Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 10. prosince 2023 Julie

Prodejte armádní majetek a propusťte úředníky, vybídl Klaus Vondru

  10:26
Prezident Václav Klaus navrhl, jak sehnat více peněz pro vojáky. Cestu vidí v tom, že se ministerstvo obrany zbaví nadbytečných vojenských újezdů a propustí úředníky. Zajistit armádě pevně stanovený podíl financí ze státního rozpočtu ale prezident nepovažuje za realistické.

Prezident soudí, že Vondra má mít šanci stabilizovat financování armády. Ministrův záměr, aby resort měl jistou fixní část z rozpočtu, ale kritizoval. | foto: Kateřina ŠulováČTK

Dva nejvyšší ústavní činitelé - prezident Václav Klaus a premiér Petr Nečas - před vojáky vystoupili na letošním velitelském shromáždění české armády.

Klaus se poměrně otevřeně zabýval řetězcem kauz kolem nakupování vojenské techniky. "Armádu poškozuje nepřetržité zpochybňování téměř všech vojenských zakázek, ale mnoho zakázek skutečně pochybnosti o své racionalitě a ekonomické výhodnosti vyvolávalo," řekl prezident.

Narážel tak na nyní už šest případů, kdy se nákupem vojenské techniky zabývá policie. (o prověřování pronájmu gripenů, nákupu pandurů a dalších zakázkách čtěte zde)

Klaus: Fixní příděl z rozpočtu je reálný jen ve vzduchoprázdnu

"Armádu v poslední době poškozovalo i nekoncepční a na mediálně zajímavé věci se zaměřující vedení ministerstva. Ta 'poslední doba' byla bohužel dost dlouhá," posteskl si prezident, z titulu funkce také nejvyšší velitel ozbrojených sil.

MAJETEK ARMÁDY

"Armáda spravuje 17 tisíc nemovitostí a 25 tisíc pozemků, přičemž ji tvoří zhruba 24 tisíc vojáků z povolání. Ve skladech je výstroj za 4,5 miliardy a potřebná výstroj se vojákům nedostává. V muničních skladech je munice pro zastaralé a již nepoužívané zbraně," řekl na shromáždění ministr obrany Alexandr Vondra.

Pak se Klaus obrátil přímo na přítomného ministra obrany Alexandra Vondru. Ten podle něj má dostat šanci stabilizovat armádní finance.

"Cesta k tomu ale není, aby výdaje armády byly fixní vzhledem ke státnímu rozpočtu. To je reálné jen ve vzduchoprázdnu," řekl prezident.

"Jsem přesvědčen, že nadále převažuje nadměrné množství uzavřených vojenských újezdů. Bylo by také dobré zeštíhlit více ministerstvo než armádu," naznačil Klaus Vondrovi, kde byl měl ministr řezat.

Na pozdější tiskové konferenci pak zaznělo, že spíše než definovaný podíl z výdajů rozpočtu by vojáci měli získat garanci, že výdaje na obranu nebudou dále klesat.

Nečas: Máme armádu velkou jak jednu divizi

Premiér Petr Nečas pak Klausova slova dále rozvedl. "Velikost naší armády bez letectva odpovídá jedné normované divizi. Tomu by měly odpovídat velitelské, štábní a administrativní struktury. Zásoby dosahují miliardových hodnot, armáda má prakticky 0,75 nemovitosti na každého vojáka," řekl Nečas za Klausova přikyvování.

"Ministerstvo obrany přitom není jen jedním ze čtrnácti resortů, armáda je znakem suverenity. Stejným symbolem, jako je vlajka, hymna a ústava," pokračoval Nečas.

Ministr Vondra řekl, že díl viny nese i přístup politiků, kteří rozpočet ministerstva obrany v minulosti používali jako "záložní kasičku". V reakci na prezidentova slova přiznal, že úředníků bude v budoucnu na ministerstvu ještě méně.

Dodal ale, že nelze ze stavu armády vinit jen vnější prostředí. "Je třeba dokončit revizi vnitřních norem. Řídicí systém je komplikovaný a nepružný, každá žádost na ministerstvu jde přes dvacet různých míst, dobré nápady se během toho vypaří jako voda z hrnce. Rozpočet armády už ale nesmí klesat, to bychom museli snížit naše ambice," varoval.

Před snižováním rozpočtu v minulosti varoval prakticky každý ministr obrany. Navzdory tomu výdaje na armádu dále klesaly.

