KOMENTÁŘ: Kněžky lásky v zákrytu. Proč Piráti plýtvají energií?

  18:28aktualizováno  18:28
Snaha zreglementovat prostituci, to je taková politická maturita, o niž se čas od času pokouší kdekterá politická strana. Neuspěl ještě nikdo a pravděpodobně se to nepovede ani Pirátům. A je otázka, zda je něco takového vůbec potřeba.

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Kdykoliv má u nás některá politická strana pocit, že všechny naléhavé problémy Česka už se vyřešily, začne vymýšlet návrh zákona o prostituci. Tentokrát jde o parlamentní nováčky Piráty. Argumentují tím, že „lepší než zákaz jsou jasná pravidla“ a že „v Maďarsku prostitutky ročně zaplatí miliardu korun, která vystačí na obědy pro 100 tisíc školáků“. Milé a dojemné.

Fotogalerie

Proti zákonu o prostituci vlastně nic nemám. Považuji ho ale v našich podmínkách za téměř neproveditelný projekt. Mission Impossible. Jestli se to Pirátům a spol. podaří, tak před nimi smeknu až na zem.

A rozhodně nejde jen o to, že to je návrh z dílny opoziční strany, čímž se automaticky ocitá v nevýhodě. Byl jsem už svědkem toho, jak si na zákonu o prostituci před patnácti lety vylámala zuby vládní sociální demokracie. A pomiňme teď i nekonečný etický spor o to, zda se stát tím, že zákonem upraví profesi prostitutek a bude z ní kořistit formou daní, fakticky nestává vrchním erárním pasákem.

Jaký je tedy výchozí stav: prostituci dnes u nás zákony nepovolují ani nezakazují. Osoby, které sexuální služby poskytují, nemohou být za své jednání trestně stíhány. Samotná prostituce tedy trestná není, stát potírá pouze kuplířství a obchodování s lidmi.

O co jde ve všech návrzích na regulaci prostituce (a že jich za uplynulá tři desetiletí už bylo!)? Chtějí prostitutky ochránit před vykořisťováním a současně z nich vytáhnout peníze do státní kasy. Prostě něco za něco.

Cejch navždy

Minulý týden se vysílal na iDNES.cz pořad Rozstřel, v němž vystoupil manažer erotického klubu Lotos Igor Salomon. Byl to opravdu svérázný host. Děvčatům říká „modely“ a bez obalu tvrdí, že devět z deseti je závislých na alkoholu nebo na automatech.

Už z toho vyplývá, že většina prostitutek se do nějakého legalizovaného systému nebude chtít zapojit a už vůbec netouží po tom se někde registrovat. Nejsme Amsterdam, kde je prostituce společností přijímaná bez stigmat a studu a kde červená okénka představují známou turistickou atrakci.

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to má přinést miliardu

Ostatně i Salomon říká, že „jestli bude holka evidovaná, tak to na ni jednou někde vypadne“, což je určitě pravda. On sám navrhuje zdanit je anonymně, třeba formou „dálniční známky“, kterou by se prostitutky prokázaly při náhodné kontrole – a pak ji zase jednoduše vyhodily.

Mimochodem v roce 2004 vláda Stanislava Grosse přišla s tím, že by si prostitutka musela dojít pro licenci k výkonu svého povolání na radnici. Co myslíte, riskovala by nějaká studentka nebo matka-samoživitelka, že tam u okénka potká sousedku nebo kamarádku svojí matky?

Povinně nepovinné daně

Pirátský návrh s „povinnou registrací“ nepočítá. Takže okamžitě naskakuje otázka, k čemu to bude dobré, když se zaregistruje jenom někdo?

Uvažujme dál: jestliže se nebudou muset registrovat všechny prostitutky, budou muset všechny platit daně? Předpokládám, že ano, jinak by neplatila rovnost před zákonem. A pokud ano, pak jsem zvědav, jak bude správce daně dokazovat neregistrované prostituce, že je prostitutka. To zvládne, snad jen když si sám zahraje na zákazníka, což bude docela taškařice.

Jenže pak by to vedlo k přesnému opaku toho, co autoři zákona chtějí. A prostituce by se skrývala ještě více než dnes, protože by se schovávala ještě před berňákem, místo toho, aby byla transparentnější.

Salomon odhaduje, že žádaná prostitutka mezi 20 a 30 lety věku si vydělá i dvacet tisíc korun za den (lépe řečeno za noc). Většinou však peníze rychle utratí. Není to zrovna spolehlivá sociální skupina. Proč by tedy měly mít prodejné ženy motivaci ukrajovat si z výdělků, danit je a podrobit se nějakému systému?

Takový zákon by jim musel spíše nabídnout lákavý sladký „cukr“, a nikoli přísný „bič“. Ovšem nedokážu si představit, co by to mohlo být. To není jako nařídit hospodskému EET a je to i těžší než zdanit Airbnb.

Chápu, že zákonodárce dráždí, když někdo není zákonem „podchycen“, ale prostituce v Česku funguje – dá-li se to o tomto byznysu říci – celkem v pohodě. Nikdo z aktérů si na dnešní status quo nijak zvlášť nestěžuje.

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

Zajímavé je, že před patnácti roky se počet prostitutek u nás odhadoval na 25 tisíc, zatímco dnes na 13 tisíc. To představuje snížení o polovinu. Řeší se tedy navíc problém, který sám o sobě „vymírá“.

Čímž nepopírám, že potíže spojené s prostitucí existují. Některé postelové veteránky už jistě zjistily, že nemají nárok na pořádný důchod, protože po celou kariéru dělaly své řemeslo načerno.

Ze všech těchto důvodů odhaduji, že se Pirátům dotáhnout tento návrh zákona až k podpisu prezidentem nepodaří. Možná by mohli svou energii investovat do akutnějších problémů. Není jich málo: sucho, chybějící penzijní reforma, statisíce lidí v exekuci…

Regulace prostituce byla tématem pořadu Rozstřel (únor 2019):Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Českou vesnicí roku 2019 se stala Lipová na Děčínsku

Kostel svatého Šimona a Judy v Lipové na Děčínsku, která byla 14. září 2019 v...

Na přehlídce Jarmark venkova byla vesnicí roku 2019 vyhlášena obec Lipová na Děčínsku v Ústeckém kraji. Druhá se...

KOMENTÁŘ: Istanbulské ideologické zlo. Nejde o právo, ale o ideologii

Ilustrační snímek

Úřad vlády zveřejnil nový, korektní překlad Istanbulské úmluvy proti násilí na ženách a domácímu násilí, o které se už...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz