Hotovo. Proplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci se vrátilo

  12:22aktualizováno  15:52
Když lidé onemocní a zůstanou doma, budou znovu dostávat nemocenskou i v prvních třech dnech. Schválili to poslanci. Lidé budou dostávat 60 procent denního vyměřovacího základu z platu. Náklady ponesou zaměstnavatelé, jimž se na druhou stranu sníží o 0,2 procentního bodu odvody. Zákon ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman.

Pro návrh ČSSD byli také komunisté, hnutí ANO a z opozice lidovci a Piráti, kteří to už dopředu takže výsledek byl dopředu jistý. Celkem 129 ze 184 poslanců (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde).

„Lidé nebudou muset chodit do práce nachlazení,“ řekl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. „Byla to jedna z podmínek vstupu do vlády. Pracující lidé by neměli být trestání za to, že onemocní,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ze sociální demokracie.

22.ledna 2019 v 16:03, příspěvek archivován: 22.ledna 2019 v 19:03

Od července budou lidi opět dostávat náhradu mzdy už od prvního dne nemoci. Jsem hrozně ráda, že se nám podařilo napravit tuhle křivdu pravicových vlád vůči zaměstnancům. Šlo o špatný a nespravedlivý zákon, který nemocné házel do jednoho pytle s podvodníky a simulanty.

„Je to krok správným směrem,“ uvedl místopředseda KSČM Stanislav Grospič. „Je to velká pomoc zejména příjmům pro ty lidi, jejichž příjmy jsou nejnižší,“ uvedla poslankyně Hana Aulická.

„Naše hnutí a předpokládám hlasy všech poslanců podpoříme sněmovní verzi a přehlasujeme Senát,“ slíbil před hlasováním šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. A to bylo pro konečný výsledek rozhodující. V ANO měli od začátku mnozí poslanci s touto věcí problém, ale sociální demokraté dali opakovaně Andreji Babišovi najevo, že nepřipadá v úvahu, že by ANO pro návrat nemocenské už v začátku nemoci nehlasovalo. Nakonec byla z poslanců ANO proti jen Andrea Brzobohatá.  

Za lidovce podpořil návrh sociální demokracie šéf klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a za Piráty místopředsedkyně Olga Richterová. „Lidé by neměli být trestáni za to, že jsou nemocní,“ řekla.

Výhrady měla pravice, nespokojení jsou zaměstnavatelé

Trvají výhrady pravicové opozice. „Obáváme se nárůstu nemocnosti, která bude fingovaná,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Existuje lepší instituty než karenční doba, třeba sick days,“ uvedl první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Ten zákon je proti zájmu zaměstnanců,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Zástupci zaměstnavatelů jsou výsledkem hlasování zklamáni. „Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí se zvýší počet pracovních neschopností o 2 až 3 % ročně. Celkové náklady se kvůli tomu firmám zvýší odhadem o 8 miliard korun. Díky schválenému snížení pojistného o 0,2 % ušetří přibližně 3 miliardy korun, a to je na pokrytí veškerých nákladů málo. Zrušením karenční doby tedy firmám vzrostou náklady přibližně o 5 miliard korun ročně,” uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Blogerkou roku se stala Markéta Šichtařová, blogerem Větvička

finále_hlasovani

Hlasy v anketě Bloger roku 2018 jsou sečteny a všechny tři kategorie znají své vítěze. Mezi ženami obhájila vítězství...

„Jste jako hadrová panenka,“ říká pacientka o boji s meningitidou

Šestačtyřicetiletá Eva Seidlová (na snímku) bojovala při bakteriální...

Přesto, že nemocných meziročně ubývá, meningokok zabije průměrně každého desátého nakaženého. Jen v roce 2017 jím v...

Najdete na iDNES.cz