Podle zaměstnanců jsou platy na ministerstvu spravedlnosti, které zaměstnává i právníky nebo ekonomy, nižší než v jiných institucích. Například ve srovnání s ministerstvem financí asi o 10 tisíc korun. A nástupní platy jsou srovnatelné s platem prodavačů, tedy zhruba 34 tisíc hrubého. Přitom zájemce o post na ministerstvu musí být vysoce kvalifikovaný.
„Se 47 tisíci hrubého po pěti letech praxe jsem prostě nebyl schopný uživit rodinu, platit nájem a normálně v Praze žít. Na hypotéku jsem nedosáhl. Když jsem o ni přišel žádat, paní na přepážce se mi vysmála,“ líčí Matej Blažek.
Expert na korupci je jedním z těch, který z ministerstva spravedlnosti nedávno odešel. „Mrzí mě to, v cizině jsem získal nějaké know-how, mou specializací jsou pravidla lobbingu. Rád bych ho využil doma a pro stát. Ale za těchto podmínek to prostě nešlo,“ vysvětluje Blažek.
Z Blažkova resortu utíkají lidé. Podle odborářky nastupují za plat prodavače |
Podobně jako on odešlo z resortu 232 lidí, tedy více než polovina z celkového počtu. A nové se nedaří přilákat. Loni se asi polovina ze 133 výběrových řízení na neobsazené pozice pro nezájem musela zrušit. „Cítím beznaděj, frustraci. Je ponižující, že tady takto musíme tajtrlíkovat. Agendy neubývá, ale lidé jen odchází. Neustále se opakuje, že jsme srdcaři, ale jen na to spoléhat nejde,“ prohlásil další z protestujících Adam Hexner, právník z legislativního odboru ministerstva.
Podle odborářky Elišky Hronové zvažují odchod i další. „Na 76 procent těch, kteří zůstávají a přišli protestovat, zvažuje odchod nebo je o něm už pevně rozhodnuto,“ tvrdí. Protestovat přišla asi stovka lidí.
Tesla na laně za Trabantem
Hexner připomněl, že pokud lidé chybí, vznikají různé průtahy, které stát pak třeba v soudních sporech stojí další peníze. Přidávají se problémy s tím, že nevznikají klíčové podklady pro zákony, které vyžaduje Evropská unie. „A za to, že je nebudeme mít aplikované, nám hrozí milionové i miliardové pokuty,“ upozornil Hexner.
Z oken kanceláří zaměstnanci už před protestem vyvěsili transparenty s hesly jako „Spravedlnost v odměňování je skutečně slepá.“ nebo „Na metr čtvereční pražského bytu si tu vydělávám tři měsíce!“ či „Zatímco my šetříme veřejné rozpočty, stát šetří na nás.“
Žádná dohoda o platech. Odbory mluví o vyděračské nabídce, zváží protesty |
Součástí happeningu byl i průjezd historického auta značky Trabant s nápisy „toto si platíte“. Ten na laně přitáhl auto značky Tesla s nápisy „toto si zasloužíte“. Alegoricky tím protestující vyjádřili situaci na ministerstvu.
Ještě před protestem svolali zaměstnanci schůzku s vedením ministerstva. Dorazil na ni náměstek ministra Karel Dvořák (STAN). Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se z jednání předem omluvil kvůli setkání zástupců všech základních organizací odborového svazu justice.
Už dříve ale řekl, že protest chápe jako podporu pro to, aby prošel vládou jeho návrh na přesun peněz z platů pro soudce, celkem asi 25 milionů korun, právě na platy lidí na ministerstvu.
„Ani dnešní jednání nepřineslo potřebný posun. Podporujeme návrh na přesun peněz, ale nejedná se o stabilní řešení situace na našem úřadě. Jen to zalepí díru,“ podotkla Hronová.
Kvůli nízkým platům stávkoval v nedávné době personál soudů i pražských státních zastupitelství.