Ideální by bylo, kdyby prostitutky platily paušální daň, říká majitel sexklubu

  17:52aktualizováno  22. února 12:33
Piráti prosazují legalizaci prostituce. O případných dopadech legalizace promluvila Barbora Pšenicová ze společnosti Rozkoš bez rizika, která pomáhá lidem, jejichž obživou je sexbyznys. Z jiného úhlu pohledu se na návrh podíval manažer pražského erotického klubu Igor Salomon.

Data z loňského roku ukazují, že 82 procent žen prostitutek je z České republiky. Cizinky často působí pouze v okrajových částech republiky.

„Z našich výzkumů vyplývá, že se věk prostitutek zvyšuje. Většinou je ženám mezi 26-35 lety. Pouliční sféra je však dnes už jen okrajová. Co se týče sociální skupiny, hodně záleží na tom, z jakého regionu ženy jsou,“ uvedla projektová manažerka společnosti Rozkoš bez rizika Barbora Pšenicová.

Fotogalerie

S tím souhlasí i manažer erotického klubu. „Většinou jsou mezi prostitutkami Češky, občas ženy z východní Evropy. Jde o dámy, které si chtějí jednoduše přivydělat. Mohou to být studentky i uklízečky,“ sdělil Salomon

Počet prostitutek se řídí poptávkou zákazníků. Čím je větší poptávka, tím více žen se na prostituci dává. Konkrétně v erotickém klubu Salomona situace stagnuje. „ My podnikáme v klubech a dnes jich hodně končí, trh eskortních služeb a privátů je plně nahrazuje, přirovnal bych to k taxislužbám a Uberu,“ řekl Salomon.

Práce prostitutek má závažná zdravotní rizika. „Každé dva měsíce u nás ženy chodí povinně na zdravotní prohlídky a testy. Poté musejí přinést doklad o tom, že jsou bezinfekční. I tak je to málo. Navíc neberou antikoncepci a často tak se zákazníky otěhotní,“ popsal Salomon. „Pokud některá trpí nějakou závažnou pohlavní nemocí, většinou už se neukáže,“ dodává. 

Legalizace prostituce, ano či ne?

S obecnými tezemi návrhu Pirátů na legalizaci prostituce Pšenicová souhlasí. „My jsme byli osloveni předtím, než Pirátská strana s návrhem vystoupila a jsme vděční, že Piráti poslouchali naše námitky,“ uvedla.

Kladný postoj k legalizaci zastává i Salomon. „Samozřejmě, pokud by to mělo akceptovatelné parametry. Proč podnikat ve vakuu? Musíte si však v podniku uhlídat, aby tam nebyly drogy nebo násilné trestné činy,“ upozorňuje.

V návrhu Pirátů vidí Pšenicová velký posun k lepšímu. Došlo by hlavně k redefinici trestného činu kuplířství. „Legalizací prostituce by vznikl nárok na platbu. Každá žena by musela dostat za své služby zaplaceno. Výdělky by také nemohly být kráceny. Navíc by si prostitutky mohly dojednat další pracovní podmínky,“ přibližuje Pšenicová. 

Salamon nabízí podle něj ještě lepší řešení, než je legalizace. „Každá dáma, by si sama za sebe platila paušální daň, tak jako je to například u dálničních známek. Poskytovala by tak služby za nějakou přesně danou povinnou úplatu,“ vysvětluje svůj záměr.

Státu to má přinést miliardu

Při úvahách o podobě zákona k regulaci prostituce Piráti vycházejí ze zkušeností států, kde podobná opatření fungují. Z maďarských dat odhadli, že by zdanění prostituce vyneslo miliardu korun ročně. 

Piráti chtějí nejprve zrušit úmluvu z roku 1950, podle které prostituce neexistuje. Mezinárodní smlouva, ke které ve své době přistoupily země východního bloku, je podle Pirátů překonaná a nahradily ji jiné mezinárodní smlouvy. Vlastní návrh zákona Piráti zatím nepředstavili. 

Sněmovna už se návrhy na regulaci prostituce zabývala v minulosti několikrát. V roce 2005 zamítla návrh na vypovězení úmluvy z 50. let, o rok později pak vzhledem k platnému mezinárodnímu právu vzala zpět svůj návrh tehdejší vláda. V roce 2010 připravilo nový návrh hlavní město, přičemž vycházelo z normy připravené o pět let dříve. Návrh počítal s vydáváním oprávnění k prostituci obcemi a průkazy, do kterých by byly zaznamenávány zdravotní kontroly. Znovu Praha zákon bez úspěchu předkládala v roce 2014.

Celý záznam Rozstřelu:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

ODS chce spolupráci s dalšími stranami v boji proti ANO, Piráti nevidí důvod

Tisková konference ODS před jednáním Poslanecké sněmovny, na snímku předseda...

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do...

Spojeni Kyprem: byznys J&T pojí zbrojaře s bývalým primátorem Prahy

Sídlo společnosti J&T v Brně.

Dlouhá léta se nahlas spekuluje o tom, že slovensko-česká investiční skupina J&T pomáhá spravovat majetek kontroverzním...

Bouřky se prohnaly Českem. Strhlá střecha na Karvinsku poškodila několik aut

Silný vítr strhl v Českém Těšíně střechu autoservisu (21. července 2019)

Přes Česko se prohnaly bouřky spojené se silným větrem. Nejvíce škody evidují hasiči v Moravskoslezském a Jihomoravském...

Najdete na iDNES.cz