dojít do konce září a starosta Mikeš do té doby také chce, aby závady zmizely. "To znamená udělat projekt na chybějící část a postavit ji," řekl Mikeš. Stát to bude desítky milionů navíc.

Schůzky s projektanty teď mají na programu i v Hoříně. I když zdejší nová betonová stěna neměla sama o sobě žádný problém a vodu nezadržela jen proto, že se přelila. "I my se chceme pobavit o tom, co by se u našeho protipovodňového opatření dalo zlepšit," poznamenal starosta obce Jaroslav Vrba.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Třetina učitelů tápe v sexuální výchově. Jako pomůcky volí okurky a banány

Děti přemítají o významu antikoncepce, používání kondomu, menstruačním cyklu žen nebo prevenci proti pohlavním...

Nejsou lidi. Třem čtvrtinám kojeneckých ústavů chybí lékaři a fyzioterapeuti

Téměř tři čtvrtiny dětských domovů a center pro děti do tří let nemají potřebný personál tak, jak jim ukládají...

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Češi ozvláštňují tetris challenge vtípky, vězeňská služba přibalila psa

Spoutaný vězeň leží na zemi, vedle něj se rovněž ve vodorovné poloze nachází několik zakuklenců a taky pes. Kolem jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz