Smrt ambasadora je odvetou Izraelců, míní Palestinci. Kdo byl al-Džamál?

  0:30aktualizováno  0:30
Byl přátelský, lidový až žoviální, říkají Palestinci žijící v Čechách o Džamálu Muhammedu al-Džamálovi, velvyslanci, který zahynul při explozi trezoru. Někteří nehodu vylučují, za diplomatovou smrtí vidí izraelské agenty. Džamál totiž kritizoval židovské osadníky.

Palestinský velvyslanec zemřel po výbuchu v bytě. | foto: iDNES.cz

Otec čtyř dětí. Diplomat, který se snažil se všemi vycházet co nejlépe. Konzulární úředník, který měl značnou moc nad krajany. A údajně ji nezneužíval.

Muž, který po jednadvaceti letech strávených v českých zemích radil novým kolegům z diplomatického sboru, kde a co sehnat. Byť si k oficiálním jednáním - velvyslancem se stal loni v říjnu - raději bral tlumočníka, neboť jeho čeština nebyla excelentní. Prý nebyl technický typ. Nicméně oslovení Palestinci žijící v Čechách se shodli, že velvyslanec Džamál Muhammad al-Džamál byl přátelský, lidový až žoviální muž. Jeho skonu litují. A někteří dodávají, že šlo o atentát.

Neštěstí nebo atentát?

"Tvrdit, že šlo o nehodu, je naivní. V diplomatickém prostředí se vše kontroluje ne dvakrát, ale desetkrát!" argumentuje Palestinec, který v Praze žije již řadu let. Vzpomíná, že po půl jedenácté dopoledne odeslal Džamálovi z mobilu novoroční blahopřání. "Četl je," říká.

Další podrobnosti o smrti palestinského diplomata Čtěte v pátek, 3. ledna

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

Část Palestinců má za to, že ambasadora potrestali pro ostře protiizraelské postoje. Kdo? Agenti židovského státu. "Nedávno přednášel na univerzitě, vystupoval ostře proti židovským osadníkům," vzpomínají.

Další tvrdí, že šlo o neštěstí. Vše nasvědčuje tomu, že bezprostředním svědkem exploze byl kromě diplomatovy ženy i jeden z jeho synů. Oslovení izraelští experti však odhadují, že výbuch nezavinily tajné služby jejich státu. Ale nešlo prý ani o zabezpečení sejfu. Naznačují, že diplomat možná jen neobratně manipuloval s výbušninou, která v trezoru zůstala ze starých časů.

Dvacet let v Praze s přestávkou v Alexandrii

Al-Džamál se narodil v roce 1957 do nehostinných podmínek palestinského uprchlického tábora v libanonské Šatíle, v osmnácti letech vstoupil do hnutí Fatah. Tedy do organizace, kterou vedl palestinský předák Jásir Arafat a která nyní de facto ovládá palestinský Západní břeh.

Celý pracovní život prožil coby diplomat. Již v roce 1979 se stal poradcem palestinského vyslance v Bulharsku, o pět let později zamířil do Prahy. Zhruba v té době se i Evropou proháněly znepřátelené palestinské skupiny. Československá, tedy komunistická tajná služba se v té době, alespoň podle badatele Adama Kretschmera, zabývala spíše předcházením jejich vzájemných půtek než proklamovanou internacionální pomocí. 

Z této neklidné doby pochází i záznam z archivu bezpečnostních složek o muži jménem Jamal (anglická verze jména Džamál), který se narodil 7. listopadu 1957. Není jasné, zda jde o pozdějšího velvyslance, nicméně rok narození se shoduje.

Velvyslanec byl po operaci srdce

Al-Džamál v Praze působil jako diplomat a po nějakou dobu misi také vedl. Z Česka odešel až v roce 2005, aby se stal generálním konzulem v egyptské Alexandrii. Odtud se loni v říjnu vrátil opět do Prahy, aby zde převzal ambasádu.

Lidé blízcí velvyslanci vzpomínají, že Al-Džamál podstoupil, snad v Palestině, operaci srdce. A je podle nich možné, že i proto novoroční explozi podlehl. Samozřejmě je třeba připomenout, že zranění byla velice vážná.

Velvyslancův syn Mohamed žije i studuje v Praze. Dcera Hadíl má na své facebookové stránce vystavenu fotografii, na které je společně s otcem. Do kolonky místo narození uvedla město Jaffa, odkud rodina pochází a které opustila po vzniku Státu Izrael. Jaffa nyní tvoří souměstí s městem Tel Aviv.

Po výbuchu se k rezidenci velvyslance sjeli policisté, hasiči i záchranáři:

 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Životy s rudou knížkou. Ústav připravil slovník komunistických funkcionářů

Záviš Kalandra (vpravo) a jeho kamarád Oldřich Pecl byli odsouzeni ve

Oportunista Jan Doležal, dobrodruh André Simone, nebo odsouzený člen vedení Rudolf Barák. To je jen několik ze stovek...

Přichází jaro. Následující čtyři týdny budou teplotně nadprůměrné

Počasí se v lednu zbláznilo. Vyšší teploty způsobují pučení stromů a probouzení...

Nezvykle teplo by mělo být především hned v nadcházejícím týdnu od 18. února. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz