Sen studovat v zahraničí se splní více studentům, Brusel přidá peníze

  13:39aktualizováno  13:39
V rámci oblíbeného výměnného programu Erasmus studovalo v zahraničí už 50 tisíc českých vysokoškoláků. A jejich počet zřejmě bude dál stoupat. Evropská komise totiž plánuje dávat na Erasmus a další vzdělávací programy výrazně víc peněz než dosud.
Evropská komise plánuje výrazně posílit program Erasmus (ilustrační foto).

Evropská komise plánuje výrazně posílit program Erasmus (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Evropská komise chce pro období 2014 až 2020 sjednotit současných sedm vzdělávacích programů (kromě Erasmu se jedná například o Mundus nebo Tempus) do jednoho, který se bude jmenovat Erasmus pro všechny.

Nový program má umožnit ve zmíněném období studovat v zahraničí více než dvěma milionům studentů. "Komise navrhuje 73 procentní navýšení v porovnání se stávajícím sedmiletým rozpočtem. Přiděleno bude celkem 19 miliard eur," uvedla vedoucí programu Erasmus v Česku Barbora Nájemníková.

Co je Erasmus

Erasmus představuje největší vzdělávací program EU, vznikl v roce 1987. Jeho cílem je zvýšení mobility studentů či spolupráce mezi univerzitami. V současnosti jsou do něj zapojeny všechny členské státy Unie plus Island, Norsko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Turecko a Chorvatsko. Česko se připojilo před čtrnácti lety. 

Změny mají odstranit roztříštěnost a překrývání programů či zvýšit počet účastníků. Studenti budou moci žádat o půjčky Evropskou investiční banku. "Zatím je návrh na evropské úrovni. Více budeme vědět na podzim nebo na začátku příštího roku," uvedla Nájemníková.

Česko ve stávajícím systému dostane z Bruselu na nadcházející školní rok na Erasmus 11 milionů eur. Zhruba stejnou částku přidává i české ministerstvo školství. Česká republika je tak jednou z mála zemí EU, která projekt spolufinancuje. "Umožňuje to zvýšit počet studentů, kteří jedou do zahraničí," uvedla Iva Tatarková, ředitelka Domu zahraničních služeb, který má v Česku program na starosti.

Programu se zatím účastnily 3 miliony evropských studentů, z toho 50 tisíc z Česka. Do zahraničí vyjelo i 18 tisíc českých vysokoškolských zaměstnanců.
"Do programu je zapojeno přibližně 90 procent evropských univerzit, z Česka je to v nadcházejícím školním roce 70 vysokých škol," uvedla Nájemníková.

Studenty, kteří vyjedou na zkušenou do zahraničí, vybírají dvakrát ročně jejich mateřské školy. Studium na cizí univerzitě nejčastěji trvá jeden až dva semestry. Studenti neplatí školné a dostávají příspěvek na pobyt.

Češi mají zájem hlavně o Německo, Francii a Španělsko

Významný je také počet zahraničních studentů, kteří v rámci programu přijíždějí do Česka. Například na Univerzitu Karlovu loni přijelo víc studentů přijelo z ciziny (1 211) než naopak odjelo do zahraničí (1 172), informoval Michal Maršálek, který na největší české univerzitě koordinuje evropské programy.

Čeští studenti jsou podle něj ve výběru školy čím dál náročnější a více než dříve se zajímají o kvalitu školy, její zázemí a podmínky k životu.

Češi míří především do Německa, Francie, Španělska a Velké Británie. Podle závěrečných zpráv, které vysokoškoláci po návratu vypracovávají, považují za  hlavní motivaci novou životní zkušenost, zlepšení cizího jazyka, prohloubení odborných znalostí a možnost lepšího pracovního uplatnění.

Podle ambasadorky programu v Česku Milady Hlaváčkové Erasmus zvyšuje sebevědomí českých studentů i jejich šance získat kvalitní zaměstnání. "Firmy velmi sledují, jestli uchazeč má za sebou stáž v zahraničí. Studenti během pobytu získají kontakty a osobní zkušenosti Důležité také je, že se evropští studenti poznají navzájem," zmínila Hlaváčková.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Východ Česka zasáhnou bouřky, tropické teploty opět nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra...

Najdete na iDNES.cz