Prošli byste maturitou z angličtiny? Poslechněte si Brita a odpovídejte

  0:01aktualizováno  0:01
Vyzkoušejte si, jak jste na tom se znalostmi z anglického jazyka. Redakce iDNES.cz vám přináší testy z angličtiny, které si měli šanci zkusit letošní maturanti. Ty čeká na jaře státní maturita, tento týden mají generálku.

Státní maturita na třebíčském gymnáziu | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Do maturitní generálky, která odstartovala v pondělí a potrvá do čtvrtka, se zapojilo 95 400 studentů na 1 225 středních školách. Celkem 53 škol se odmítlo říjnových maturit nanečisto, které jsou dobrovolné, zapojit.

Jako první si studenti napsali test a slohovou práci z českého jazyka (testy si můžete vyzkoušet zde). Pak následovala matematika (testy najdete zde) a angličtina. V dalších dnech studenty čekají ostatní jazyky (pouze ty, kteří si nevybrali angličtinu nebo matematiku).

Maturanti si mohli u každého testu zvolit obtížnost. Základní nebo vyšší úroveň si budou volit i u maturity naostro. Výsledky z generálky se dozví 3. listopadu.

ZKUSTE SI STÁTNÍ MATURITU Z ANGLIČTINY

Základní úroveň obtížnosti

* Didaktický test
* Písemná práce
* Poslech:

Vyšší úroveň obtížnosti

* Didaktický test
* Písemná práce
* Poslech

Textové přílohy jsou ve formátu pdf. Testy z maturitní generálky zveřejňuje Cermat, organizace pověřené přípravou a řízením státních maturit, bez řešení. Ukázkové testy státní maturity z češtiny, angličtiny, matematiky či fyziky i s řešením najdete zde.

Generálka má prověřit, zda funguje způsob zadávání otázek a jejich vyhodnocování. Pokud ne, má se to do jara doladit. Kromě společné (státní) maturity čeká studenty ještě takzvaná profilová část, kterou si každá škola zorganizuje sama.

Dvě výhody pro letošní maturanty

Letošní maturanti, kteří si novinku v českém školství vyzkouší jako první, mají oproti nižším ročníkům dvě výhody. Kromě generálky si mohou zvolit lehčí úroveň zkoušky jako povinný a těžší variantu jako nepovinný předmět.

Navíc letos musí státní maturitu skládat povinně ze dvou, příští rok už ze tří předmětů. Tato takzvaná náběhová fáze možná ale nakonec čeká i další budoucí maturanty.

Ministr školství Josef Dobeš totiž přišel s návrhem, aby se letošní model dvou povinných předmětů neměnil. Původně měli studenti od roku 2012 skládat závěrečnou zkoušku ze dvou předmětů - češtiny a angličtiny a k tomu si vybrat buď matematiku nebo občanskou nauku.

"Myslím, že by po všech těch zmatcích bylo lepší, kdyby se podoba maturit po dobu několika dalších let neměnila," cituje MF DNES Dobeše.

Studenti by tak v dalších letech maturovali povinně z českého jazyka a pak by si zvolili mezi angličtinou a matematikou. Dobeš svůj návrh zatím s nikým neprobíral, rozhodnout by se podle něj mělo do června 2011.

Autoři: ,

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

Komunisté mladou Bedřišku věznili, lidé však platili mincí s její podobiznou

Spis Bedřišky Synkové, dívky z československé koruny. O tom, že je na minci...

Komunistický režim poslal Bedřišku Synkovou roku 1954 za mříže na několik let. Přesto Češi druhého září 1957 začínají...

Příspěvky na brýle končí. Peníze půjdou na pomoc vážně nemocným

Ilustrační snímek

Příspěvek na brýle či vložky do bot bude brzy minulostí. Nový zákon totiž změní úhradu zdravotních pomůcek a peníze se...

Pirát silnic „závodil“ se sanitou, která vezla novorozence v inkubátoru

Pirát silnic „závodil“ se sanitou

V mimořádně nebezpečné situaci se ocitla posádka sanitky, která v noci na sobotu vezla z Domažlické nemocnice do...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz