Pro návrh ČSSD byli také komunisté, hnutí ANO a z opozice lidovci a Piráti, kteří to už dopředu takže výsledek byl dopředu jistý. Celkem 129 ze 184 poslanců (jak hlasovali jednotliví poslanci, najdete zde).
„Lidé nebudou muset chodit do práce nachlazení,“ řekl předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. „Byla to jedna z podmínek vstupu do vlády. Pracující lidé by neměli být trestání za to, že onemocní,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová ze sociální demokracie.
„Je to krok správným směrem,“ uvedl místopředseda KSČM Stanislav Grospič. „Je to velká pomoc zejména příjmům pro ty lidi, jejichž příjmy jsou nejnižší,“ uvedla poslankyně Hana Aulická.
„Naše hnutí a předpokládám hlasy všech poslanců podpoříme sněmovní verzi a přehlasujeme Senát,“ slíbil před hlasováním šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. A to bylo pro konečný výsledek rozhodující. V ANO měli od začátku mnozí poslanci s touto věcí problém, ale sociální demokraté dali opakovaně Andreji Babišovi najevo, že nepřipadá v úvahu, že by ANO pro návrat nemocenské už v začátku nemoci nehlasovalo. Nakonec byla z poslanců ANO proti jen Andrea Brzobohatá.
Za lidovce podpořil návrh sociální demokracie šéf klubu KDU-ČSL Jan Bartošek a za Piráty místopředsedkyně Olga Richterová. „Lidé by neměli být trestáni za to, že jsou nemocní,“ řekla.
Výhrady měla pravice, nespokojení jsou zaměstnavatelé
Trvají výhrady pravicové opozice. „Obáváme se nárůstu nemocnosti, která bude fingovaná,“ řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Existuje lepší instituty než karenční doba, třeba sick days,“ uvedl první místopředseda hnutí STAN Vít Rakušan. „Ten zákon je proti zájmu zaměstnanců,“ řekl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
Zástupci zaměstnavatelů jsou výsledkem hlasování zklamáni. „Podle statistik ministerstva práce a sociálních věcí se zvýší počet pracovních neschopností o 2 až 3 % ročně. Celkové náklady se kvůli tomu firmám zvýší odhadem o 8 miliard korun. Díky schválenému snížení pojistného o 0,2 % ušetří přibližně 3 miliardy korun, a to je na pokrytí veškerých nákladů málo. Zrušením karenční doby tedy firmám vzrostou náklady přibližně o 5 miliard korun ročně,” uvedla mluvčí Svazu průmyslu a dopravy ČR Eva Veličková.