Proč volal Rittig Nagyové? Bál se vrchní státní zástupkyně Bradáčové

  11:19aktualizováno  11:19
Čerstvě obviněný lobbista Ivo Rittig zřejmě dopředu tušil, jaké nebezpečí může způsobit jemu a jím vytvořené klientelistické síti jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze. V létě 2012 se tomu pokoušel zabránit. Naznačují to odposlechy, které jsou součástí vyšetřování kauzy Nagyová.

Ivo Rittig se bál jmenování Lenky Bradáčové (na snímku) šéfkou vrchních žalobců. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Ano, je to jeden z poznatků, s nimiž pracujeme," potvrdil MF DNES šéf protimafiánského týmu Robert Šlachta. Rittig však neuspěl: Bradáčová se vrchní žalobkyní stala a minulý čtvrtek si její lidé na mocného lobbistu došlápli - obvinili jej z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro Dopravní podnik.

Tento příběh začal před dvěma lety, kdy soud vrátil do funkce odvolaného vrchního státního zástupce v Praze Vlastimila Rampulu a tím i jeho náměstka Libora Grygárka. Ve vztahové analýze spisu Nagyová se uvádí, že už tehdy se o situaci zajímal i Rittig - byl údajně v kontaktu s Rampulou a Grygárkem.

A ti zase s Janou Nagyovou, pravou rukou premiéra Nečase. Informace tak putovaly po ose Rittig - Rampula/Grygárek - Nagyová. "Rittig byl schopen dávat určitá zadání," uvádějí žalobci v analýze. Oba exžalobci to však popírají.

Rampula a Grygárek nakonec přece jen ve funkcích museli skončit a tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil se rozhodl do čela vrchního státního zastupitelství dosadit Bradáčovou.

Pospíšil v čele justice skončil zřejmě kvůli Rittigovi a Nagyové

Koncem června 2012 však premiér Nečas zničehonic Pospíšila odvolal: ráno po jednání vedení ODS přišel za Pospíšilem a oznámil mu, že podává návrh na jeho odvolání. Ministr už neměl čas jmenování Bradáčové podepsat.

Nečas tehdy tvrdil, že důvodem odvolání ministra je "manažerské nezvládnutí resortu". Tomu však leckdo nevěřil. "Zdá se, že bitva o nezávislá státní zastupitelství je dočasně prohraná," reagoval tehdy šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Dnešní den se zapíše do dějin politické manipulace," přidala se Veřejnost proti korupci. Z policejního spisu ke kauze Nagyové teď vyplývá, že Nečasovi kritici zřejmě měli pravdu. Tehdy se opět rozjela čilá komunikace Rittig - Nagyová.

Třetím účastníkem jejich hovorů byl tentokrát náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák. Podle policejních informací spolu konzultovali, jak jmenování Bradáčové překazit. "Ano, vím to, jelikož jsem byla policií na tuto skutečnost dotazována," řekla v neděli MF DNES Lenka Bradáčová. Volák odmítl odpovědět, zda s Rittigem jmenování nové vrchní žalobkyně konzultoval. "Já s ním nemám nic společného," opakoval.

Rittigův advokát Tomáš Jindra se v červnu a červenci 2012 podle spisu setkal s pražskou městskou státní zástupkyní Janou Hercegovou a nabízel jí post vrchního žalobce. "V té době byl v telefonickém i osobním kontaktu i s Janou Nagyovou," píše se v analýze.

Bradáčovou jmenoval až Blažek, její lidé obvinili i Rittiga

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však na Bradáčové trval. A Pospíšilův nástupce ve funkci ministra spravedlnosti Pavel Blažek ji po několika týdnech přece jen do funkce jmenoval. Když to oznamoval, svým kolegům z ODS se téměř omlouval.

Po nástupu na vrchní státní zastupitelství začala Bradáčová "uklízet": její lidé obvinili řadu někdejších vlivných hráčů. Třeba Marka Dalíka, pravou ruku expremiéra Topolánka, za kauzu pandury. Olomoučtí žalobci pak začali stíhat i Nagyovou a Nečase za uplácení. Minulý týden se "dočkal" i Rittig a jeho právníci. Podle obvinění vyváděli peníze z pražského Dopravního podniku do firem v Karibiku.

"Policie zahájila trestní stíhání čtyř osob, a to pro zločin legalizace výnosů z trestné činnosti," uvedla k zadržení Rittiga Lenka Bradáčová. Ta, jejíž jmenování vrchní státní zástupkyní chtěl Rittig překazit.

Policie Rittiga po obvinění propustila:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Internet se baví na účet ministryně za výrok o mobilních datech a wifi

Šéfka Svazu obchodu Marta Nováková.

Ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková na sebe upozornila výrokem, že mobilní data jsou drahá i proto, že lidé...

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Mráz našel poslední útočiště v Polabí. Anomálii způsobilo bezvětří

Teplotní mapa České republiky. Tmavá skvrna ukazuje chladná místa mezi...

Celou republiku ovládlo jarní počasí, zima se drží už jen u Litoměřic. V nedalekých Doksanech meteorologové naměřili...

Najdete na iDNES.cz