Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Protesty odsunuly palác z centra

  20:12
Tisíce lidí v Olomouci dosáhly svého - Palác Morava na okraji historického centra města v místě tržnice stát nebude. Politici se dohodli s investorem, že si pro obchodně-zábavní centrum vybere jiné místo ve městě. Lidé z iniciativy protestující proti stavbě míní, že zvítězila občanská společnost. Politici nejsou tak jednoznační, ale přiznávají, že nátlak veřejnosti vykonal své.

"Řekněme, že jsme zvážili všechny aspekty, které záměr provázejí a jednali s investorem, zda je schopen náš návrh akceptovat," odpověděl primátor Martin Tesařík na dotaz, zda v názorech politiků nastala radikální změna právě kvůli protestům obyvatel.

V Olomouci je to první případ, kdy protesty proti stavbě velkého obchodního centra změnily rozhodnutí politiků. Dřívější petice proti stavbě hypermarketů vedení města odmítlo přijmout. Dokonce kvůli investorům změnilo i územní plán.

Petici proti stavbě Paláce podepsalo dosud rekordních pět tisíc lidí, proti se vyslovil i ministr kultury, někteří poslanci a další osobnosti.

Zástupci iniciativy Občané proti Paláci Morava soudí, že v rozhodnutí politiků hrály roli i blížící se komunální volby. "Také se spojilo několik zájmových skupin lidí, kteří se shodli na jednom bodě," řekl Miloš Navrátil z občanské iniciativy.

Lidé tak dali politikům jasný signál, že existují určité hranice a že bez občanů se rozhodování neobejde. "Věřím, že díky tomuto případu se v jiných věcech politici obrátí na veřejnost dříve, než budou rozhodovat. Možná je to také pohne k tomu, že budou dodržovat svoje programové prohlášení," dodal Navrátil.

Zástupci všech politických stran v městském zastupitelstvu se sešli kvůli stavbě centra vůbec poprvé a hned po hodině jednání s investorem oznámili výsledek. Shodli se, že souhlasí se stavbou na jiném místě.

Přitom ještě v březnu se proti stavbě na tržnici bez přísných podmínek na architekturu a návaznosti s historickým centrem postavilo jen několik zastupitelů z různých stran. Na posledním zastupitelstvu před třemi týdny se již proti stavbě bez předem daných mantinelů vyslovily dvě politické strany.

Primátor sice zdůrazňuje, že ještě není vše zcela jisté a rozhodnutí padne až ve středu, kdy investor řekne konečné slovo. Ten ale už oznámil, že má již dalších šest lokalit, na kterých by mohl centrum postavit.

"Je to na sto procent. Je to kvůli iniciativě občanů. Kdyby nebyla, stavělo by se. Považuji to za začátek občanské společnosti," řekl zástupce Unie svobody zastupitel David Hrbek. "Myslím, že občanské iniciativy by měly být partnerem obecních samospráv."

Zástupce investora Karel Kobliha potvrdil, že vedení firmy D. A. Engenering se rozhodne, kam svůj záměr přemístí. O tom, že by firma centrum v Olomouci vůbec nepostavila, zatím nepřemýšlí.

"Uvažujeme o pěti soukromých pozemcích a jednom městském v lokalitě 9. května naproti okresnímu úřadu. Další dva jsou na okraji a další ve městě. Žádný ale není v centru nebo v blízkosti centra města. Vracíme se o dva roky zpět, nechceme už žádné překážky, budeme stavět tam, kde už je vše vyjasněné," řekl Kobliha.

Investor zatím neuvažuje, že by po městu vymáhal sankce, které by přicházely v úvahu při jednostranném zrušení smlouvy. Firma podle něj dosud utratila za přípravu akce 10 až 14 milionů korun.

Dvoumilionový dar městu, který měla podle smlouvy předat, zatím radnice nedostala. "Smluvní vztahy budeme chtít ukončit dohodou. A pak budeme jednat dál," řekl náměstek primátora Jaromír Czmero (ČSSD).

Zastupitelé se sejdou na konci června a pravděpodobně zruší smlouvy s investorem, které se váží k pozemku na tržnici. Také se bude rozhodovat o tom, co dál s pozemky a městskou tržnicí. Investor musí podle smlouvy uvést pozemek do původního stavu, a to by znamenalo zřejmě zasypat archeologické nálezy.

"Musíme se rozhodnout, co dál. Také památkáři by se měli vyjádřit, jak naložit s nálezy, které v místě objevili při průzkumu," dodal Czmero.

Autoři: ,

Výsledky voleb

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Koalice SPOLU skončila na druhém místě. Koalice Přísahy a Motoristů a Stačilo! předběhli STAN a Piráty.

Nečekejte a zažádejte o dotaci na výměnu kotle, hrozí pokuty, říká expert

  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

Polské gangy jezdí do Česka s falešnými recepty. Hlavně pro léky na úzkosti

13. června 2024

Premium Polské gangy obchodující s léky na předpis – zejména na deprese a úzkosti – přišly na jednoduchý...

ANALÝZA: Diplomatický teror, zní z Izraele. OSN ho staví na úroveň Hamásu

13. června 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Napadený Izrael obvinila OSN z válečných zločinů, dává ho na černou listinu s al Káidou a...

Vláda schválila novelu o zjednodušení rozvodů. Zakazuje bití dětí

12. června 2024  23:09

Zjednodušení a zrychlení rozvodu i procesu hledání úpravy péče o děti z rozvedených manželství má...

Pokud nám nedají dost na školství, STAN nepodpoří rozpočet, varuje Bek

12. června 2024  22:56

Jestliže rozpočet na školství nebude splňovat vládní programové prohlášení, ministr Mikuláš Bek pro...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...