Zatímco se u řečniště v Poslanecké sněmovně střídali zástupci všech stran a ve vypjaté atmosféře se přeli o důvěryhodnost druhého kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO), o sto metrů dál na Malostranském náměstí se sešlo několik set lidí, aby protestovali proti vládě založené na podpoře komunistů.
Předem ohlášenou demonstraci svolalo sdružení AUVA s podporou hnutí Milion chvilek pro demokracii, na pódiu se kromě několika řečníků a hudebníka objevili někteří opoziční poslanci, například Miroslav Kalousek (TOP 09), Miroslava Němcová (ODS) nebo Jan Farský (STAN) (více v článku Nechceme komouše ani Babiše, demonstrovali lidé před Sněmovnou).
Později se část protestujících přesunula přímo před sídlo poslanců ve Sněmovní. Za dohledu policie zde demonstrace pokračovala pod okny jednacího sálu. Během krátké přestávky vyšel ven za nespokojenými občany i premiér Babiš. Reakcí byl ohlušující pískot a výkřiky „hanba“. Ochranka tak rychle odvedla předsedu vlády zpět dovnitř.
Policisté byli ve střehu, ale zásah nebyl potřeba
Přesunem do vedlejší ulice se však protestující mohli dopustit porušení zákona – Sněmovní totiž patří mezi devět míst, kde jsou v Praze demonstrace zapovězeny (viz box).
„Nic proti protestům, ale když se vždycky tak bazíruje i na drobnostech, tak demonstranti ve Sněmovní nemají ze zákona co dělat...,“ upozornil na rozpor na Twitteru třeba novinář Filip Rožánek.
Kde se nesmí demonstrovatZákon o právu shromažďovacím obsahuje v příloze (PDF) výčet míst (v Praze 1), kde jsou shromáždění zakázána: ulice Sněmovní, U Zlaté studně, Tomášská, Thunovská, Valdštejnské náměstí, Valdštejnská, Zámecká; chodník přiléhající k severní straně Malostranského náměstí, mezi křižovatkami s ulicí Zámecká a Tomášská; Letenská, a to v úseku mezi Malostranským náměstím a ulicí Josefská. |
Další se pak podivovali, proč policisté nezakročili a demonstraci nerozpustili.
Policejní prezidium však považuje postup policistů za správný. Demonstrace totiž byla původně svolána na Malostranské náměstí, kde se ve středu večer uskutečnila a oficiálně zde byla také ukončena. Až poté se podle mluvčího prezidia Josefa Bocána někteří jedinci přesunuli před Sněmovnu. „Tam byli policisté připraveni zakročit, což však nebylo nutné,“ odpověděl na dotaz iDNES.cz Bocán.
„Policisté přijali v okolí Poslanecké sněmovny bezpečnostní opatření, především s cílem zajistit bezpečnost chráněných osob a chráněného objektu i s ohledem na význam a program konané schůze. Následně v době, kdy by bylo teoreticky možné uvažovat o případném protiprávním jednání na úrovni přestupku ze strany zúčastněných, jsme volili strategii maximální zdrženlivosti,“ dodal Bocán.
Policie v souvislosti s demonstrací a následnou akcí ve Sněmovní ulici zatím neobdržela žádné trestní oznámení. Zadokumentovali pouze dva přestupky proti právu shromažďovacímu, které budou pražskými policisty oznámeny k projednání na magistrát. Policisté zaznamenali také několik stížností na hluk, ale závažněji veřejný pořádek narušen nebyl.
„Jednání účastníků demonstrace nedosahovalo takové intenzity, která by zákrok opodstatnila s ohledem na případná rizika, která by s sebou zákrok proti davu nesl,“ dodal Bocán.