"Léčivý" džus zmizel z trhu, inspekce jeho prodej nepotrestala

  20:26aktualizováno  20:26
Prodej ovocného nápoje ve školkách, při kterém obchodní zástupkyně firmy rodiče strašila nemocemi dítěte, nebude nijak potrestán. Věc prověřila Česká potravinářská inspekce. Ta tvrdí, že výrobce přislíbil nápravu. Inspekce si ale neopatřila vlastní vzorek, ačkoliv byl nápoj dostupný na internetu. Firma jej letos v únoru nahradila obdobným výrobkem.

Džus byl v prodeji ještě letos v únoru, pak ho firma nahradila jiným nápojem. | foto: www.nuskin.com

Řeč je o případu, kdy obchodní zástupkyně firmy Nu skin prodávala v jedné pražské mateřské škole ovocný nápoj firmy s názvem G3 (více čtěte zde).

"Neměli jsme žádný právní podklad k tomu, abychom učinili jakýkoliv krok a to z toho důvodu, že nejde o výrobek, který je v běžné distribuci. Je prodáván jen na základě osobního kontaktu a inspekce tedy nemůže úředně odebrat vzorek," řekl iDNES.cz Pavel Kopřiva, mluvčí Stání zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI).

Tvrzení inspekce však není správné. Firma Nu skin výrobky prodávala a nadále prodává na svém webu. Samotný nápoj G3 na něm ale nyní už zakoupit nelze.

"Společnosti Nu Skin ukončila jeho prodej ke dni 28. února 2014. V březnu jsme na trh uvedli nový nápoj," sdělila marketingová manažerka firmy Judit Hegedusová.

Společnost tvrdí, že šlo o plánovaný krok. "Uvedení na trh nového produktu bylo rozhodnutím managementu produktového portfolia, jež bylo plánováno již před několika lety," dodala Hegedusová.

Ač si SZPI nezajistila vlastní vzorek, nápoj měla podle Kopřivy k dispozici od jedné zákaznice. Rozbor ukázal, jeho složení odpovídá etiketě a potravina není nijak závadná.

Firma už nebude slibovat léčení

V případu však nešlo ani tak o složení pití, jako o formu prodeje. Školka nejprve rodičům nabídla zúčastnit se "klinické studie" zaměřené na imunitu dětí. Kdo pozvání přijal, ten se od obchodnice v bílém plášti dozvěděl, že dítěti provede měření antioxidantů v těle. Dítě následně muselo držet chvíli ruku na "skeneru". Bezprostředně poté se rodiče dozvěděli, že má látek v těle nedostatek a bude kvůli tomu nemocné. Vzápětí jim dealerka nabídla řešení - koupit a pít nápoj G3.

O léčivých účincích hovořil i leták firmy, na kterém bylo mimo jiné uvedeno, že džus působí na "uzdravení pokožky". Leták ukázal zakladatel Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk ve svém pořadu Peklo na talíři. Jenže léčení u potravin a potravinových doplňků výrobci slibovat nesmí.

"Jedna věc je to, co je uvedeno na obalu, a jiná to, co verbálně sděluje nějaké dealer," uvedl Kopřiva s tím, že potravinářská inspekce se zabývá tím, zda spotřebitele neklame obal. V tomto případě se spokojila se slibem firmy, že věc napraví.

"SZPI komunikovala se zástupcem prodejce a výsledkem naší komunikace bylo, že z obalu potraviny budou odstraněna zdravotní tvrzení," popsal Kopřiva.

Co se týká ceny, inspekce ji nikdy neprověřuje. " Je na nakupujícím, zda ji akceptuje," podotkl mluvčí. Nápoj se prodává v balení po dvou lahvích. Každá má 750 mililitrů. U G3 i jeho nástupce cena balení převyšuje dva tisíce korun bez poštovného.

Prodejní akce kontroluje také obchodní inspekce. Tento případ ale není v její kompetenci. "Česká obchodní inspekce jakost potravin, jejich značení ani případné klamavé obchodní praktiky užívané při nabídce a prodeji potravinářských výrobků nekontroluje," uvedla její mluvčí Miloslava Fléglová.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Piráti chtějí legalizovat prostituci, státu to může přinést miliardu

Ceny jejich služeb však šly dolů.

Stát má podle Pirátů přestat zavírat oči před problémem prostituce a dát jí zákonná pravidla. „Chceme omezit šedou...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz