Statistici Fischerovi pronajímali BMW dráž, než by stál nový vůz

  9:43aktualizováno  11. července 13:39
Český statistický úřad podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu utrácel v letech mezi roky 2010 a 2012 za auta více než ostatní. Pro svého tehdejšího šéfa Jana Fischera pronajímal luxusní BMW a za tři roky za něj zaplatil téměř dva miliony korun.

Jan Fischer přijíždí ke Kramářově vile (8. července 2013). | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Jan Fischer užíval vozidlo BMW 525xi od prosince 2007 do 28. dubna 2009,“ upřesnil pro iDNES.cz mluvčí Českého statistického úřadu (ČSÚ) Michal Novotný. 

Poté Fischer čerpal v úřadu neplacené volno, protože se stal premiérem. Vozidlo měli statistici pronajaté od společnosti UniCredit Fleet Management na 36 měsíců, od prosince 2007 do prosince 2010. „Do ukončení smlouvy sloužilo pro potřeby vedení úřadu,“ dodal Novotný a upřesnil, že ČSÚ za jeho pronájem zaplatil 1, 9 milionu korun.

Vyjádření firmy Lease Plan ČR


Od společnosti LeasePlan ČR si ČSÚ pronajímala vozy Opel Corso. Společnost tvrdí, že pronájem nebyl nevýhodný, zahrnoval podle ní i další služby. „LeasePlan ČR provozoval uváděné vozy pro Český statistický úřad formou operativního leasingu, který vedle samotného pronájmu zahrnuje i celou řadu služeb souvisejících s provozem vozidel. Tyto služby jsou obvykle poskytovány za výhodnějších podmínek, protože leasingová společnost dokáže ve prospěch svých klientů těžit ze své pozice na trhu. Totéž platí i o pořizovacích cenách pronajímaných vozů,“ uvedla firma. Mezi služby, které ČSÚ měl podle společnosti k dispozici, patří například

V tomto konkrétním případě leasingová splátka zahrnovala: silniční daň po celou dobu leasingu, dálniční známku po celou dobu leasingu, povinné a havarijní ručení nebo kompletní servi po celou dobu leasingu.

Koupě  vozu by úřad vyšla mnohem levněji, uvedl server Lidovky.cz, který na případ upozornil.

Dále si ČSÚ od dubna 2008 do dubna 2012 pronajímal třicítku vozidel Opel Corsa od společnosti LeasePlan ČR a od července 2009 do července a srpna 2013 17 vozů Opel Corsa a tři astry od společnosti LeasePLan ČR. Za jejich pronájem úřad zaplatil 19,2 milionů.

„ČSÚ po nástupu předsedkyně Ivy Ritschelové přehodnotil v průběhu roku 2011 způsob financování osobních aut, z finančně náročného leasingu odstoupil a místo toho nakoupil nové vozy. Vývoj ukázal, že nákup nových vozů byl pro úřad ekonomicky vhodnější,“ doplnil mluvčí k současné situaci.

Nyní podle něho dosahují náklady na jeden kilometr jízdy v průměru za všechny typy vozidel 2,30 Kč. „Nová auta navíc splňují všechna platná ekologická kritéria a jsou šetrnější k životnímu prostředí,“ podotkl Novotný.

Fischer pro Lidovky.cz  reagoval, že je momentálně nemocný a vyjádří se až poté, co si bude moct informace prostudovat. Koncem minulého týdne se v Karlových Varech zúčastnil zahájení filmového festivalu (rozhovor si přečtěte zde).

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí zveřejnil výsledky kontroly hospodaření ČSÚ v letech 2010 až 2012. Kontroloři spočítali, že náklady na jeden ujetý kilometr se v závislosti na typu vozu pohybovaly průměrně od 5,91 do 10,76 Kč/km. U jednoho auta to bylo dokonce 22,36 Kč/km.

„Kontroloři na modelovém příkladu přitom zjistili, že náklady na jeden kilometr jízdy u auta v majetku ČSÚ by byly 3,48 Kč/km, což prokazuje, že nájem aut nebyl pro ČSÚ ekonomicky výhodný,“ poznamenala mluvčí NKÚ Olga Málková.

Fischer stál v čele úřadu od dubna 2003 do července 2010. Pak ho nahradila Iva Ritschelová.

NKÚ srovnal hospodaření tří státních firem a zjistil velké rozdíly například v cenách za papír nebo kurzy angličtiny (o kontrole více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Válka o hraboše. Zemědělci chtějí jed, ekologové se bojí nevratných škod

Uhynulý hraboš polní.

Zatímco zemědělci hovoří o letošním přemnožení hrabošů jako o kalamitě biblických rozměrů, při které hlodavci zničí...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz