Bývalá šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS, Schwarzenberg i šéf TOP 09 Miroslav Kalousek varovali před „plíživou ztrátou svobody“, podobnou jaká potkala lidi v roce 1948, když se k moci dostali komunisté.
Nyní podle Němcové i Kalouska podobné nebezpečí hrozí od šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše. „Četla jsem si znovu Budování státu od Ferdinanda Peroutky, co předcházelo nástupu komunistů. Ta plíživost ztráty svobody je to, co by nás mělo varovat,“ řekla Němcová.
Upozornila i na text, který zveřejnil prestižní list Financial Times, ve kterém Babiš redaktorovi poměry v jeho hnutí ANO popisuje slovy: „Strana jsem já“ (o rozhovoru s Babišem jsme psali zde).
Velká část médií má přitom podle ní už ústa zavřená, protože si je Babiš koupil. Šéf ANO a ministr financí, který je zároveň vlastníkem Agrofertu, před volbami v roce 2013 koupil mediální dům MAFRA, jehož součástí jsou internetový portál iDNES.cz či deníky MF DNES, Lidové noviny a Metro. Babišovi patří také nejposlouchanější Rádio Impuls a hudební televize Óčko.
Kalousek také mluvil o tom, že o svobodu lidé nepřijdou ze dne na den, ale že je okrajována postupně tím, jak jsou přijímány nejrůznější zákony, které ji omezují.
Důvodů, proč se opoziční pravicové strany proti Babišovi vyhraňují, je víc. Třeba ten, že právě nejpozději ve čtvrtek museli registrovaní plátci měsíční daně z přidané hodnoty poprvé podat kontrolní hlášení, které prosadil ve vládní koalici a pak i v parlamentu právě Babiš.
Je to formulář, do kterého firmy a podnikatelé pro finanční úřad vyplní, od koho dostali a komu poslali faktury a o kolik peněz v nich šlo. Podle ministra financí to má pomoci zlepšit výběr DPH (více o kontrolním hlášení DPH zde).
Opozici také vadí zákon o elektronické evidenci tržeb, který už prošel Sněmovnou a který chtějí TOP 09 i občanští demokraté poslat, až bude definitivně schválen, k Ústavnímu soudu (více o schválení EET ve Sněmovně zde). Babišovi také jeho kritici vyčítají střet zájmů, když jako ministr financí rozhoduje i o věcech, které mají dopad na jeho byznys.
Zklamáním pro pořadatele akce musela být poměrně malá účast lidí, kteří k soše svatého Václava v mrazivém čtvrtečním podvečeru na hodinový protest dorazili. Jeden z lidí se Kalouska ptal, zda za to podle něj může strach. „Ne, lhostejnost. Největším nepřítelem je lhostejnost lidí. Přitom ta lhostejná většina to nakonec rozhodne, ne extrémy,“ opáčil mu předseda TOP 09.