ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Stadler Jakub, MAFRA

Je snaha napříč stranami pandemický stav ukončit, řekl ve Sněmovně Luzar

  • 136
Petiční výbor projednával petici za zrušení pandemického zákona. „Je snaha napříč stranami pandemický stav ukončit,“ uvedl komunistický poslanec Leo Luzar. Poslankyně za ANO a šéfka petičního výboru Helena Válková lidem, kteří dorazili do Sněmovny, řekla, že dorazili v pravý čas a že mohou rozhodování poslanců o pandemické pohotovosti ovlivnit.

„Na základě petičního zákona 85/1990 Sb. my, níže podepsaní požadujeme okamžité zrušení pandemického zákona 94/2021 Sb. Jsme přesvědčeni, že zákon odporuje Listině základních práv a svobod a dává zcela nepřiměřené pravomoci do rukou jediného člověka, ministra zdravotnictví, a výrazně zvyšuje represe vůči občanům České republiky,“ píše se v petici, kterou podle nezařazeného poslance Lubomíra Volného podepsalo do úterý 23 867 lidí.

„Věřím, že se mohou najít hlasy, aby pro uspání veřejnosti byl zrušen stav pandemické pohotovosti,“ řekl při úterním jednání výboru Volný. Nevěří ale, že poslanci v tomto volebním období zruší pandemický zákon jako takový. Parlament ho přitom schválil jako časově omezený, s platností jen do 28. února 2022.

Prosadit jednání o zrušení pandemického stavu, o který se nyní opírají zbývající opatření proti šíření koronaviru. se opozici ve Sněmovně nepovedlo minulý týden v pátek. Chyběly jí k tomu tři hlasy. Pro bylo 71 ze 147 hlasů přítomných poslanců. Jednat o tom nechtěli poslanci ANO a ČSSD s výjimkou ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který jednání o stavu pandemické pohotovosti podporoval.

Pro návrh hlasovali poslanci ze všech opozičních stran. Z komunistů se nepřidali Pavel Kováčik a Jiří Dolejš, kteří se zdrželi hlasování, stejně jako Pirát Jakub Michálek. Právě jejich tři hlasy opozici chyběly, aby prosadila svou.

Ani zrušení pandemického zákona by nebránilo ministerstvu zdravotnictví vyhlásit některá protiepidemická opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video