Proradnost komunistů dosáhla vrcholu, říká Paroubek

  6:07aktualizováno  6:07
Přestože Václav Klaus ví, že jsme mu hlasy nedali, musí naši stranu respektovat. A vyhrajeme-li ve volbách, nezbude mu než mě jmenovat premiérem, říká v rozhovoru pro MF DNES šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

Václav Klaus není žádný Ludvík XIV. nebo Ludvík XV., říká Jiří Paroubek. | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

Považujete znovuzvolení Václava Klause prezidentem za prohru sociální demokracie?
Určitě ne. Prohra by to byla, kdyby sociální demokracie byla schopná dát pro profesora Jana Švejnara jen nějakých šedesát hlasů, ale my jsme jich dodali 84. Kromě toho se nám podařilo zorganizovat širokou alianci odleva napravo. To, že komunisté lavírovali, je smutné, ale je to jejich problém. My jsme ukázali, že jsme schopni se dohodnout i s jinými politickými stranami. Myslím, že to byla dobrá práce a že to každý vidí. Nikdo nemohl ještě před dvěma měsíci vážně brát, že konečný výsledek bude tak těsný, jak je.

Zato se vám ve straně "vylíhl" třetí odpadlík – poslanec Snítilý, který podpořil Klause.
A co to změní? I kdyby byl pátý nebo šestý, tak to nezmění vůbec nic. Alespoň se sociální demokracie od takovýchto kreatur osvobodí.

Kdyby takoví přeběhlíci byli ještě čtyři, ODS by už ani nepotřebovala ve své vládě s lidovci zelené...
Nemyslím si, že k tomu dojde, ale i kdyby se to stalo, přál bych jim to, aby ukázali plně svůj korupční potenciál. Myslím, že by to pak voliči i náležitě, v uvozovkách, ocenili.

Prezidentské volby

Budete navrhovat vyloučení pana Snítilého z ČSSD?
Já myslím, že to už ani nemusím navrhovat, to je hotová věc.

Co si myslíte o počínání poslance Snítilého?
Přemýšlím o tom. Nikdy bych se nevydal podobnou cestou řešení osobních problémů jako on. Dovedu si představit jeho těžkou osobní situaci při zajištění početné rodiny sedmi dětí. Znám ho osmnáct let, vždycky patřil k těm, kteří byli s hlavním stranickým proudem, nikdy jsem u něj nepozoroval náběhy k pravicové politice, o to víc mě překvapuje jeho náhlé salto mortale. O věcech, jako je podpora Jana Švejnara, se dlouze diskutovalo v sociální demokracii, nebylo to jen moje rozhodnutí. Hlasovalo se jak na ústředním výkonném výboru, tak v poslaneckém klubu. Poslanec Snítilý se nikde nevyjádřil ani slovem, ani zvednutím ruky pro jiné řešení.

Být zvolen hlasy lidí, jako je Melčák, Pohanka a Snítilý, to Václavu Klausovi asi nedělá radost.
Už minulý týden jsem jen tak tak zabránil vyloučení poslance Snítilého, teď už tomu bránit nebudu.

Myslíte si, že ho někdo koupil?
Žádné důkazy pro to nemám, ale když najednou bez relevantních důvodů volí hlavního ideového odpůrce sociální demokracie, tak je to podivné. Myslím ale, že to jen dokresluje situaci kolem vlády Dalíků a Šloufů.

Čím to, že právě v sociální demokracii jsou lidé, kteří jsou ochotni zběhnout na druhou stranu?
Je to morální zchátralost některých lidí, kteří si zvykli na to, být dlouho ve vládě, a teď se jim jaksi příčí jíst ten suchý chléb opozice.

Co říkáte počínání komunistů při volbě? Vyslali do druhé volby a pak stáhli paní Bobošíkovou.
My jsme splnili všechny podmínky, které si komunistická strana kladla, a čekali jsme, že komunisté Jana Švejnara podpoří. Místo toho jejich předseda Vojtěch Filip hledal jen důvody, proč by to dělat nemusel. Pokud bude komunistická strana pod vedením pana Filipa, velice těžko budeme hledat společnou řeč. To, co předvedl v posledních týdnech, hlavně v tom posledním týdnu, skoro znemožňuje seriózní spolupráci do budoucna.

. Budu prezidentem všech

zopakoval Klaus po druhém vítězství

Vypadá to, že komunisté se velmi výrazně zasloužili o to, že nakonec nevydržela pohromadě švejnarovská koalice a že vyhrál Klaus...
V demokracii bývá zvolen ten, kdo má nejvíce hlasů, to ještě neznamená, že je to ten nejlepší. Já jsem přesvědčen, že nejlepší kandidát byl Jan Švejnar. Komunisté udělali vše pro to, aby umožnili volbu Václava Klause, a budeme to říkat stále, i když jim to není milé. Mohli se zapojit do aliance pro nezvolení Václava Klause. Oni to neučinili, perfidnost (proradnost – pozn. red.) jejich jednání dostoupila skutečně vrcholu a dokonce jejich voliči musí vidět, že hlasy pro komunisty ve volbách jsou zahozené.

Jak se podle vás bude vyvíjet vztah Václava Klause a sociální demokracie, když on teď ví, že jste se nepodíleli na jeho znovuzvolení?
Musí nás respektovat. Ví, že jsme byli jeho nejtvrdšími kritiky. Nejsme v monarchii a Václav Klaus není žádný Ludvík XIV. nebo Ludvík XV., bude se muset chovat jako ústavní prezident.

Takže čekáte, že když vyhrajete volby, bez problémů vás jmenuje předsedou vlády?
Nic jiného mu nezbude.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Syn známého herce velvyslancem. Česko zastupuje v NATO Jakub Landovský

Kandidát na pražského primátora za ČSSD Jakub Landovský

Osudovější příběh se najde málokdy. Již zesnulý herec Pavel Landovský symbolizoval v Černých baronech, ve slavné roli...

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz