Proti vládním reformám stávkoval téměř milion lidí

  12:56aktualizováno  16:01
Dnešní stávka odborů měla nejrůznější podoby. Zastavila se většina vlaků i doprava v některých městech. Práci přerušili i lékaři či úředníci. Podle odborářů stávkovalo 900 tisíc lidí z Českomoravské konfederace odborových svazů a dalších sto tisíc z Asociace samostatných odborů.

Slámová blokáda na náměstí I. P. Pavlova | foto: Lukáš Bíba, MF DNES


Odboráři úderem 13. hodiny zablokovali v Praze balíky slámy magistrálu u stanice metra I. P. Pavlova. Prostor mezi Legerovou a Sokolskou musela uzavřít policie, která odkláněla dopravu.

Demonstranti s transparenty se zhruba po půl hodině vydali směrem k sídlu odborového svazu. Míjela je auta, jejichž cestu přes Prahu na dlouhou dobu zastavili. "Jděte raději makat!" vyslechli si od řidiče starší toyoty. "Ty asi vyděláváš dost," reagovali odboráři a začali na něj pískat.

. STÁVKA ON-LINE - ČTĚTE ZDE

"Asi padesátihlavý průvod došel do sídla Asociace samostatných odborů nedaleko magistrály, kde odevzdal vlajky a transparenty. Účastníci demonstrace si poté sedli v blízké restauraci," hlásil z místa reportér.

Každého města se stávka dotkla jinak. Například v Praze oznámili svůj úmysl stávkovat řidiči autobusů a tramvají. Několik autobusů se zastavilo na Karlově náměstí. "Na I. P. Pavlova stojí tramvaj ve směru na náměstí Míru, brání v provozu dalším," referoval redaktor MF DNES.

. STÁVKA OČIMA BLOGERŮ - ČTĚTE ZDE

Jak se však později ukázalo, tramvají stálo jen devět, z toho pouze dvě blokovaly dopravu.

"Žádné problémy v dopravě nepozoruji, jediné, co mě trápilo, byly ranní zácpy kvůli bouračkám, teď ale jezdí tramvaje i autobusy tak, jak mají," uvedla jedna z cestujících na pražském Andělu. Dvě dívky ani nevěděly, že se stávkuje.

Vše o chystané
stávce odborů - všechny články

Policista, který hlídal dopravu na křižovatce směrem k Palackého náměstí, s redaktory nechtěl mluvit a odkázal je na tiskové oddělení. Přesto však na otázku, zda se vyskytly nějaké problémy v dopravě, odpověděl, že ne. "Vše je v normálu," uvedl.

Metro také jelo. Jeho pracovníci oznámili rozhlasem, že se ke stávce připojují, ale z bezpečnostních důvodů provoz nepřeruší.

. ANKETA: politici a odboráři o stávce

Cestu nemuseli odkládat ani lidé ve Zlíně či Otrokovicích. V Plzni zastavily na celou hodinu tramvaje. Autobusy a trolejbusy se však rozjely po plánovaných patnácti minutách stávky. Reportér MF DNES navíc informoval, že jedoucí tramvaj zahlédl už o půl druhé.

Obyvatel Brna se stávka dotkla víc, tramvaje se rozjely až po druhé hodině.

Vlaků jela pětina
Mluvčí Českých drah Ondřej Kubala potvrdil, že strojvedoucí některé vlaky zastavili. "Odmítli jakékoliv argumenty a budou si brát cestující jako rukojmí, České dráhy s tím jednoznačně nesouhlasí," řekl. Bez omezení jela asi pětina spojů - pendolina a některé vlaky IC a EC. Všechny vlaky se rozjely nejpozději ve 14:15.

"V odbavovací hale brněnského nádraží stálo několik stovek naštvaných lidí, kteří čekali na to, kdy se rozjedou vlaky," popsal situaci v moravské metropoli redaktor iDNES.cz. Neodjelo ani pendolino do Vídně, které nezastavil hněv odborářů, ale porucha v Březové nad Svitavou.

Stávka v Depu Hostivař

Státním úředníkům nejvíc vadí propad mezd
Práci přerušili také na některých úřadech. Ke stávce se totiž připojily například finanční a katastrální úřady či Česká správa sociálního zabezpečení, kde fungovala jen klientská centra.

Do hodinové stávky se aktivně zapojilo přes 12 tisíc státních zaměstnanců, dalších dvacet tisíc stávku podpořilo symbolicky.

"Do stávky se připojili zaměstnanci napříč profesními skupinami. Byli to lidé z finančních a katastrálních úřadů, zaměstnanci na městských a obecních úřadech či kasteláni a průvodci na hradech," řekla iDNES.cz Alena Vondrová, předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací.

. Podrobné informace o průběhu stávky

Předseda ČMKOS mluvil o ostudě vlády
V Hostivaři se sešlo asi 300 stávkujících z dopravy na mítinku, na kterém promluvil předseda ČMKOS Milan Štěch. "Každé jeho třetí slovo je hanba či ostuda," informoval z místa reportér iDNES.tv.

"Důvod, proč jsem šel do stávky, je, že na nás kladou pořád vyšší a vyšší nároky. Plat je ale stejný," komentoval situaci řidič metra, který stávkoval v Hostivaři. "Starší zaměstnanci se báli jít do stávky kvůli tomu, že by mohli přijít o místo, jinak by nás bylo víc," myslí si.

Už od časných ranních hodin stávkovali lékaři a další zdravotnický personál, celkem 70 tisíc lidí, z toho třicet tisíc aktivně. V ostravské fakultní nemocnici obnovili plný provoz už v devět, jiná zdravotnická zařízení omezila poskytování péče na celý den.

Měli by odboráři při protivládních protestech přitvrdit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 8. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 4709
Ano 3477
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Zastal se obětí kněží a nabízí jim pomoc, dostal vyhazov z církevního soudu

Ilustrační snímek

Nová iniciativa, která pomáhá obětem sexuálního zneužití duchovními, vadí brněnskému biskupství. Jejího zakladatele...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Najdete na iDNES.cz