Předškoláci už se učí programovat, pomáhá jim při tom včelka

  20:23aktualizováno  20:23
Už ve školce se děti potkávají se základy informatiky. Podle nové koncepce chce ministerstvo školství budoucí generace naučit hlavně logicky uvažovat. Studentům proto nově pomáhají učebnice, na kterých spolupracovali odborníci v oblasti IT a nápovědu v nich najdou také učitelé.

„Proč mají mít děti ve škole informatiku? Vždyť toho ví víc než samotné učitelky,“ zní jedno staré klišé. A Hana Šandová z pražského Gymnázia Jana Keplera to ani nepopírá – dnešní děti jsou podle učitelky informatiky hodně napřed. Pořád se ale podle ní mají co učit. Navíc díky jejich znalostem i znalostem učitele si mohou vědomosti vzájemně vyměňovat a svým vrstevníkům je pak i lépe vysvětlit. 

„Během hodiny mezi námi hodně funguje vzájemná interakce. Děti mi ukážou, co už se naučily a já jim buď řeknu, že to jde udělat ještě lépe, nebo se něco přiučím já. Není v tom problém,“ dodává Šandová.

Fotogalerie

Pro většinu lidí znamená programování jen psaní číselného kódu v nepřehledných tabulkách, ve kterých se vyzná jen jeden člověk ze sta. Podle vedoucího týmu autorů učebnic informatiky Jiřího Vaníčka to není pravda. „Nechceme vychovávat armádu programátorů. Naším cílem je naučit děti myslet a řešit základní algoritmické úlohy,“ říká Vaníček a dodává, že se děti mají v podstatě učit vytvářet postupy řešení a najít k tomu ty správné nástroje.

Už v mateřince si ale děti mohou naprogramovat hračky jen pomocí tlačítek. Ty má na sobě barevná včelka, která si zapamatuje počty jednotlivých zmáčknutí a podle toho vyrazí na cestu. Předškoláci se tak ještě před nástupem do letitého vzdělávacího procesu setkávají s náznaky moderních technologií, které vládnou světem.

Hračky jako vzdělávací pomůcky

Po stolech jezdí blikající roboti, třídou zní údery na klávesnici a děti se učí první základy programovacího jazyka Scratch. Tak vypadá výuka na druhém stupni základní školy. „Ve třetí a páté třídě děti používají robotickou stavebnici, nejčastěji LEGO. Díky zadávání nejrůznějších základních, jednoduchých pokynů tím podporují rozvoj svého informativního myšlení,“ dodává Vaníček.

Programování začíná od základů, na kterých učitelé postupně staví. Pomyslnou cihlou je ve třídě Hany Šandové semafor. „Ten děti jednoduše naprogramují a pak každý pokračuje ve vylepšování podle svého tempa. Jak výuka postupuje začínáme využívat různé senzory pro datalogging a tím se nám propojuje informatika i do dalších přírodovědných oborů. Děti mají práci s těmito nástroji rády, protože ihned vidí výsledek své práce. Vidí něco, co reálně funguje a dokážou si tak informatiku spojit s něčím praktickým. To je pro ně obrovská motivace,“ dodává učitelka informatiky Hana Šandová.

Ministerstvo chce předměty propojit, chybí ale peníze i učitelé

Zmocněnec pro digitální vzdělávání Ivan Pilný chce dostat do škol víc techniky i kantorů. Celkově jde ale o milionové náklady. Navíc je informatika obor, který se rychle rozvíjí. „My teď vymysleli nějakou koncepci, kterou v pilotních projektech do škol zavádíme, ale ta koncepce zase brzy zestárne,“ dokresluje situaci bývalý ministr financí Pilný.

I tak se ale podle něj ministerstvo snaží peníze vyjednat, i když jsou složité i menší náklady. „V Hradci Králové jsme otevřeli 60 učeben, na které nebyly ve státním rozpočtu peníze. Na učitele, kteří tady učí o víkendech, jsme tak museli sehnat peníze z krajského rozpočtu,“ říká Pilný.

Ministerstvo i samotní učitelé chtějí plně využít potenciál moderních technologií a propojit co nejvíce předmětů. Podle ředitele odboru předškolního a základního vzdělávání ministerstva školství Jaroslava Faltýna nyní testují pilotní projekt. „Učebnice i propojování učiva zkoušíme na 70 školách v republice. Nová koncepce má fungovat do dvou let, ale než se bude informatika učit na všech školách v takové míře, v jaké funguje pilotní projekt nebo výuka v předních evropských zemích, bude trvat ještě dlouho,“ uzavírá současnou situaci ve školství Faltýn.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Napětí na Bruntálsku eskaluje. Do obce míří extrémisté, policie je v pozoru

Hana Kapalová s fotkou v telefonu, na které je její přítel Martin Teplík, jehož...

Incident v obci Dvorce na Bruntálsku, kde dvanáct Romů minulý čtvrtek zbilo podnikatele, stále vzbuzuje silné vášně. O...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Prosluněné Velikonoce. Během svátků se teploty vyšplhají až ke 22 stupňům

Ilustrační snímek

O Velikonocích se můžeme těšit na pokračující slunečné dubnové počasí. Odpolední teploty vystoupají až k 22 stupňům....

V promlčeném případu náměstka Kliky soudci nepochybili, říká jejich šéf

Martin Klika před mosteckým soudem.

Vedení mosteckého okresního soudu hájí postup dvou svých soudců. Ti opakovaně zprošťovali obžaloby náměstka hejtmana...

VIDEO: Křik, krev a mrtví. Záchranáři na Ruzyni cvičili havárii letadla

Ve středu proběhlo na Letišti Václava Havla cvičení, kde si více než 200...

Boeing 737 MAX, který má problémy s levým motorem, přistává na ruzyňském letišti. Při dosednutí se mu ovšem rozlomí...

Najdete na iDNES.cz