Na portálu YouTube mělo ještě v neděli toto video jen něco kolem padesáti zhlédnutí, ale zasloužilo by si mnohem více. Prezident Miloš Zeman ho natočil loni v říjnu jako zdravici konferenci na Rhodu. Připomíná v něm, že se konference účastnil už sedmkrát, a doufá, že příští rok zase přijede.
"Chtěl bych pozdravit svého dlouholetého přítele Vladimira Jakunina, který tuto konferenci skvěle řídí," uvádí mimo jiné Zeman, který je v dokumentu označen za jednoho z otců tohoto fóra. "Já bych si rovněž přál, aby se kapitál, který nemá využití v některých zemích, ať je to Rusko nebo Čína ... přesunul právě do České republiky," dodává Zeman.
Vladimira Jakunina, který rhodské konference založil a financuje, zná Rusko i svět nejen jako šéfa státních Ruských železnic a jednoho z nejbohatších Rusů, ale také jako člověka z nejbližšího okruhu prezidenta Vladimira Putina, o němž se spekulovalo jako o jednom z možných Putinových nástupců.
Další komentáře najdete v dnešní MF DNES
MF DNES v počítači nebo v iPadu/iPhonu |
Jakunin měl také na starosti velkou část hlavních projektů v Soči, které z nich udělaly nejdražší zimní olympijské hry historie a podle mnohých kritiků ruské vlády jsou největším případem korupce a rozkrádání státních peněz v ruských dějinách.
Zeman se svému hostiteli Jakuninovi odvděčoval v minulosti už při svých vystoupeních na Rhodu, kde ho mimo jiné doprovází šéf komunistů Vojtěch Filip. Na šestém setkání fóra například prohlásil, že si dovede představit, že se Rusko stane "jednou z vůdčích zemí Evropské unie" a "přinese potřebnou protiváhu vznikajícímu trianglu Velké Británie, Francie a Německa". A pokud by si někdo myslel, že jde o léta starý a dnes už překonaný nápad, tak v čerstvém únorovém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Zeman tato slova v podstatě zopakoval. A dodal, že budoucnost Evropské unie vidí v ruském členství a EU od Vladivostoku po Atlantik.
Z tohoto pohledu byla účast Zemana v Soči nejen logická, ale zcela nezbytná, podobně jako jeho sočské setkání s prezidentem diktátorem Tádžikistánu Emómalíjem Rahmónem, za nímž se chce Zeman vydat na státní návštěvu. Do Prahy naopak Zeman pozval totalitního vládce Uzbekistánu Islama Karimova.
Oba tyto státy jsou součástí obnovovaného Putinova postsovětského Euroasijského svazu a Putinovi záleží na tom, aby nezůstávaly v izolaci. Zemanovi, podobně jako Putinovi, pramálo záleží na tom, že například Karimov je jeden z nejtvrdších diktátorů, v jehož věznicích jsou tisíce politických vězňů a kde mučení patří k normálním metodám režimní policie. Chce být v politickém i vojenském paktu vedeném Ruskem, a to mu stačí. O českých ekonomických zájmech tu nemůže být ani řeč. Je to prostě Zemanova hra v ruském dresu a otázkou jen zůstává, jak moc či málo je to proti českým národním zájmům.
Za demokracii a lidská práva
Poté, co prezident uzavřel dočasné příměří na české domácí scéně a vycouval z unijní agendy, se bude v příštích měsících věnovat právě postsovětskému prostoru, kde jako zřejmě nejvíce proruský politik nových zemí Evropské unie chce svolat v příštích měsících hned dva zásadní summity. Tím prvním je výroční summit Východního partnerství, na který na konci dubna pozval do Prahy i ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče. To samo o sobě není nic strašného. Janukovyč sice bojuje na Ukrajině o politické přežití, ale pokud nepoužije k potlačení opozice znovu sílu a povede s ní dialog, jenž vyústí v předčasné volby, má jeho cesta do Prahy nepochybně své oprávnění.
Stejně tak si nezaslouží dehonestaci další Zemanem organizovaný summit zemí východní Evropy a Číny, který navazuje na předchozí varšavskou a bukurešťskou schůzku podobného formátu. Důvod pro rozhovor s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem to nepochybně byl a čest je to mnohem více pro Zemana než obráceně.
Po všechny "východní" Zemanovy iniciativy však platí, že je třeba pečlivě je sledovat a v případě, že u českého prezidenta nad zájmy Česka převáží jeho "ljubov" k Rusku a diktátorům, se vůči nim jednoznačně vymezit. A to i za cenu vyvolání sporu mezi vládou, Černínským palácem a Hradem.
Zemanovo rusofilství, k němuž prezident přibaluje boj proti radikálnímu islámu, nesmí převážit nad zájmy, které Česko má, včetně těch ve středovýchodní Evropě. Také proto, že role Česka a nových zemí Unie na čele s Polskem je v rámci EU nezastupitelná.
A musí být založena na podpoře demokracie a obraně lidských práv, protože to jsou hodnoty, s nimž naše státy stojí a padají. Pokud bychom si za nimi nestáli, tak to už můžeme Zemana rovnou nechat podat českou přihlášku do Putinova Euroasijského svazu.