Projev prezidenta Václava Havla ke Dni boje studentů za svobodu

aktualizováno 
- Projev prezidenta Václava Havla ke Dni boje studentů za svobodu a demokracii, který přednesl ve 20:00 ve Vladislavském sále Pražského hradu u příležitosti Dne boje studentů za svobodu.

Dámy a pánové,
vážení přítomní,
dnes před deseti lety československá komunistická moc brutálně potlačila pokojnou demonstraci studentů, kteří se rozhodli připomenout si památku studenta Jana Opletala, jedné z prvních obětí nacismu. Tento zásah se stal onou příslovečnou sněhovou koulí, jež uvedla do pohybu lavinu. Krátce nato se už naplnila naše náměstí stovkami tisíc občanů, kteří dali jasně najevo, že už mají dost života v nesvobodě. Režim, který disponoval všemi myslitelnými mocenskými nástroji, řídil sdělovací prostředky i celé hospodářství, se začal tváří v tvář pokojně, ale důrazně projevené vůli lidu hroutit jako domek z karet.

Vzrušené dny celonárodní solidarity, odvahy k obětem, nadšení a bezmezné radosti z pádu totalitního režimu jsou dávno pryč a my se už po léta - tu úspěšněji, tu méně úspěšně - potýkáme se všemi neblahými následky, které v naší zemi zanechala desítiletí komunismu. Těžce se u nás rodil a vyvíjel pluralitní politický systém, těžce se rodí vskutku právní stát, těžce se rodily a učily pracovat demokratické instituce, těžce se proměňovalo a vlastně dodnes proměňuje veskrze státní hospodářství v hospodářství tržní. A ze všeho nejtíž se vyrovnáváme se zhoubným dílem, které předchozí doby zanechaly v našich duších, a se vším špatným, co v nás dřímalo a čemu znovu nabytá svoboda dala průchod.

Toto naše každodenní trápení, z něhož jsme co chvíli beznadějně otráveni, je ovšem nicotné a téměř zanedbatelné ve srovnání s historickým významem pádu komunismu ve světě, na jehož pozadí se odehrál i československý listopad 1989. Naše revoluce, smím-li to tak nazvat, nespadla totiž z nebe. Byla organickou součástí velkého procesu, kdy se začínal nezadržitelně hroutit a rozpadat systém, založený na lži, nenávisti a násilí, systém, který odnímal člověku jeho nejzákladnější práva, popíral samu podstatu života a pokoušel se pod praporem líbivých utopií násilně zastavit dějiny.

Dnes, s odstupem deseti let, si teprve v celém rozsahu uvědomujeme velikost a množství výzev, které tyto světodějné změny přinesly. Zhroutilo se bipolární rozdělení světa a nastal čas budování docela nového, spravedlivějšího a nové době přiměřenějšího světového bezpečnostního, politického a hospodářského pořádku. Nastal čas, který vyzývá k novému pochopení současného světa jako světa multipolárního, multikulturního a globálně propojeného a k důsledné reformě všech mezinárodních organizací a institucí tak, aby toto nové pochopení zrcadlily a aby byly schopny v jeho duchu plnit náročné úkoly nadcházející doby. Je třeba odvážně hledat způsoby, jak čelit všem typům zla, které odkryl v celé jejich hloubce a šíři pád předchozích pořádků. Mám tím na mysli tupý nacionalismus a nenávist mezi různými společenstvími žijícími na této planetě; organizovaný zločin disponující dosud nevídanými technickými možnostmi; mezinárodní terorismus; rozmach obchodu s drogami; znelidšťující důsledky rychlého růstu městských aglomerací; nebezpečí, že naše civilizace ztratí kontrolu nad nukleárními zbraněmi či informačními systémy, které sama vynalezla, a ekologickými následky svého rozvoje; prohlubující se sociální rozpory kombinované s rychlým růstem populace a s naší neschopností regulovat různé sofistikované formy globalizované tržní ekonomiky tak, aby tato ekonomika svými důsledky reálný rozvoj života neomezovala, ale aby mu opravdu pomáhala.

Jsem prostě přesvědčen, že pád komunismu neznamenal pouze osvobození milionů utlačených a ponížených lidských bytostí, ale že se z mnoha různých důvodů stal zároveň velikou výzvou soudobé civilizaci k tomu, aby se pokusila znovu a opravdu důkladně zreflektovat svůj stav, své směřování, svá ohrožení, a aby hledala způsoby, jak nalézt či obnovit svou odpovědnost za sebe samu. Není pravda, že není oč se opřít: kdesi v samotném srdci všech velkých náboženských systémů soudobého světa je skryta či zakleta táž základní inspirace. Stačí ji pochopit a přijmout.

Vážení přítomní,
zajisté chápete, proč jsem se dnes zaměřil spíš na obecné souvislosti a důsledky událostí, které si dnes připomínáme, než na pouhou rekapitulaci toho, co jsme od té doby prožili: mé pozvání přijalo a Prahu dnes navštívilo několik světových osobností, které hrály svou velkou a nezastupitelnou roli v dramatické době, kdy se hroutil starý svět.
Musíme myslet především na budoucnost. Ale má-li stát takové přemýšlení na pevném základě, pak nesmíme zapomínat ani na minulost. A tedy ani na ty, kteří se zasloužili o vše dobré, co minulost předává naší budoucnosti.

Vážení hosté, blahopřeji vám k udělení nejvyššího řádu České republiky!

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

Le Penová: Jste prozíravý národ, Evropskou unii jste hned prokoukli

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová ve čtvrtek pochválila české občany, kteří jsou podle ní...

Na chodníku v centru Pardubic si někdo přimaloval parkovací místo

Nové místo k stání si u podchodu pod ulicí Karla IV. v Pardubicích vytvořil...

Úředníci prvního městského obvodu v Pardubicích řeší neobvyklý případ lidové tvořivosti. Zřejmě majitel auta si na...

Soud potvrdil čtyři roky vězení pro bývalého šéfa Čepra Kadlece

Bývalý šéf NBÚ a někdejší generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec

Čtyřletý trest vězení pro někdejšího generálního ředitele Čepra Tomáše Kadlece za nevýhodné obchody platí. Pravomocně...

Najdete na iDNES.cz