Svatý týden s EU. Na webu se objevilo nepovedené propagační video

  17:20aktualizováno  17:20
Po vlně internetového šílenství s hláškou "Zapomnělas na okurku" z propagačního videa McDonald's začalo po internetu kolovat další podobné dílo. Jde o trailer k filmu, který má mladým lidem přibližovat Evropskou unii. Režisér filmu ale tvrdí, že úředníci EU snímek neodborně sestříhali a bez jeho souhlasu zveřejnili.

"Nám tady chybí velitel, nechceš nám poradit?," ptá se na začátku klipu mladá dívka. "S čím?," odpovídá mužský hlas. "S maturitou, ne?," upřesňuje dívka, ale to už na scénu vstupuje mladík s fešáckými černými brýlemi a hollywoodským úsměvem, vytrhává dívce z ruky papíry s poznámkami a už sype z rukávu údaje o institucích Evropské unie.

Vzdělávací film, na který má trailer upozorňovat, se jmenuje Svatý týden s EU. Ze šestiminutové ukázky se diváci ještě dozví, že není třeba bát se práce pro Evropskou unii v zahraničí. "Všichni se na mě budou dívat skrz prsty," oponuje chlapci z úvodu poněkud skeptičtější mladý muž. "Proč? Třeba v Německu je v některých oborech domácích zaměstnanců málo a jsou rádi za lidi, co k nim dojíždějí," nevzdává to vytrvalec.

"Práce pro Evropskou unii v zahraničí se není třeba bát. Třeba v Německu za vás budou rádi," snaží se nalákat zkušenější mladík maturanty do institucí EU.

Ne všichni jsou ale z Evropské unie tak bezvýhradně nadšení. Ve videu vystupuje

Ne všichni jsou ale z Evropské unie tak bezvýhradně nadšení. Ve videu vystupuje i euroskeptik.

Do krátkého traileru se vešla i scéna podbarvená tklivou hudbou, kdy jedna z dívek zklamaně pozoruje, jak toho kluka, který toho tolik ví o EU, jí krade jiná.  

Trailer není náš, požádali jsme o stažení, brání se autoři filmu

Film vznikl na zakázku zastoupení Evropské komise v České republice. Má přiblížit mladým lidem fungování EU, seznámit je s její historií a jejími institucemi. Autor snímku, který se distribuuje jako výukový materiál do středních škol, společnost Filmochod, se ale od šestiminutové ukázky distancuje.

"Trailer jsme nedělali my a už jsme také požádali komisi o jeho stažení. Bylo to hlavně z formálních důvodů. Nebyl dodržen poměr stran, zvuk a kvalita obrazu. Ukázka ani příliš nerespektuje kapitoly filmu, je to nastříhané takovým stylem, který moc neodpovídá celkové struktuře snímku," říká majitel společnosti Filmochod Marek Loskot, který výukový film režíroval.

"Anička bude Evropská rada, bude stát nejvýš," snaží se zkušenější mladík vysvětlit maturantům hierarchii orgánů Evropské unie.

Tak jak je to s tou Evropskou unií? Debatují maturanti těsně před zkouškou.

Tak jak je to s tou Evropskou unií? debatují maturanti těsně před zkouškou.

Mluvčí zastoupení Evropské komise Martin Stašek přiznává, že trailer k snímku zveřejnili na svých stránkách bez souhlasu tvůrců. "Stáhli jsme ho hned, jak se společnost Filmochod ozvala s výhradami. Nyní jednáme o tom, jestli budeme vytvářet nějakou náhradu, nebo film umístíme na naše webové stránky celý," řekl Martin Stašek iDNES.cz s tím, že další postup zatím není domluvený.

Trailer se objevil i na síti YouTube. I odsud ho nechala Komise stáhnout. Server iDNES.cz se ho ale rozhodl zveřejnit, protože byl financován z veřejných peněz.

Příliš obecné zadání

Loskot uvedl, že zadání filmu bylo dost obecné, ve stylu "jak přiblížit mladým EU" a scénář se v průběhu výroby měnil. O tom, že chce Zastoupení Evropské komise část filmu umístit na YouTube, nevěděl. Přiznává, že ho reakce na internetu pobouřily a i na základě nich požádal o stažení ukázky.

"Jsme pod tím podepsaní a může nás to poškodit," obává se. Ukázkové video vypracovalo komunikační oddělení Zastoupení Evropské komise v ČR.

Nedávno si uživatelé internetu dělali legraci z propagačního videa McDonald's, díky kterému zdomácněla hláška "Zapomněla's na okurku". Lidé se vysmívali škrobeně zahraným scénám a poměrně nevěrohodnému zpracování videa, které má nalákat mladé lidi na práci ve fastfoodu (o klipu psal deník Metro).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Krev oběti si slízal z rukou. Nebezpečný pedofil zůstane v Bohnicích

Obviněný Zdeněk Moré při policejní rekonstrukci 23. června 1989

Sedmdesátiletý pedofilní vrah Zdeněk Moré bude i nadále umístěn v Psychiatrické nemocnici v pražských Bohnicích....

Mám asi v návěsu lidi. Řidič na D1 volal policisty, našli tři migranty

Tři muži se skrývali v nízkém prostoru mezi nákladem dřevních kulatin a...

Dva nelegální migranty z Afghánistánu a jednoho z Indie objevili policisté na dálnici D1 u Jihlavy. Vezli se v malé...

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Další z rubriky

Místo na úřad k počítači. Digitalizace státní správy se rozjíždí

Ilustrační foto - počítač

Stačilo by se jen přihlásit, zadat, kolik peněz si člověk za poslední rok vydělal, a během pár vteřin bude připraveno...

Lidé chtějí stále víc. Vylézt Sněžku se necení, Everest ano, říká psycholog

Psycholog Tomáš Vašák

Vylézt na Sněžku? To se už necení. Everest ano, výstup na nejvyšší horu světa totiž znamená prestiž a obrovskou dávku...

Ministr kultury hoteliérem: Staňkovi moravští přátelé bydlí v Praze zadarmo

Ministr kultury Antonín Staněk.

Kritizovaný ministr kultury Antonín Staněk nechal v Praze několik měsíců proplácet hotel svému náměstku Aloisi...

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na iDNES.cz