„Dohodu vnímáme jako pokryteckou, protože po evropských pěstitelích a chovatelích je vyžadováno dodržování mnohem přísnějších norem než jinde ve světě,“ podotkl na akci Doležal a dodal, že se farmáři musí zbytečně zaobírat byrokracií.
Doležal také připomněl, že Evropská unie chystá takzvaný zemědělský „superfond“ a teprve pak si vybere, jakou oblast z něj finančně podpoří. „S tím my zásadně nesouhlasíme. Jako zemědělci pak dostaneme ještě méně peněz. To je opravdu nebezpečná záležitost,“ upozornil.
„Kdo mlčí, ten souhlasí. My jsme tady proto, že nesouhlasíme s tím, aby na nás politici uvalovali další a další regulace,“ řekl předseda českého Zemědělského svazu Martin Pýcha. „Politici neustále říkají, že musí zjednodušovat zemědělskou politiku, to ale nedělají,“ dodal.
„Říkají nám, že máme dotace. My je ale nechceme, chceme férové a rovné podmínky,“ doplnil Pýcha a dále řekl, že neví, jak mají zemědělci konkurovat zemím, kde mají lidé nižší mzdy i menší ceny energií.
Chraňte naše farmáře, protestovali zemědělci. Traktory na přechodu omezily provoz![]() |
Na pódium pozvali i jednoho ze zemědělců. „Pokud chceme dát příležitost našim následovníkům, musíme s tím něco udělat. Převzali jsme to řemeslo od našich předků a starali jsme se o to pro další generace. Teď je to samá byrokracie, ztráta regulace a konkurenceschopnosti,“ uvedl vinař. Podle něj za to může Evropská unie a zejména předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Na místě promluvil i předseda slovenského Zemědělského svazu Andrej Gajdoš. „Hospodářství by se nemělo používat jako nástroj pro vyjednání lepších podmínek. Potraviny z třetích zemí by měly mít stejnou kvalitu,“ řekl. Dodal, že požaduje zrušení obchodních dohod.
Na mysli měl dohodu s jihoamerickým sdružením zemí Mercosur a bezcelní přístup ukrajinských zemědělců na unijní trh, který on i jeho kolegové zmiňovali jako důvody, proč se na hranice vydali.
Výborný protestům nerozumí
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na celorepublikové akce řekl, že protestům nerozumí. Dovoz z Jižní Ameriky je podle něj minimální. Odmítl také negativní dopady na zdraví spotřebitelů.
„Žádné potraviny, a je jedno, jestli to je původu živočišného nebo rostlinného, které by byly zdraví nebezpečné nebo byly v rozporu s našimi hygienickými pravidly, do ČR nejsou dováženy a nejsou tu distribuovány,“ uvedl.
Na evropské úrovni je ale Výborný připravený jednat o nastavení stejných podmínek pro dovoz mezi evropskými a jihoamerickými farmáři.
Hlavní akce se ve čtvrtek dopoledne konala na hraničním přechodu mezi Hodonínem a slovenským Holíčem. Celá akce započala dlouhým troubením traktorů a dalších strojů. Na místo přijely stovky zemědělců z Čech, Slovenska, Maďarska i Rakouska.
K česko-polskému přechodu přijelo přes 50 traktorů
Také jinde se konaly demonstrace či debaty s veřejností a politiky. V Královéhradeckém kraji na přechod Náchod – Kudawa Slone po 10:00 přijeli zemědělci asi s padesáti traktory a dalšími stroji. Půl hodiny před polednem na několik minut zastavili v obou směrech dopravu. Zpívali si Ach synku, synku a přecházeli z jedné strany silnice na druhou. Poté akci ukončili.
„Z von der Leyna do louže!“ Farmáři protestovali v Náchodě i s fekálním vozem![]() |
„Na hranicích bychom se měli setkat s polskými kolegy. Máme tam i podpisovou akci. Chceme lidem vysvětlit, proč to děláme. Neděláme to jen pro nás, ale i pro spoluobčany, pro naše děti a budoucnost,“ řekl ve čtvrtek ráno Luděk Homoláč ze Zemědělského družstva Mžany.
Desítky traktorů pak v Plzeňském kraji vyjely na přechod Folmava a u pumpy v Draženově. Na protest tam vyrazila minimálně půlkilometrová kolona traktorů s českými vlajkami.
Zemědělci s traktory protestovali na Folmavě, obávají se i rozprodávání půdy![]() |
V Pardubicích zůstaly stroje v garáži
Zhruba dvě stovky zemědělců se sešly před Východočeským divadlem v Pardubicích k poklidné demonstraci. Nejprve si společně zazpívali českou hymnu a pak vyslechli několik řečníků. Stroje tentokrát zůstaly v garáži.
„Řekli jsme si, že nebudeme spoluobčanům komplikovat život, ale musíme dát o sobě vědět. Zvolili jsme formu shromáždění, happening a improvizované pódium na schodech divadla,“ uvedla ředitelka Regionální agrární komory Pardubického kraje Vanda Rektorisová.
V Karlovarském kraji vyjeli farmáři k přechodu Pomezí – Cheb a Dolní Dvory. V Moravskoslezském kraji se zemědělská technika nashromáždila u přechodu u Krnova. V Ústí nad Labem odpoledne dojedou traktory před krajský úřad.
Sedláci zaparkovali traktory u krajského úřadu, hejtman slíbil on-line tržiště |
V Liberci se sešli zástupci z řad Regionální agrární rady Libereckého kraje i zemědělců symbolicky mezi Evropským domem a zdejším asistenční centrem pro uprchlíky z Ukrajiny. Oproti loňským demonstracím jich ovšem byly pouhé dvě desítky. Ke čtvrtečním protestům se připojili také jihočeští zemědělci. Ti se sešli před obědem u zahradnického centra v Táboře. Dorazilo jich něco málo přes stovku, akce měla spíš podobu happeningu.
Demonstrace mají upozornit na rizika a dopady spojené s dovozem potravin ze třetích zemí. Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože ve zmíněných zemích podle nich nemusí farmáři dodržovat přísné normy jako v EU. Vyzývají vládu Petra Fialy, aby prosazovala spravedlivé podmínky na evropském trhu.
Farmáři protestovali několikrát také loni, na jedné z akcí se sjelo do Prahy zhruba 700 traktorů a další techniky, akce se zúčastnilo několik tisíc lidí. Zemědělci tehdy vyrazili na protestní průjezd městem a následně se přesunuli k Úřadu vlády, před budovou vysypali hnůj. Protestující farmáři komplikovali dopravu, po městě se tvořily kolony.