Pátek 27. listopadu 2020, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. listopadu 2020 Xenie

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

  6:03aktualizováno  19:05
Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc, vláda hlasy nesehnala. Kratší datum prosadila díky pomoci KSČM. Pro hlasovalo 54 ze 103 přítomných poslanců z hnutí ANO, sociální demokracie a komunistické strany.

Na návrh Pirátů Sněmovna uložila vládě do 23. listopadu „zajistit ukončení diskriminace českých obchodníků proti velkým nadnárodním řetězcům, nastavit provoz maloobchodních prodejen za dodržování stejných hygienických opatření, aby nedocházelo ke zvýšení koncentrace osob v některých obchodech a koncentrace lidí v několika dnech před Vánoci.“

Vláda by také měla revidovat protiepidemický systém PES tak, aby jeho první stupeň nevyžadoval nouzový stav. Sněmovna vládu vyzvala, aby  a definovala stav nula,. Kromě toho Sněmovna vyslovila poděkování všem zdravotníkům, pracovníkům v sociálních službách, vojákům, hasičům nebo hygienikům i dalším profesím, které se starají o pacienty s covidem-19.

To, že vládní protikoronavirová opatření diskriminují provozovatele malých obchodů a služeb, které jsou zavřené na rozdíl od velkých řetězců, kritizovala opozice celý den. Vadilo to i komunistům, a tak nakonec poslanec KSČM Zdeněk Ondráček oznámil, že jeho strana ukrojí několik dnů z žádosti vlády a delší nouzový stav podpoří.

Dosud byl nouzový stav schválen do 20. listopadu a platí již od 5. října.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že nehodlá měnit tabulku vládních opatření proti šíření koronaviru,jak s ní počítá tabulka PES. „Z mého pohledu není nutné měnit opatření,“ řekl Blatný.

Otevření malých obchodů by podle ministra Blatného extrémně zvýšilo počet kontaktů a zvětšilo riziko šíření covid-19. Jen za příspěvek k diskusi považuje návrhy ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka otevřít znovu obchody i v neděli a pustit do nich více nakupujících.

Všechny obchody se podle Blatného mohou otevřít, až když se Česká republika podle epidemiologického systému PES bude moci přesunout do třetího stupně rizika. Nyní platí omezení podle pátého, fialového stupně. Podle Blatného by se Česko v ideálním případě mohlo dostat do třetího stupně nejdříve 30. listopadu.

Babiš varoval před vánočními večírky

Mimořádná schůze poslanců, na níž posuzoval žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, začala minutou ticha za všechny oběti pandemie.

„Vláda žádá o prodloužení nouzového stavu, protože chce dosáhnout rozhodujícího obratu v boji s pandemií,“ řekl poslancům premiér Andrej Babiš. „Ten virus tu s námi bude ještě hodně dlouho,“ prohlásil premiér.

„Chápu, že současná omezení nejsou nikomu příjemná a že všichni již vyhlížejí dobu, kdy se budou moci věnovat svým aktivitám jako obvykle. Ale taková situace ještě nenastala a v nejbližších měsících pravděpodobně ani nenastane,“ uvedl předseda vlády.

Do konečného vítězství nad virem je ještě podle Babiše daleko. „Očekávám, že budeme i nadále dodržovat všechna opatření a že nebudeme organizovat žádné vánoční večírky a podobné akce,“ apeloval na lidi Babiš.

„„V září selhalo trasování kvůli kapacitě systému hygieny. Chyběli nám lidé a kapacity testovat, trasovat a izolovat, protože je někdo zapomněl posílit. Jak tomu bude nyní? V důsledku toho tak za ohromných nejen finančních, ale tentokrát i lidských obětí zavřel Andrej Babiš zemi. Omezil provozovny, maloobchod, ponechal otevřené jen velké obchodní řetězce. Zabránil dětem se prezenčně vzdělávat, zlikvidoval gastronomii i služby a vyhlásil zákaz vycházení,“ vyčetl vládě předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Počet pacientů na JIP je stále přes tisíc, řekl Blatný

Ministr Blatný pak vysvětlil nový epidemiologický systém (PES), podle nějž se řídí stanovení rizika pro Českou republiky. „Epidemie vykazuje známky ústupu,“ řekl. Počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče ale stále přesahuje tisíc osob. To, že počet pozitivních testů na koronavirus přesahuje 20 procent, dokazuje přetrvávající komunitní šíření nemoci.

Bez prodloužení nouzového stavu podle něj není možné omezit mobilitu lidí a omezit šíření koronaviru při nakupování dárků, kdyby se otevřely obchody a lidé se vydali hromadně na nákupy před Vánocemi.  „Všichni si budeme chtít koupit dárky. Kromě dárků si koupíme i nemoc a přeneseme ji do rodin,“ uvedl Blatný.

Proč nejsou otevřena knihkupectví? ptá se Rakušan

Šéf STAN Vít Rakušan se podivil nad tím, že malé obchody jsou uzavřené, zatímco velké supermarkety zůstávají otevřené. „Proč nemůžeme otevřít i provozovny maloobchodníkům? Proč nejsou otevřena například knihkupectví,“ řekl Rakušan.

Také šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se nediví tomu, že provozovatelé malých obchodů mluví o tom, že jsou diskriminováni třeba vůči velkým obchodním řetězcům. Její strana v žádném případě nepodpoří prodloužení nouzového stavu o celých třicet dnů. Je ochotna uvažovat maximálně o 14 dnech navíc.

Šéf lidovců Marian Jurečka se znovu omluvil za to, že na veřejnosti v rozporu s vládními opatřeními pil pivo z kelímku, které dostal, když si šel k výdejnímu okénku pro jídlo. Za neudržitelné označil, že malé obchody musí být zavřené, zatímco stejné zboží velké řetězce prodávají. Těžko umí vysvětlovat také lidem, proč nemohou jít do kadeřnictví, nebo omezení v kostelech.

„Nejen voliči SPD, ale i ostatní občané se ptají, proč má být nouzový stav prodloužen o třicet dnů,“ uvedl šéf SPD Tomio Okamura. Za hlavní efekt nouzového stavu označil, že vláda může nakupovat bez výběrového řízení.

„Lidi není možné donekonečna zavírat, když vláda rezignovala na to chránit ty ohrožené,“ řekl Okamura. Také šéf SPD kritizoval, že nadnárodní řetězce mohou prodávat potraviny, textil i boty, zatímco drobní čeští podnikatelé musí mít zavřeno.

Kdo navrhoval jaké prodloužení nouzového stavu:
ANO, ČSSDpodle návrhu vlády o 30 dnů
KSČMdo 12. prosince
TOP 09, KDU-ČSL, Pirátimaximálně o 14 dní
ODS8 dnů
STANnejasné
SPD, Trikolóranepodpoří

„Salón pro psy je otevřený, kadeřnictví pro lidi ne“

„Nelogičnost vašich opatření je šílená,“ vytkl vládě v souvislosti s rozdílnými pravidly pro velké obchodní řetězce a pro maloobchod komunistický poslanec Zdeněk Ondráček. Požaduje po vládě, aby jasně vysvětlila, proč když jsou otevřené salóny pro psy a kočky, nemohou být za striktních podmínek otevřena také holičství a kadeřnictví pro lidi.

Podivil se tvrzení Blatného o úspěšnosti trasování nakažených s covid-19, která je podle ministra zdravotnictví 97 procent. „Se mnou se nikdo nebavil,“ řekl poslanec, který byl také nakažený koronavirem.

V České republice platí podle nového protiepidemického systému (PES) ministerstva zdravotnictví nejvyšší, pátý stupeň rizika šíření epidemie, podle vývoje rizikového skóre by vláda v pátek mohla rozhodnout o posunutí země z fialového do červeného stupně.

