Čeští muži se v zaměstnání necítí komfortně, nemají čas na rodinu

  0:05aktualizováno  0:05
Každá doba lidi nutila ladit rodinný život s kariérou, ta dnešní ale o hodně víc. Nejméně pětina lidí kvůli práci svou rodinu šidí. Konflikt pracovního a rodinného života je nyní realitou pro větší počet mužů než žen. Ženy zase pracují více přesčas, a to často bez odměny.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Muži si stále ve větší míře vyčítají, že v důsledku svých pracovních povinností nemají na rodinu zdaleka tolik času, kolik by si představovali.

České matky nemají kvůli práci dost času na rodinu, víc dřou jen Mexičanky

Velké téma sladění práce a rodinného života se většinou řeší v souvislosti s ženami. Vznikají zkrácené úvazky, sdílená pracovní místa nebo dětské skupiny, aby matky neztrácely kontakt s oborem. Dosud ale nikdo příliš neřešil, jestli se cítí komfortně otcové. Až renomovaný výzkum Proměny české společnosti ukazuje, že nikoli, píší Lidové noviny, které na výzkum upozornily jako první.

Pětina dospělých v posledním roce zmeškala kvůli svému současnému zaměstnání rodinnou událost, u mužů se to děje častěji než u žen. Mužů se tak vyslovilo 23 procent, žen 17 procent, ukázal průzkum.

„V posledním roce více mužů zmeškalo rodinnou událost kvůli práci, zkrátili si kvůli rodině pracovní dobu nebo odmítli pracovat přesčas. Alespoň částečné vysvětlení se skrývá v delší pracovní době mužů, která se prodlužuje, pokud jsou v rodině děti mladší 18 let a zároveň tak rostou nároky na čas a energii ze strany rodiny,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších výzkumů české společnosti v historii. 

Přesčasy bez odměny

Dalším velkým problémem jsou přesčasy. V důsledku pracovních povinností není více než čtvrtina dospělých schopna dělat práci, kterou obvykle dělají v domácnosti. Pracovní doba delší než devět hodin denně znatelně zvyšuje riziko toho, že práce bude zasahovat do rodinného života. Výzkum dokazuje, že lidé jsou méně spokojeni se svou prací, pokud jim zasahuje do času, který by měli trávit s rodinou.

Dostali přidáno, přesto chtějí jinam. V kurzu je práce z domova

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Pracovat přesčas kvůli rodině odmítlo v posledním roce 17 procent dospělých pracujících obvykle 46 a více hodin týdně, zatímco mezi lidmi pracujícími 40 hodin týdně to bylo 11 procent. Aby si na rodinné povinnosti udělali čas zkrátilo si pracovní dobu 21 procent mužů a 10 procent žen.

„Podle průzkumu jsou odpracované přesčasy častěji propláceny mužům než ženám. Téměř polovině žen nejsou propláceny nikdy, mezi muži k této situaci dochází ve 33 procentech,“ uvedl výzkum. Nerovné podmínky spojené se společenskou rolí mužů a žen se snaží odbourat projekt Rovná odměna, který zaštiťuje ministerstvo práce.

„Dospělí mají týdně pouze 37 hodin volného času. Ženy si ve volném čase přejí mít více času samy pro sebe. Mužům naopak chybí více času pro rodinu,“ přinesla poznatek studie.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Průhledný panelák chce Most poslat k zemi, poslední obyvatel odmítá odejít

Poslední byt zůstává stále obsazený v jinak vybydleném chanovském panelovém bloku číslo 3. Zdevastovaný a téměř...

Soud opět zprostil obžaloby trojici úředníků kvůli 4,5 miliardám škody

Pražský městský soud znovu zprostil viny tři úředníky ministerstva průmyslu a obchodu, kteří čelí obžalobě, že...

Začala platit vyhláška proti převlekům, první pokutu dostal myšák Mickey

Od úterního rána hlídky městské policie kontrolují pouliční umělce v ulicích Prahy. Dnešním dnem začala platit novela...

Po výbuchu bytovky v Lenoře obyvatelé stále nemohou ani do sousedního domu

Věci jsou stále načichlé kouřem, ten je cítit i ze stěn. Do bytového domu v Lenoře, který výbuch ze začátku října...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz