Proč už ČSSD nestojí o „krakena“ Ratha

  10:40aktualizováno  10:40
Povelem "vypusťte krakena!" ještě nedávno sociální demokraté s chutí posílali Davida Ratha ve Sněmovně k rečnickému pultíku, když potřebovali zaútočit a pozurážet politické soupeře. Dnes jim kontroverzní poslanec a středočeský hejtman vadí. Připadá jim, že se "kraken" utrhl ze řetězu.

David Rath je u veřejnosti tak moc neoblíbený, že ČSSD kvůli němu klidně může prohrát říjnové volby. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Vyráží do útoků i bez povelu, zbytečně a čím dál častěji. Co dál vadí ČSSD na Davidu Rathovi, že ho teď mnozí členové nechtějí za poslance? Tady jsou hlavní důvody:

1. Pravá ruka Bušina: Obvinění z podvodů

Když kriminalisté třiatřicetiletého Bušinu zatkli, snažil se Rath vyvolat dojem, že jde o komplot, a spolupracovníka podržel. Straničtí kolegové se naštvali a narychlo svolali volební štáb. Tam se s hejtmanem Rathem pohádal středočeský lídr ČSSD Milan Urban.

"Pohádali se do krve. Urban křičel, že s aférou nechce mít nic společného, že si nechce pošpinit jméno, a žádal, aby Rath z kandidátky odstoupil," popsal emotivní schůzi jeden z přítomných poslanců.

Bušina na post náměstka rezignoval až včera, po tlaku šéfa strany Jiřího Paroubka.

2. Úřadování na kraji: Hejtmanovy malé domů

Feudální způsob, jakým se David Rath coby hejtman chopil středočeské vlády, zaskočil i jeho kolegy. Naprostým vrcholem byla dotace 60 milionů na školní jídelnu do Hostivice, kde hejtman bydlí a je zastupitelem.

To mnohé naštvalo, vždyť potíž s nedostatečnou kapacitou škol či jídelen mají skoro v každé druhé obci, ale Rath při rozdělování peněz upřednostnil tu svoji.

Jinou dotaci, skoro deset milionů korun, zase kraj poslal středočeské obci Zbuzany, kde je místostarostou hejtmanův starší bratr Michal Rath. Ten zároveň na krajském úřadě povýšil z řadového referenta na vedoucího oddělení.

3. Preference a průzkumy: S Rathem prohrajeme

Volební průzkumy jsou v Lidovém domě svaté, podle nich se vše řídí. A teď jasně ukázaly: David Rath je u veřejnosti tak moc neoblíbený, že ČSSD kvůli němu klidně může prohrát říjnové volby.

Každý politik má příznivce a odpůrce, avšak David Rath vyčnívá dominancí negativních hlasů.

Proto dokonce i volební manažer Jaroslav Tvrdík údajně tlačil na to, aby středočeský hejtman na poslance raději vůbec nekandidoval.

4. Arogance v debatě: Hádka s Bendlem

Jako arogantní politik se předvedl před týdnem, když v normální televizní debatě nerespektoval ani soupeře, ani moderátora. V pořadu České televize skákal do řeči a vedl si pořád svou. I když zrovna měl slovo bývalý hejtman Petr Bendl z ODS. Toho vůbec nebylo slyšet.

"Co takhle, pánové, souboj za nějakou středočeskou obcí," navrhl kavalírské řešení moderátor Jakub Železný a utnul tím debatu. Politická videa nebývají kdovíjaké taháky na internetu, ale tohle se stalo hitem. "Bylo to strašné!" kroutí hlavou již zmíněný poslanec ČSSD.

5. Jsem víc než zákon: Nerespektuje soudy

David Rath neunesl porážku u soudu, který kraji zakázal proplácet poplatky v nemocnicích jako nekalou konkurenci soukromých lékáren.

Rozčilený hejtman prohlásil, že zvažuje žalobu na soudkyni Moniku Vackovou, a zveřejnil telefonní číslo na soud, aby jí tam mohli naštvaní pacienti volat. "Musí přestat s útoky na nezávislost justice," řekl k tomu včera Jiří Paroubek.

6. Všeználek: Dřív znal jen zdravotnictví, dnes vše

Ačkoliv je stínovým ministrem zdravotnictví, Rath se s chutí vyjadřuje ke všemu. Jako by hlavní lídr strany byl on. Úplně nejraději mluví o justici a policii, čímž vyvolává spekulace, že se chce stát ministrem vnitra.

Když třeba ČSSD kritizovala exministra Ivana Langera z ODS, Rath byl slyšet víc než stranický bezpečnostní expert František Bublan. "David Rath se musí ukáznit a věnovat tomu, co se týká oblasti zdravotnictví," vzkazuje mu Paroubek.

Poslední moment, který vedl k výbuchu emocí a sporů, bylo zatčení Rathova blízkého spolupracovníka na kraji Filipa Bušiny. Náměstka středočeských krajských nemocnic, jenž rozhodoval o miliardových investicích, obvinila policie z daňových podvodů za 300 milionů při jeho předchozím podnikání.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Ošetřovatel na videu krotí vzpurného koně. Týrání, zní na sociálních sítích

Ilustrační snímek

Video, na kterém se zaměstnanec Zemského hřebčince Písek snaží uklidnit mladého koně, vyvolalo poprask nejen na...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Chřipková epidemie v ČR slábne. Počet nemocných za poslední týden klesl

Chřipka je letos zákeřná.

Počet nemocných s chřipkou a akutními infekcemi dýchacích cest v Česku za uplynulý týden klesl pod hranici epidemie....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz