Svůj protest přišli vyjádřit zástupci nevládních organizací na pomoc ženám, rodinám, homosexuálům či migrantům na Pětikostelní náměstí v Praze před památník Milady Horákové. Místo nezvolili náhodou, položením květin před pomník bojovnice za lidská práva chtěli vyjádřit naději, že budoucí vláda zachová úctu a zajistí dodržování lidských práv v České republice.
„Sledujeme současné dění kolem sestavování nové vlády. Dnes jde Andrej Babiš za prezidentem pro pověření k sestavení vlády a z dostupných informací vyplývá, že v budoucí vládě nebude post ministra pro lidská práva,“ vysvětlila iDNES.cz ve středu dopoledne Lucia Zachariášová z Otevřené společnosti smysl happeningu.
Tématu lidských práv je podle ní třeba věnovat pozornost, a proto chtějí apelovat na Babiše, aby přehodnotil své stanovisko.
Agenda ministra pro lidská práva je průřezová
Babiš serveru iDNES.cz v pondělí sdělil, že skutečně nepočítá s obsazením postu ministra pro lidská práva. „Tuto agendu pravděpodobně převezme ministr spravedlnosti, jak tomu i v minulosti často bylo. Slibuji si od toho dynamičtější a úspěšnější prosazování ve vládě,“ uvedl v SMS zprávě.
Nicméně z tohoto řešení mají zástupci nevládních organizací obavy. Agenda ministra pro lidská práva je podle nich průřezová, a proto je pro ně nepředstavitelné, aby spadala pod jeden resort. S tím souhlasí i někdejší ministr pro lidská práva a senátor Jiří Dienstbier.
„Pokud například řešíte práva zdravotně postižených, tak řešíte vzdělávání, zaměstnávání, sociální služby, zdravotní péči, podnikání. Tohle například spadá pod čtyři různé resorty,“ ilustroval na příkladu pro server iDNES.cz Dienstbier.
Jako průchozí by podle něj byla varianta, kdyby ministr spravedlnosti byl pověřen sledováním agendy lidských práv a tato sekce by zůstala pod Úřadem vlády. Nicméně byl by rád, pokud by Babiš ministra pro lidská práva ve vládě měl. „Myslím si, že pokud to někdo myslí s ochranou lidských práv vážně, tak je správné, aby ve vládě měl i ministra pro lidská práva,“ uzavřel celou věc Dienstbier.
Česko čelí kritice mezinárodních institucí
Ačkoli v předchozích letech se v Česku podle zástupců neziskovek podařilo provést spoustu pozitivních kroků, existují prý stále problémy, na které je třeba se zaměřovat. „Česká republika je v souvislosti s lidskoprávními otázkami kritizována ze strany mnohých mezinárodních organizací a ministr či ministryně pro lidská práva je vládním aktérem, který tuto situaci může dlouhodobě zlepšit,“ píší zástupci lidskoprávních organizací ve svém prohlášení.
Poukazují také na to, že ministr pro lidská práva funguje nejen jako spojka mezi občany a vládou, ale v předchozím volebním období ještě v době migrační krize prý „mírnil“ některé své kolegy. „Je to člověk, který v minulé vládě skutečně stál v opozici ministra vnitra a snažil se ho korigovat,“ uvedla Masha Volynsky z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty.
„V době, kdy vzrůstají hrozby populismu a extrémních názorů, tak ministr pro lidská práva by měl být pro společnost morální kotvou,“ uzavřela celou věc Hana Stelzerová z pořádající České ženské lobby.