SNÍŽENÍ HODNOSTÍ

Ministr obrany Alexandr Vondra požádal armádní velitele, aby svým podřízeným vysvětlovali nutnost snížení hodností u vojska. Nové hodnosti začnou platit od počátku ledna. Podle Vondry změna napravuje chybu vzniklou po zahájení profesionalizace české armády, která vedla "ke vzniku armády bez mužstva".

Hodnostní systém bližší zvyklostem Severoatlantické aliance ruší některé hodnosti a nově zavádí sbor poddůstojníků, který bude zčásti doplněn ze současného sboru rotmistrů a praporčíků. Platů vojáků by se změny hodností podle generálního štábu neměly dotknout.

Nový systém hodnostních sborů a hodností:
- mužstvo: vojín a svobodník
- poddůstojníci: desátník, četař a rotný
- praporčíci - rotmistr, nadrotmistr, praporčík, nadpraporčík a štábní praporčík
- nižší důstojníci - poručík, nadporučík a kapitán
- vyšší důstojníci - major, podplukovník a plukovník
- generálové - brigádní generál, generálmajor, generálporučík a armádní generál

Zdroj: ČTK

Autor:

Poslední rozloučení s Karlem Schwarzenbergem

Poslední rozloučení s bývalým ministrem zahraničí a šlechticem Karlem Schwarzenbergem se koná v sobotu 9. prosince na Pražském hradě v katedrále svatého Víta.

Nejde o neznámý virus. Umíme ho léčit, říká k zápalům plic z Číny infektolog

  • Nejčtenější

Ukrajina je v kritické situaci, připravme se i na špatné zprávy, řekl šéf NATO

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v sobotu v německé televizi ARD zdůraznil, že spojenci by měli nadále...

Česko je pod sněhem. Na D5 stála auta hodiny, D1 opět zablokovaly kamiony

Sníh v noci na dnešek a následně po celý den komplikoval v Česku dopravu na silnicích i železnici a přerušeny byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci vyšli z krytu a vzdali se. Rusové je pak postříleli, ukazuje video

Na sociálních sítích se objevily záběry, při kterých ruští vojáci střílí na dva vzdávající se ukrajinské vojáky. Video...

Zacházíte s Rusy jako s prasaty. Putin kritizoval Lotyšsko a pohrozil neštěstím

Ruský prezident Vladimir Putin kritizoval Lotyšsko za to, jak zachází s ruskou menšinou. Pobaltské zemi nepřímo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

RECENZE: Lucii se kočky rozutekly a žáby proklouzly mezi prsty

Premium Příští rok to bude třicet let, kdy skupina Lucie vydala své třetí a v mnohém přelomové album Černý kočky mokrý žáby. V...

„To bylo odbojové znásilňování.“ Izrael pouští detaily a dělá si hořkou legraci

Premium Izrael, který je znechucen reakcí OSN a organizací „hájících práva žen“ včetně MeToo, začal světovým médiím a v OSN...

Mlčet je povinnost. Nutit advokáty vypovídat proti klientům nelze, řekl soud

Pokuty v celkové výši 130 tisíc korun uložily soudy advokátce Monice Forejtové za to, že odmítla vypovídat v trestní...

KVÍZ: Schwarzenbergové, Kinští či Nosticové. Co víte o českých šlechticích?

V sobotu bude mít pohřeb kníže Karel Schwarzenberg. Potomci českých šlechtických rodů stále žijí nejen v Česku, ale i...

Bojovat za Ukrajinu vyrazila z Česka celá rota dobrovolníků, včetně jedné ženy

Premium Od prvního dne invaze Ruska na Ukrajinu v únoru 2022 se na pomoc napadené zemi vydaly stovky dobrovolníků z České...

Elišku přivedlo do armády vyprávění babičky. U dělostřelců je řidičkou

Premium Svobodnice Eliška Racká slouží u 13. dělostřeleckého pluku v Jincích. Je řidičkou. Stejné profesi se dříve věnovala i v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...

Zemřel herec Ladislav Županič, jehož proslavily Troškovy filmy a muzikály

Ve věku 80 let zemřel herec a dabér Ladislav Županič. Vedle divadla se uplatnil i v rozhlase, filmu a televizi. O úmrtí...

Mám kládu v kalhotách. Hvězdný Depardieu má nové trable kvůli svému chování

Francouzská televize France 2 vzbudila rozruch, když se rozhodla odvysílat nelichotivé záběry slavného herce Gérarda...