Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

  0:01aktualizováno  0:01
Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě deci vína. Zhruba takové množství odpovídá 0,5 promile alkoholu v krvi, byť na každého pití působí jinak. MF DNES oslovila zástupce všech sněmovních stran a návrh nejspíš neprojde. A vše naopak může skončit zpřísněním trestů.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Příslušný zákon hodlá ještě během tohoto jara předložit šéf poslanců koaliční ČSSD Jan Chvojka. Zatímco o zpřísnění trestů je ochotna jednat více než polovina sněmovních stran – včetně té nejsilnější ANO – podpořit návrh ODS chtějí jen Starostové (více o návrhu ODS zde). Hlas pro zvažují ještě Piráti a část poslanců ANO. Proti jsou také vesměs poslanci lékaři a dopravní odborníci. Poslanci budou mít volné hlasování.

„Žádný doktor, veterinář nebo přírodovědec to nemůže podpořit. Alkohol zpomaluje reakce, zhoršuje reflexy,“ tvrdí jeden z lékařů ve Sněmovně, poslanec opoziční TOP 09 Vlastimil Válek. A shoduje se s ministrem zdravotnictví za hnutí ANO Adamem Vojtěchem. „Je to opravdový populismus. Česká republika je v konzumaci alkoholu druhá na světě. Chceme být první?“ ptá se Vojtěch.

Občanská demokratická strana však svůj návrh vehementně hájí. „Nevím, čeho se ostatní kolegové bojí. To nevěří občanům, že se budou chovat stejně, jako se chovají v celé Evropě?“ diví se předseda ODS Petr Fiala. „Bude to pro ty lidi, kteří si dají k obědu jedno pivo a pak se bojí třeba i za dvě hodiny usednout za volant, protože chtějí dodržovat zákony. Věřím, že když si ostatní strany vyslechnou naše argumenty, určitě by návrh mohly podpořit,“ neskládá zbraně Fiala.

Ošidné měření

S přesvědčováním to však bude mít Fiala těžké. Proti jsou i mnozí liberálněji naladění poslanci u Pirátů nebo v TOP 09. A na podporu to zatím nevypadá ani u hnutí Tomia Okamury SPD, které má v názvu slovo „svoboda“. „Počkáme si, s čím ODS přijde. Zatím o tom mluvila jen na tiskovce, takže nebylo co projednávat. Ale soukromě jsem proti,“ říká Okamura. 

ODS chce řidičům umožnit, aby si dali před jízdou jedno pivo

Toho zajímá, jak se ODS vypořádá s hodnotou 0,24 promile alkoholu, kterou už teď policisté často tolerují, protože až tolik může činit rozdíl v kalibraci měřicích přístrojů. Váhají i další. „Ač abstinent, sám nevím, jak se k tomu postavit. Bije se ve mně liberál, který říká povolit to, a obava, že jsme jako Češi mistři v obcházení zákonů,“ přemítá Patrik Nacher z hnutí ANO.

Nacher je jedním z mála zástupců nejsilnějšího klubu ve Sněmovně, který zvažuje podporu. Právě poslanci hnutí ANO tento týden na svojí uzavřené schůzi o nápadu ODS vášnivě debatovali. A došlo i na hlasování, v němž však byla výrazná většina proti.

Dvakrát vyšší riziko nehody

Občanští demokraté argumentují zkušenostmi ze zahraničí. V naprosté většině evropských zemí je totiž malé množství alkoholu za volantem povoleno (viz mapa). „Usnadníme tak život slušným, normálním lidem,“ je přesvědčen Fiala.

Povolené množství alkoholu za volantem

Dopravní experti s ním však nesouhlasí. „Studie prokazují, že riziko nehody je už při 0,5 promile alkoholu zhruba dvakrát vyšší,“ upozorňuje šéf BESIP Tomáš Neřold.

„V situaci, kdy jsme si meziročně v rámci EU citelně pohoršili a posunuli se z 15. příčky na dvacátou první, pokud jde o počet smrtelných nehod na milion obyvatel, bychom měli přicházet spíše s iniciativami zvyšujícími bezpečnost na silnici, a ne obráceně,“ dodává Neřold.

Vodáci budou moci vyjet s půl promile, dosud si nesměli ani „líznout“

A právě na tyto statistiky chce reagovat Jan Chvojka z ČSSD se svým návrhem na zpřísnění trestů. „Půjde o zvýšení trestu v případě, kdy řidič usmrtí druhého člověka pod vlivem alkoholu,“ přibližuje Chvojka.

Zpřísnění trestů se nebrání ani ODS. Ale jen v případě, že projde povolení 0,5 promile. „Jen zvyšovat tresty nemá smysl,“ říká Fiala. Nulovou toleranci pro alkohol za volantem však Sněmovna asi neprolomí.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Další z rubriky

Další pochybná smlouva stála Národní galerii o 700 tisíc víc, než měla

Generální ředitel Národní galerie Jiří Fajt

V Národní galerii minulý týden skončil audit z ministerstva kultury, na jehož základě ministr Antonín Staněk odvolal...

Írán neplní jadernou dohodu. Zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu

Íránský prezident Hasan Rúhání v projevu na teheránském náměstí Svobody řekl,...

Írán zčtyřnásobil produkci nízko obohaceného uranu. Spojené státy loni odstoupily od mezinárodní jaderné dohody s...

Radní za ANO šířil pomluvy o šéfovi STAN. Teď tvrdí, že o ničem neví

První místopředseda STAN Vít Rakušan

Středočeský radní za hnutí ANO Martin Herman se před loňskými komunálními volbami pokusil neobvyklým způsobem zaútočit...

Najdete na iDNES.cz