Vysvětlete, proč si lidé nenaladí vaše novinky, žádají ČT režiséři

  12:55aktualizováno  15:38
Radě České televize doputovaly první stížnosti diváků i tvůrců na nedostupnost dvou nových programů. Podle radních žádné informace předem nenasvědčovaly tomu, že by se k programu neměl dostat větší počet domácností. Programový ředitel Milan Fridrich iDNES.cz řekl, že ČT nemá informaci o tom, kolik lidí vysílání nenaladilo.
Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek)

Budova České televize na pražských Kavčích horách (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Vysílání je zatím experimentální, budeme ho vyhodnocovat. Nikdo teď neví, kolik lidí ho nenaladilo," řekl ředitel programu ČT Milan Fridrich.

Odpověděl tak na otázku iDNES.cz, zda ČT kvůli problémům s přijímání signálu některé pořady vrátí na ČT1 a ČT2, nebo je tam nově začnou vysílat. Podle Fridricha to zatím není jasné.

Fridrich podotkl, že televize už v červnu rozhodla, že na ČT2 zachová Večerníček i Kouzelnou školku. Ta se přesune z ČT1 na ČT2, ranní čas zůstane zachován.

"Nadále pak bude na ČT1 vysílána jedna víkendová pohádka, a to v neděli ve 13:00. Pohádka bude reprízována na ČT vždy v pátek v 17:40 na Déčku," upřesnila mluvčí televize Alžběta Plívová.

Televize oficiálně deklarovala, že způsob šíření Déčka a Art pokryje 82,5 procenta obyvatelstva. Část diváků o tom však pochybuje na základě vlastních zkušeností, které si vyměňují v internetových fórech. V anketě iDNES.cz většina čtenářů uvedla, že novinky si zatím nedokázala naladit. Kromě síly signálu může být problém i v přenastavení antén (více čtěte zde).

Bojíme se ztráty diváků, vzkázali ČT režiséři

Rozčarování sdílejí také tvůrci. Předsedkyně Asociace režisérů a scénáristů Ljuba Václavová proto napsala osobní dopis předsedovi Rady ČT Milanu Uhdemu. Žádá ho v něm, aby televize situaci vysvětlila.

"Ptám se, co s tím v ČT budou dělat, protože žádnou informaci o tomto jsme nedostali a členy asociace zajímá, co se to stalo a proč k tomu došlo. Pokud vypadnou diváci, je to pro nás jako pro autory velmi nepříjemné," řekla iDNES.cz režisérka.

Dodala také, že svým dopisem nechce zpochybňovat kroky vedení televize. "Nechci, aby se celá situace politicky zneužila proti současnému vedení. Toto je první vedení ČT, které začalo řádně jednat s autory a jsme přesvědčeni, že v ČT se mnoho změnilo k lepšímu," podotkla Václavová. "Nedovedu si představit ze strany pana ředitele Dvořáka, který si postavil dětský kanál jako výstavní skříň, že by v tom byl nějaký špatný úmysl. Nejspíš selhalo něco organizačně," doplnila.

"O problému podrobně informován nejsem, jen vím, že existuje. Takže si chci sjednat informace, abych věděl, v jakém rozsahu je možné signál přijímat, jaké to má omezení. Pochopitelně budu žádat, aby mi pan generální ředitel ČT osobně vyložil, jaká je další perspektiva. Zda se to může zlepšit. Pak informuji členy rady a uvidíme, zda se tím budeme zabývat," uvedl předseda Rady ČT Milan Uhde.

Mapa pokrytí signálem regionální sítě 7
Mapa pokrytí signálem regionální sítě 10

ČT šíří Déčko a Art prostřednictvím soukromé regionální sítě 7 a 10. Vlevo je mapa pokrytí RS7, vpravo RS 10 dle dat ČTÚ. Stav je k 1. srpnu 2013.

Rada: ČT předem neřekla, že by mohly nastat větší potíže

Uhde, stejně jako člen rady a spisovatel Antonín Bajaja iDNES.cz řekli, že si nejsou vědomi toho, že by vedení ČT předem zmiňovalo, že mohou nastat větší problémy s přijímáním nových programů. "Takovou informaci jsem nezaznamenal. Jestli zazněla, tak jsem ji přeslechl," uvedl Uhde. "Takové údaje jsme v radě vůbec neměli," dodal Bajaja.

Ředitel ČT Petr Dvořák informoval Radu ČT na jejím posledním jednání 28. srpna o tom, že cesta, kterou ČT zvolila, pokryje 82,5 procenta a televize plánuje pokrytí postupně navýšit na 95 procent. Reagoval tím na dotaz radního Radka Mezuláníka, který řekl, že má obavy, že pokrytí u novinek nebude dostatečné.

"Požádali jsme pana ředitele, aby nám co nejdříve dodal konkrétní přehled, jak se pokrytí bude následně naplňovat, aby v co nejkratší době došlo k plnému pokrytí. Budeme o tom dále jednat. Je ale potřeba říci, že žádný z kanálů nemá stoprocentní pokrytí," uvedl radní Jan Brandejs. Podle něj si rada tvrzení ČT bude následně ověřovat, jak to dělá i v jiných případech.

Situací se nebude zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. "Nepřísluší nám to, protože my jsme regulátor obsahu, nikoliv způsobu, jakým se obsah k divákovi dostává. Technické problémy neřešíme. Nejspíš se na nás diváci obrátí, ale pak je budeme odkazovat na Český telekomunikační úřad (ČTÚ) či na jinou instituci," vysvětlil místopředseda RRTV Milan Bouška.

Do způsobu, jakým ČT šíří signál, se nebude vměšovat ani ČTÚ. Jeho mluvčí Martin Drtina uvedl, že jen regionální sítě RS7 a RS10, které ČT využívá pro Multiplex 1a, pokrývají 75,9 procenta území ČR.

Zahájení vysílání kanádlu Déčko:

Naladíte ČT :D?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 3. září 2013. Anketa je uzavřena.

NE 22049
ANO 6902Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

D1 omezují další opravy. Kromě odstraňování svodidel selhala kanalizace

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo 23. února 2019 v poledních hodinách...

Musela se opravit ucpaná kanalizace na 98. kilometru na Vysočině. Avšak jen provizorně. I tak levý jízdní pruh na Prahu...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

Najdete na iDNES.cz