To by znamenalo od pondělí návrat do škol pro všechny děti z prvního stupně a noční zákaz vycházení by platil od 23 hodin do páté ranní. Nyní platí omezení vycházení již od 21 hodin a teprve od středy se vrátili do škol žáci prvních a druhých tříd.

„Předělejte tu tabulku. Není možné, aby u každého z pěti stupňů byla nutnost nouzového stavu,“ vyzval vládu Dominik Feri z TOP 09.

„Prodlužování nouzového stavu o dobu delší než týden je zacházení s municí. Musíme se snažit o to, aby otázka delšího dobu nebyla nutná,“ prohlásil poslanec ODS Bohuslav Svoboda.

Šéf poslanců občanských demokratů Zbyněk Stanjura se podivil tomu, že vláda počítá s nouzovým stavem, ať bude v zemi jakýkoli stupeň rizika podle epidemiologického systému PES. Z toho podle něj plyne, že vláda počítá s nouzovým stavem až do jara. „Byli jste vůbec někdy na nákupu v hypermarketech? Skutečně si myslíte, že se tam dodržují rozestupy dva metry?“ řekl také Stanjura. V menších obchodech, kdyby byly otevřeny, by šlo epidemiologická omezení dodržet snáze.

16. listopadu 2020

  • Nejčtenější

Česko ve 3. stupni: hospody do 22:00, boty v karanténě, kadeřník s omezením

Ministerstvo průmyslu a obchodu doplnilo upřesnění k chodu protiepidemického systému, kterými by se měl řídit provoz...

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Zákazům navzdory. Hospoda v Praze přivítala štamgasty, zasahovala policie

Pražská restaurace Šeberák se ve čtvrtek otevřela zákazníkům. Úplně jako za časů před koronavirovými opatřeními,...

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Cizinci vtrhli na nákupy bez košíků a roušek, pravidla vysvětlovala policie

Hlídky státní i městské policie zasahovaly v pondělí navečer v plzeňském Kauflandu, kam vtrhlo několik desítek cizinců...

Den se zaměstnanci pohřební služby: poslední rozloučení má dnes jiná pravidla

Premium MF DNES rozptyluje mýty o pohřebnictví v době koronaviru. Pohřeb do země možný je, i když se úplně nedoporučuje. O čem...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Miliardář Dědek o Pardubicích, krizi, (ne)fungování extraligy i Jágrovi

Premium Jeho jmění se odhaduje na čtyři miliardy korun, podle magazínu Forbes je 54. nejbohatší Čech. Na přelomu roku se Petr...

  • Další z rubriky

Zeman pokročil se stavbou svého bungalovu, v Lánech už stojí obvodové zdi

Prezident Miloš Zeman pokročil se stavbou rodinného bungalovu v Lánech na Kladensku, kam se po konci svého mandátu...

Člověk a robot. Letošní Noc vědců představí využití umělé inteligence

Letošní ročník celorepublikové akce Noc vědců se zaměří na digitalizaci, automatizaci a robotizaci. Akce se uskuteční v...

Přechod na třetí stupeň PES kazí kraje. Je to padesát na padesát, řekl Blatný

Pochybnosti měl už ve středu ministr vnitra Jan Hamáček, ve čtvrtek ráno se k němu připojil i premiér Andrej Babiš. A...

Babiš a Hamáček se nedohodli o daních. Neměňte rozpočet, chce od ČSSD premiér

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš a šéf ČSSD Jan Hamáček se znovu neshodli na daňových změnách. "Střet ohledně daní je...

SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč
SOUTĚŽ: Vyhraj luxusní balíček fitness jídel v hodnotě 1 499 Kč

Sportuješ a ráda se hýbeš? Chceš svou snahu zefektivnit i vhodným jídelníčkem, ale nevíš, jak na něj? Nyní máš jedinečnou příležitost vyhrát...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....

Tahák: 20 klávesových zkratek, o nichž jste možná neměli ani potuchy

Uživatelé Windows jistě znají notoricky známé klávesové zkratky jako Alt + F4, Alt + Tab, Windows + E, Windows + C,...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...