Proč Češi darují krev zdarma? ptal se exmajitel Diag Human režiséra Kačera

  21:23aktualizováno  21:23
Známý herec a režisér Jan Kačer je jedním z mála lidí, kteří blíže poznali uzavřeného podnikatele Josefa Šťávu. Ten chce po Česku 10 miliard korun kvůli zmařenému obchodu společnosti Diag Human. "Žije v samotě, občas pozve přátele, protože neumí pít sám," říká o něm Kačer.

Jan Kačer se s Josefem Šťávou poprvé setkal, když mu šel nabídnout starou sýpku jako galerii. | foto: Profimedia.cz

Kačer se však může cítit jako mezi mlýnskými kameny, protože se přátelí s lékařem Martinem Bojarem, kvůli kterému Šťáva Česko žaluje. Šťáva vlastní i zámek v Bechyni, kde Kačer studoval. MF DNES před několika týdny napsala, že Jan Kačer podle obchodního rejstříku sedí se Šťávou v jeho firmě Art4Bechyně o.p.s. Kačer se poté rozhodl celou věc vysvětlit.

Josef Šťáva, bývalý majitel společnosti Diag Human

Popíšete mi vaše první setkání se Šťávou?
Šel jsem mu nabídnout, aby využil starou barokní sýpku jako galerii. Chtěl jsem, aby tam vystavil dílo Vladimíra Preclíka. Nejprve neměl zájem, protože mě neznal a neznal ani pana Preclíka. Ale asi za půl hodiny mě začal shánět, protože si mezitím zjistil, kdo jsme. Zavolal si mě zpět a za další půl hodinu rozhodl, že to udělá. Je to obrovská pětipatrová sýpka a to není legrace. Preclík podmínky akceptoval, přestože se mu původně Bechyně zdála bezvýznamná. Mimochodem, když Preclík nedávno umřel, celý jeho majetek připadl Šťávovi. Výsledek jeho podnikavosti je v tom, že teď vlastní dílo pana Preclíka. Může to být mazanost, ale on to asi věděl dopředu.

Jak na vás Šťáva působil?
Jako celkem uzavřený a sebevědomý člověk. Rychle poznal, že nejsem schopný úvah o ekonomice. Také nepiju, takže pro něj nejsem vhodný ani jako společník. Šťáva sbírá obrazy, nechá si ovšem udělat vybavení pokoje z parohů, to je snobské a necitlivé. Ale to jsou věci, které patří k charakteru a nemají nic společného s kšeftařením. Nezávidím mu. Žije hodně osamoceně, občas pozve nějaké lidi ke stolu, protože neumí pít sám. Je to zdatný chlap, fyzicky trochu podobný Miroslavu Kalouskovi.

Z čeho pramení váš vztah k Bechyni?
Chodil jsem tam do školy, později i studoval keramiku. Navzdory špatnému kádrovému profilu a nelibosti komunistů mě nevyloučili, díky Miroslavu Petrů, dědečkovi nynějšího ministra financí Miroslava Kalouska. Dělali jsme tam talentové zkoušky a on dal ještě ten den večer na tabuli, kdo je udělal. Když druhý nebo třetí den zjistil, že tam přišly materiály, které by mě ze studia vyřadily, tak komunistům řekl: "Pardon, pánové, to jste měli říct dřív." Profesor, který mě učil matematiku, učil matematiku i Kalouska.

Jan Kačer

Narozen v roce 1936, český divadelní a filmový herec a režisér. V Bechyni absolvoval keramickou školu. Býval poslancem za Občanské fórum.

Před několika lety se seznámil s podnikatelem Josefem Šťávou, donedávna majitelem firmy Diag Human. Dnes hraje v Divadle Na Jezerce. V roce 2004 se neúspěšně ucházel o senátní křeslo v Praze 6.

Proč je podle vás Šťáva osamělý, když s ním žijí jeho dcery?
Jedna proti němu protestuje, nechce s ním žít. Asi je zaměřením trochu doleva a protestuje proti kapitalismu. Další dceru nechal studovat kunsthistorii. Té starší svěřil správu zámku, už se obléká jako hajný a chodí střílet do obory.

Jak byste si přál, aby dopadl spor mezi Českem a Diag Human?
Chtěl bych, aby se jednoho krásného dne nějaká superodborná státní komise se Šťávou dohodla. Každý dlužník hledá na věřiteli chyby, o tom je celá Shakespearova hra o Shylockovi (Kupec benátský – pozn. red.). Aby se řeklo, ano konečný verdikt je takový a takový. Stát se s panem Šťávou domluvil, že se bude buď platit, nebo Šťáva spor prohrál. Měl by se udělat čistý stůl, vždyť už je to 21 let. Jsem naivní idealista, ale nevyužili jsme potenciál Josefa Šťávy. Když syn řídícího učitele v Bechyni, mimochodem komunisty, utekl a uchytil se ve zdravotnickém byznysu ve Švýcarsku, musel být opravdu šikovný. Jednou se mě zeptal: Jak můžete podporovat dobrovolné dárcovství krve, když stát okrádá ty lidi? A já mu říkám: To je přece samozřejmé, že dám zadarmo krev. Ale víte, kolik z litru krve udělám plazmy? ptal se Šťáva. Ta krev, kterou vy dáte zadarmo, z toho je výrobek tisíckrát dražší, vysvětlil mi.

Jak je možné, že jste členem orgánů Šťávovy firmy?
To nechci vysvětlovat, protože ta firma nepodniká. Zřejmě jim někdo poradil, že když chtějí pozvat muziku, musí mít adresu. Ale kdyby to tak bylo, tak bych se k tomu klidně přihlásil. Navíc jsem se tam dostal skoro dvacet let po začátku sporu.

Údajně dobře znáte i exministra Martina Bojara. Ten vám vyčítá, že jste ke Šťávovi tolerantní?
Je to můj lékař. Nevyčítá mi to, ale vždycky se šklebí. Když mě dá dohromady, tak se jen zeptá: Tak co, byl jsi zase v Bechyni? Jeho to samozřejmě štve, celá ta kauza Diag Human. Poctivě se tehdy řídil instinktem, Šťáva mu zřejmě nebyl sympatický.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

VIDEA TÝDNE: Krejčířova vila v plamenech, sražený chlapec a skandál Netanjahuové

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Rozsáhlý požár tento týden zasáhl vilu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře v Černošicích. Je možné, že ji někdo...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz