Počet kuřáků klesl po zákazu o 3,5 procenta, oznámil ministr Vojtěch

  10:06aktualizováno  10:40
Počet kuřáků klesl po šesti měsících od zavedení úplného zákazu kouření v restauracích a hospodách o 3,5 procenta. Oznámil to ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s odkazem na průzkum Státního zdravotního ústavu (SZÚ), kterého se zúčastnilo 1 806 respondentů.

Protikuřácký zákon začal platit loni na konci května. V rámci něj je zakázáno kouřit na zastávkách, na veřejnosti nebo v restauračních zařízeních. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek prezentovalo pozitivní dopady zavedení zákona.

„V souvislosti s protikuřáckým zákonem nejnovější data SZÚ ukazují, že jsme se vydali správnou cestou. Oproti roku 2016 došlo k poklesu aktuálních kuřáků o 3,5 procenta. A to jsou teprve čísla za prvních šest měsíců účinností zákona,“ komentoval výsledky průzkumu ministr Vojtěch.

Tezi, že protikuřácký zákon prospívá zdraví veřejnosti, podle Vojtěcha dokládá i fakt, že po zavedení zákazu kouření v restauracích a veřejných prostorech došlo k poklesu hospitalizací souvisejících s chorobami spojenými s kouřením. Podle něj se jedná o největší meziroční pokles za posledních několik let.

„Neumíme si to vysvětlit jinak, než že začal platit protikuřácký zákon,“ dodal Vojtěch. Zmínil, že je rád, že se jim podařilo zákaz kouření uchránit proti výjimkám. Například v podobě zavedení kuřáren.

V budoucnu by rád redukoval prostor, kde je možné kouřit. Doufá, že za pár let budou objektivnější výsledky dopadu zákazu kouření, pak by mohlo přijít zpřísnění protikuřáckého zákona.

„Vzhledem k tomu zákonu a zákazu kouřeni, tak mezi roky 2016 a 2017 došlo k výraznému poklesu expozice tabákovému kouři na pracovišti o 5,2 procenta,“ uvedl Vojtěch s tím, že se zřejmě jedná o personál v restauracích, který byl vystavený pasivnímu kouření. 

V Česku se ročně vykouří 21 miliard cigaret

Podle vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Marie Nejedlé ze Státního zdravotního ústavu je alarmující, že nejvíce kuřáků je v kategorii 15 až 24 let. Ačkoli obvykle spotřebují 5 až 9 cigaret denně, mohou si podle ní takto vypěstovat celoživotní návyk.

Zhruba třetina kuřáků se loni pokusila zbavit se své závislosti. Téměř 35 procent pak slyšelo doporučení od lékařů, aby kouřit přestali

Podle průzkumů je také velké procento respondentů spokojených se zákazem kouření. Téměř dvě třetiny z nich uvítaly, že už není možné kouřit v restauracích. Třicet procent přitom tvoří sami uživatelé nikotinu.

Předseda České kardiologické společnosti Miloš Táborský konstatoval, že zákon má pozitivní vliv na pokles počtu kardivaskulárních onemocnění v Česku. Táborský shrnul, že každé páté úmrtí je ovlivněné nemocemi z kouření cigaret. 

I přesto v Česku kouří 2,3 milionu lidí a za rok se zkonzumuje 21 miliard cigaret. Na nemoci spojené s kouřením u nás ročně zemře 16 tisíc lidí. Celospolečenské náklady spojené s kouřením jsou odhadovány až na 100 miliard korun. V částce jsou zahrnuty nejen výdaje na léčbu, ale i náklady na nemocenské pojištění nebo invalidní důchody. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Hejna čápů se na cestě do Afriky zastavila na Moravě. Kvůli hrabošům

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední...

Obrovská hejna čítající až 200 čápů obsadila v těchto dnech pole na střední Moravě. Důvodem jsou přemnožení hraboši,...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Najdete na iDNES.cz