Do Prahy míří strýček Si, ctižádostivý chemik, jenž dospíval v jeskyni

  20:06aktualizováno  20:06
Za pár desítek hodin dorazí do Česka jeden z nejmocnějších lidí na světě - čínský prezident Si Ťin-pching. Na vrchol partajního žebříčku vystoupal po čtyřiceti letech v komunistické straně. Na rozdíl od jiných soudruhů se mu vyhýbají skandály, u lidí mu pomáhá i manželství s populární folkovou zpěvačkou.

Čínský prezident Si Ťin-pching mává divákům videoklipu o 13. pětiletce | foto: Nová Čína

Si Ťin-pching se narodil 1. června 1953 v Pekingu. Během kulturní revoluce byl jako patnáctiletý poslán na převýchovu do provincie Šan-si. Do svých dvaadvaceti let zde žil údajně v jeskyni, pracoval na poli a podílel se na výstavbě přehrady.

V roce 1975 se vrátil do Pekingu, kde se stal inženýrem chemie. Na prestižní univerzitě Čching-chua s ním současně studoval i budoucí prezident Číny Chu Ťin-tchao. Později si zde Si dodělal doktorát v marxistické teorii.

Jeho otec Si Čung-sün patřil k zakladatelům komunistického odboje v severní Číně. V 60. letech byl ale v rámci politických čistek označen za kontrarevolucionáře a rehabilitace se dočkal až s návratem Teng Siao-pchinga k moci, kdy se stal místopředsedou vlády i Všečínského shromáždění lidových zástupců.

Fotogalerie

Si do komunistické strany vstoupil v roce 1974 ve svých 21 letech, partajní zkušenosti sbíral v provinciích Šan-si, Che-pej, Fu-ťien a Če-ťiang.

Jako jeden z mála politiků v čele provinční správy ve Fu-ťienu (2000 až 2002) nebyl zapojen do místního korupčního skandálu. Osvědčil se i jako šéf strany v průmyslové provincii Če-ťiang, odkud v roce 2007 odešel na rok šéfovat hospodářskému centru Číny - Šanghaji. V roce 2008 zvládl Si roli šéfa organizačního výboru olympijských her v Pekingu.

Na dva týdny zmizel, údajně kvůli bolesti zad

Do stálého výboru politického byra Komunistické strany Číny, který představuje de facto i nejužší vedení země, usedl v říjnu 2007. A záhy poté - v březnu 2008 - byl zvolen viceprezidentem. Generálním tajemníkem strany se stal v listopadu 2012, v této funkci nahradil dosavadního prezidenta Chu Ťin-tchaa.

Od něj současně převzal i velení armády. Na zasedání čínského parlamentu v březnu 2013 ho nahradil ve funkci prezidenta země. Podle odborníků se ambiciózní pragmatik postupně stal nejmocnějším vůdcem, jakého Čína v posledních desetiletích měla.

V září 2012 na dva týdny zmizel z veřejného života, údajně kvůli nemoci. Kolem Siovy nepřítomnosti v médiích i na oficiálních akcích se vynořila řada spekulací, podle některých zdrojů utrpěl infarkt nebo mozkovou mrtvici. Podle čínských médií však jen trpěl bolestmi zad (více o jeho zmizení čtěte zde).

Značnou popularitu mezi lidmi mu vynesla rozsáhlá protikorupční politika. Z úplatkářství byl obviněn například jeden z nejbližších poradců bývalého čínského prezidenta Chu Ťin-tchaa, nebo bývalý šéf vnitřní bezpečnosti Čou.

Čínská ekonomika loni vykázala nejnižší růst za poslední čtvrtstoletí. Prezident, kterého obyčejní Číňané přezdívají jako strýčka Si, proto na nedávném zasedání parlamentu představil nový pětiletý plán na roky 2016 až 2020. Ten předpokládá minimální roční hospodářský růst 6,5 procenta až do roku 2020. Experti to ale považují za příliš ambiciózní.

Si pracuje na modernizaci armády, která zahrnuje snížení počtu vojáků na dva miliony z 2,3 milionu a přeměnu velitelské struktury pocházející z dob studené války. Pod jeho vládou Čína důrazněji prosazuje své nároky v teritoriálních sporech ve Východočínském a Jihočínském moři. Čínské námořnictvo investuje do ponorek a letadlových lodí, letectvo vyvíjí „neviditelné“ stíhačky.

První dáma, folková hvězda s hodností generálmajora, nedorazí

Si je podruhé ženatý, jeho manželkou je jedna z nejznámějších čínských folkových zpěvaček, mladistvě vypadající Pcheng Li-jüan (53), která je poslankyní čínského parlamentu a má hodnost generálmajora. Do Prahy ale podle šéfa hradního protokolu Jindřicha Forejta nedorazí.

Na rozdíl od svých předchůdkyň se Pcheng jako první dáma mnohem víc prezentuje na veřejnosti. Čínská média pečlivě vytvářejí image prezidenta a jeho manželky jako milujícího páru. Společně vychovávají třiadvacetiletou dceru Si Ming-ce, která vystudovala Harvard.

Čínský prezident přiletí na historicky první návštěvu Česka v pondělí ve 14 hodin. S prezidentem Milošem Zemanem se Si nejprve setká v Lánech, druhý den pak bude přijat s tradičními vojenskými poctami na Pražském hradě. Součástí jeho programu bude i podnikatelské fórum a také setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou, předsedy obou komor Parlamentu a pražskou primátorkou.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale zatím přežije. Zeman napíná ČSSD se Šmardou

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše čelila celou středu až do brzkých ranních hodin pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Výsledek byl...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Válcují se zbytečným žvaněním, řekl Zeman k hlasování o nedůvěře vládě

Prezident Miloš Zeman při návštěvě městyse Vladislav na Vysočině

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany...

Hradní stráž slaví Den ozbrojených sil. Předvádí choreografie či motocykly

Den ozbrojených sil, který připadá na 30. června, si 25. června 2019 na...

Oslavu při příležitosti Dne ozbrojených sil pořádala na Pražském hradě Hradní stráž. Na programu byla například...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz