Počet kuřáků klesl po zákazu o 3,5 procenta, oznámil ministr Vojtěch

  10:06aktualizováno  10:40
Počet kuřáků klesl po šesti měsících od zavedení úplného zákazu kouření v restauracích a hospodách o 3,5 procenta. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s odkazem na průzkum Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kterého se zúčastnilo 1 806 respondentů.

Protikuřácký zákon začal platit loni na konci května. V rámci něj je zakázáno kouřit na zastávkách, na veřejnosti nebo v restauračních zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek prezentovalo pozitivní dopady zavedení zákona.

„V souvislosti s protikuřáckým zákonem nejnovější data SZÚ ukazují, že jsme se vydali správnou cestou. Oproti roku 2016 došlo k poklesu aktuálních kuřáků o 3,5 procenta. A to jsou teprve čísla za prvních šest měsíců účinností zákona,“ komentoval výsledky průzkumu ministr Vojtěch.

Tezi, že protikuřácký zákon prospívá zdraví veřejnosti, podle Vojtěcha dokládá i fakt, že po zavedení zákazu kouření v restauracích a veřejných prostorech došlo k poklesu hospitalizací souvisejících s chorobami spojenými s kouřením. Podle něj se jedná o největší meziroční pokles za posledních několik let.

„Neumíme si to vysvětlit jinak, než že začal platit protikuřácký zákon,“ dodal Vojtěch. Zmínil, že je rád, že se jim podařilo zákaz kouření uchránit proti výjimkám. Například v podobě zavedení kuřáren.

V budoucnu by rád redukoval prostor, kde je možné kouřit. Doufá, že za pár let budou objektivnější výsledky dopadu zákazu kouření, pak by mohlo přijít zpřísnění protikuřáckého zákona.

„Vzhledem k tomu zákonu a zákazu kouřeni, tak mezi roky 2016 a 2017 došlo k výraznému poklesu expozice tabákovému kouři na pracovišti o 5,2 procenta,“ uvedl Vojtěch s tím, že se zřejmě jedná o personál v restauracích, který byl vystavený pasivnímu kouření. 

V Česku se ročně vykouří 21 miliard cigaret

Podle vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlé ze Státního zdravotního ústavu je alarmující, že nejvíce kuřáků je v kategorii 15 až 24 let. Ačkoli obvykle spotřebují 5 až 9 cigaret denně, mohou si podle ní takto vypěstovat celoživotní návyk.

Zhruba třetina kuřáků se loni pokusila zbavit se své závislosti. Téměř 35 procent pak slyšelo doporučení od lékařů, aby kouřit přestali

Podle průzkumů je také velké procento respondentů spokojených se zákazem kouření. Téměř dvě třetiny z nich uvítaly, že už není možné kouřit v restauracích. Třicet procent přitom tvoří sami uživatelé nikotinu.

Předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský konstatoval, že zákon má pozitivní vliv na pokles počtu kardivaskulárních onemocnění v Česku. Táborský shrnul, že každé páté úmrtí je ovlivněné nemocemi z kouření cigaret. 

I přesto v Česku kouří 2,3 milionu lidí a za rok se zkonzumuje 21 miliard cigaret. Na nemoci spojené s kouřením u nás ročně zemře 16 tisíc lidí. Celospolečenské náklady spojené s kouřením jsou odhadovány až na 100 miliard korun. V částce jsou zahrnuty nejen výdaje na léčbu, ale i náklady na nemocenské pojištění nebo invalidní důchody. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Česko zasáhnou o víkendu bouřky a přívalové deště, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

Od sobotního odpoledne se v Česku mohou lokálně objevit silné bouřky provázené přívalovým deštěm, varují meteorologové...

Češi nemoci přecházejí, tvrdí průzkum. Simulanti ale údajně nejsme

ilustrační snímek

Většina Čechů nemoci přechází, nemohou si výpadek ze zaměstnání dovolit. S mírnějším nachlazením přijdou do práce spíš...

ČSSD podpoří rozpočet, slíbila Maláčová. Dostane o 5,9 miliardy více

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Sociální demokracie podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové podpoří ve vládě státní rozpočet pro příští...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz