Život střelce na Klause: dětství strávil bez mámy, teď ho trápí dluhy

  10:52aktualizováno  10:52
Pavel Vondrouš, který střílel airsoftovou pistolí na prezidenta Klause, se rozpovídal o svém životě. Když mu byly čtyři roky, zemřela mu matka. Jeho děda byl zapálený komunista, o dva roky starší bratr je profesionální voják.

Pavel Vondrouš, muž, který střílel na Václava Klause. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

"Vyučil jsem se kuchařem," začíná vyprávění šestadvacetiletý muž z Liberce. Hned po škole pracoval v libereckém hotelu Česká Beseda. Po půl roce odešel, protože dělal šestnáct hodin denně za pět až šest tisíc měsíčně.

"Kuchařina je stresové zaměstnání a těch peněz bylo opravdu strašně málo," vysvětluje. Vzápětí přiznává, že v žádné práci dlouho nevydržel. V tomto ohledu má rekord ve firmě, kde pracuje nyní jako svářeč plastů - jeden a půl roku.

V práci se svým světově proslulým incidentem problémy nemá. Zatím. Nad otázkou, proč tak často měnil zaměstnání, se na chvíli zamyslí:

"Byly v tom finanční záležitosti i pracovní neshody. Kafral jsem, ale nebyl sám. Obyčejně se začaly ve firmě provádět nějaké změny. Nutili nás dělat víc za stejné nebo menší peníze."

Pavlova matka zemřela, když mu byly čtyři roky. Jak vypadala, si nepamatuje, spíš se mu vybavují nepříliš ostré vzpomínky. 

Život bez mámy

"Co se jí stalo, znám jen z vyprávění. Máma byla horolezkyně. Jednou nevylezla k první skobě, spadla, zranila se na hlavě a umřela na krvácení do mozku," vypráví Pavel Vondrouš, který vyrůstal jen s otcem a o dva roky starším bratrem. Macechu žádnou neměli.

"Táta mámu asi strašně miloval a žádnou jinou si dlouho nenašel. Až teď žije s přítelkyní," dodává atentátník, jak ho nazval prezident. Sám přítelkyni nemá, nemohl by ji prý ani vzít do kina.

Táta automechanik nebyl nikdy ve straně, ale děda byl zapálený komunista. Umřel však v době, kdy jeho dva vnuky zajímaly hlavně kuličky nebo letecké modelářství. Proto s ním střelba na prezidenta nemá nic společného. Určitě jim nečetl komunistický manifest ani revoluční příručky. Tady se Pavel snad poprvé usměje.

"Maskáče nosím proto, že mají hodně kapes"

"Nemám ponětí, co tomu táta s bráchou říkají. Policie mi zabrala mobil i počítač, ve kterých mám všechna čísla. Takže já nemůžu volat jim, oni mně. Brácha mě prý sháněl doma, ale měl jsem odpolední," říká.

O dva roky starší bratr je voják z povolání. Proto Pavel chodí v maskáčích. Není to prý tak, jak se objevilo v médiích, že má militaristické sklony.

"Brácha mi dal starší maskáče jako pracovní kalhoty. Mně se líbily, že mají hodně kapes, tak jsem si je nechal na denní nošení."

Střelec se přiznává k dluhu ve výši tři sta tisíc korun. Dodnes má také exekuci na výplatu.

Peníze si půjčil v roce 2008 a ve stejném roce přišel o práci. Rok ji nemohl sehnat, pokusil se podnikat. Neúspěšně. Bez kamarádů by nepřežil. Tam začaly jeho problémy.

Původně chtěl útočit na jiném místě

Není sám. Polovina lidí, které zná, se s finančními problémy potýká stejně. Proto obviňuje vládu z toho, že většina lidí pracujících rukama žije na pokraji bídy. Doslova říká, že žijí strašně. 

A tak se rozhodl k činu. "Původně jsem to chtěl udělat na jiném místě. Měl jsem tři obrovské šance, ale teprve poslední jsem využil. Nejdřív jsem chtěl střílet z kapsy, bál jsem se, že když vytáhnu plastikovou pistoli, tak mě ochranka zastřelí. Byl to obrovský adrenalin. Měl jsem v tu chvíli srdce v krku, ale pak jsem vypnul mozek, vstoupil do davu a udělal to. Žádnou úlevu jsem však nepocítil, nejsem žádnej úchylák. Až po nějaké době mi došlo, co jsem vlastně udělal."

Kolem Pavla Vondrouše se rojí již několik dní novináři. "Já a celebrita? Naopak, je mi trapně, když mě lidi na ulici poznávají, blahopřejí mi, plácají po ramenou. Nevím, jak se mám chovat. Jsem však přesvědčený, že to už dlouho trvat nebude. Nic dalšího totiž neplánuji, slíbil jsme policii, že už to neudělám."

Nikomu jsem ublížit nechtěl, říká střelec z Chrastavy

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Resuscitace v rytmu Rolniček. Naučte se zachránit zraněného

Ilustrační snímek

Záchranná služba provedla v minulém roce celkem 7 937 resuscitací, nepřímých srdečních masáží a umělých plicních...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Trolejbusy se vracejí do módy, městům se hodí při boji s emisemi

Setkání trolejbusových generací v Opavě.

Dopravní podniky postupně nahrazují klasické autobusy vozy s alternativními zdroji paliva. Redakce iDNES.cz oslovila ty...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz