Prokurátor Vaš je na svobodě protiprávně, stěžuje si Pospíšil u soudu

  0:44aktualizováno  0:44
Komunistický prokurátor Karel Vaš možná půjde znovu k soudu. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podává k Nejvyššímu soudu stížnost proti rozhodnutí vrchního soudu, podle kterého je justiční vražda generála Heliodora Píky promlčená. Pětadevadesátiletý Vaš, který ji pečlivě zinscenoval, proto zůstal na svobodě. Tím byl podle Pospíšila porušen zákon.

Vaš byl v roce 2001 za desítky protizákonných poprav odsouzen k šesti letům vězení. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Desítky protizákonných poprav a stovky zničených životů za mřížemi – to je dílo nikdy nepotrestaného Vaše. Prokurátor byl odsouzen k šesti letům odnětí svobody v roce 2001. Vrchní soud pak šokoval, když označil Píkovu vraždu za promlčenou.

Malá revoluce v justici

Stížnost pro porušení zákona podává Pospíšil k Nejvyššímu soudu jen výjimečně. A zatím s ní vždy uspěl. "Promlčení vraždy generála Píky jsem nechal posoudit třem špičkovým právníkům na trestní právo a všichni se shodli, že generálova vražda nebyla v roce 2001 promlčena. Pan Vaš měl být odsouzen," vysvětluje Pospíšil.

Ministrův krok uvítal generálův syn Milan Píka: "I když to je hodně pozdě. Snad přichází doba, kdy se bude národ radovat ze spravedlnosti a práva. To jsou otcova slova – vše ostatní je druhořadé."

Pospíšilovu iniciativu ocenil i šéf Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu Pavel Bret. "Takový podnět jsme podávali i my. Byl ale odmítnut," dodává s hořkostí.

Pokud dá Nejvyšší soud ministrovi za pravdu a uzná, že vrchní soud se mýlil, když označil Píkovu vraždu za promlčenou, může to podle právníků, které MF DNES oslovila, vyvolat v českém soudnictví malou revoluci.

"Verdikt by mohl pomoci při souzení jiných zločinů komunismu. I těch, jichž se dopustil pan Vaš," míní advokát Lubomír Müller. Vašovi podřízení povraždili po druhé světové válce v Postoloprtech několik stovek německých civilistů. A stejně tak nechal Vaš bez soudu popravit desítky lidí, jejichž identita se už nikdy nezjistí. Ostatně i soudce Luboš Vlasák, jenž poslal v první instanci Vaše za mříže, říká, že generál Píka je jen špičkou ledovce zločinů, jichž se prokurátor dopustil.

Pokud se Nejvyšší soud ztotožní s ministrovým názorem, neznamená to ještě, že strůjce Píkovy vraždy půjde do vězení. Zůstane jen u takzvaného "akademického výroku". A právě jím by se měly v posuzování zločinů komunismu příště řídit i ostatní české soudy.

A doufá v to i Pospíšil: "Právní názor, podle něhož byla vražda generála Píky promlčena, je překonán. Například i rozsudkem nad někdejší prokurátorkou Ludmilou Polednovou (na smrt poslala Miladu Horákovou – pozn. red.)."

Podle historika Pavla Palečka by se tak mohla zvážit i Vašova vina na odsouzení válečného hrdiny Josefa Brykse, který zemřel ve vězení. Skeptický je jen Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. "Pokud soud rozhodne, že byl porušen zákon, tak mě zajímá, kdo za to ponese následky. Zřejmě se to ale svede jen na jiný právní názor. A pak to chápu jako další neomluvitelnou nespravedlnost."

O promlčení vraždy generála Píky rozhodl předseda senátu vrchního soudu Rudolf Tomašovič.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz