Déčko naladí podle ČT 82 procent lidí. Je to méně, tvrdí úředníci

  9:01aktualizováno  16:50
Zatímco ČT tvrdí, že její dva nové programy Déčko a Art naladí 82,5 procent obyvatel, Český telekomunikační úřad došel k nižším číslům. Technický ředitel ČT Ivo Ferkl tvrdí, že televize nyní vlastní data ověřuje v terénu.

Mapa pokrytí signálem regionální sítě 7. Data jsou od Českého telekomunikačního úřadu, stav je k 1. srpnu letošního roku. | foto: Český telekomunikační úřad

Česká televize vysílání dvou novinek šíří v regionálních sítích s číselným označením 7 a 10.  "K prvnímu srpnu dosahovalo pokrytí těchto dvou regionálních sítí 75,9 procenta obyvatel," uvedl mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Televize tvrdí, že pokrytí obou regionálních sítí je vyšší. "Déčko i ČT art pokrývají asi 82,5 procenta obyvatelstva. Do dvou let by měly dosáhnout zákonné hranice celoplošného pokrytí," uvedla na facebookovém profilu stanice pro děti. Televize se tedy chce dostat nejméně na 95 procent.

Kromě procent se liší také mapa pokrytí signálem obou institucí. Navíc ČTÚ v ní pracuje i se sílou signálu.

Mapa pokrytí území pozemní sítí 1a

Mapa pokrytí signálem z webu ČT

Ředitel techniky ČT Ivo Ferkl iDNES.cz řekl, že ČT využívá matematického výpočtu. "Ten nyní ověřujeme praktickým měřením v terénu, a to zejména v oblastech, které jsou na hranici příjmových možností," uvedl Ferkl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Cesta k divákovi

Původní stanice ČT se šíří v takzvaném Multiplexu 1, tedy v jednom balíku programů vysílajícím na jednom kanále v rámci digitálního vysílání. ČT Art a :D ale začala vysílat v takzvaném Multiplexu 1a. Ten vznikl v květnu a je postavený na vysílačích regionálních sítí 7 a 10. Jejím prostřednictvím nejprve k divákům poslala televize kanály ČT1, 2 a Sport v HD rozlišení. Od 1. září je to také cesta pro ČT :D a Art. Jde o dva kanály, které sdílejí jednu vysílací frekvenci.

V rozhovoru také uvedl, že od praxe se matematický výpočet liší. "Prověřujeme místa, kde podle reakcí diváků signál není, a přitom by tam dle těchto výpočtů být měl. Jsou ale naopak oblasti, kde by podle výpočtů měl být signál nulový a přitom nám diváci píší, že programy bez problémů naladili. Takové reakce máme například z Náchodska," dodal Ferkl (celý rozhovor s ředitelem techniky čtěte zde).

"Nižší procento je dáno tím, že ČTÚ použila jinou metodu, která nezohledňuje terénní nerovnosti a upřednostňuje velké vysílače. My jsme použili metodu daleko věrnější," řekl iDNES.cz ostravský podnikatel Radim Pařízek, jeho společnost provozuje regionální síť 7.

Bez Artu a Déčka je i ředitel ČT

ČT od části diváků sklidila kritiku za to, že lákala zejména rodiče na nový kanál pro děti, ti ho v sobotu ale nemohli naladit. Paradoxní je, že mezi nimi je i ředitel ČT Petr Dvořák. Uvedl to předseda Rady ČT Milan Uhde pro regionální Deník.

Pokrytí 82,5 procenta obyvatel deklaroval Dvořák na jednání rady 28. srpna, kterého se na tuto záležitost ptal člen Rady ČT Radek Mezuláník. "Mám obavu, že to ČT může přinést určité problémy od značné části veřejnosti, tedy televizních poplatníků," varoval tři dny přes spuštěním nových programů Mezuláník.

Návrh, aby se do zápisu dala jeho poznámka, že podle něj ČT porušuje zákon, protože nezajistila u nových kanálů 95 procentní pokrytí, mu neprošel. Nesouhlasili s ním ostatní radní ani Dvořák, protože zákon ČT neukládá, že u pátého a šestého kanálu, tedy Déčka a Artu, musí takového pokrytí dosáhnout už při jejich spuštění.

"Zákon říká, že očekávané a plánované pokrytí bude nad hranicí 95 procenty, s tím počítáme. Počítáme, že vysílače budeme postupně rozšiřovat, ale ne za každou cenu a ne pokud to nebude nákladově přijatelná varianta," uvedl Radě ČT Dvořák.

Nový vysílač pro Jablonecko a Liberecko

ČT dosud šířila signál prostřednictvím veřejnoprávního Multiplexu 1. Na tuto síť už se ale novinky ani její HD vysílání nevešly a televize musela hledat jinou cestu. Zvolila regionální síť 7.

Provozovatel této sítě uvedl uvedl, že počítá s jejím dalším rozšiřováním. "Bude záležet na dohodách a koordinaci kmitočtů. Nelze proto říci, jak rychle to půjde. Teď například spustíme vysílač pro Jablonecko," uvedl Pařízek. "95 procent je cílový stav, ke kterému určitě dojdeme," dodal s tím, že do rozvoje regionální sítě už investoval více než sto milionů korun.

"V současné době měříme Svitavsko, protože tam byly reakce, že signál není kvalitní. Nám se potvrdilo, že tam signál je, nyní zjišťujeme, jak moc je kvalitní a chceme situaci zlepšit," podotkl Martin Roztočil, ředitel vnějších vztahů Pařízkovy firmy Digital Broadcasting. Podle něj se nyní připravuje nový vysílač pro Jablonecko a Liberecko. "U těchto příhraničních lokalit musí ale ČTÚ vyjednat souhlas okolních zemí, proto jednání nejsou jednoduché," podotkl Roztočil.

Co říká zákon

Zákon o České televizi (celý jej najdete zde) ukládá ČT, aby naplňovala veřejnou službu nejméně na dvou kanálech. U nich by měla zajistit možnost příjmu  nejméně 95 procent obyvatel (počítáno dle posledního sčítání lidu). U dalších dvou a více kanálů zákon ČT ukládá plánované pokrytí alespoň 95 procent.

ČT také od počátku upozorňuje, že Déčko a Art  mohou lidé přijímat také prostřednictvím satelitů a kabelových televizí. "Těchto způsobů příjmu využívá zhruba polovina televizních domácností. Možnost naladit si ČT :D/ČT art má dle našeho odhadu přes 90 procent diváků v rámci dosavadního způsobu příjmu v jednotlivých domácnostech," popsal Ferkl.

Šíření signálu stojí ČT stovky milionů korun ročně

Spojení s ČT pro Pařízka může být výhodné. Jak ukázalo spuštění Déčka, některé domácnosti si dosud nepřizpůsobili anténní systém přijímání jeho regionální sítě. Kvůli naladění nových programů ale nyní Pařízkova síť nejspíš získá více diváků nejen pro ČT, ale i další kanály, kde se může vysílat reklama. Její cenu přitom ovlivňuje sledovanost. Šíře sítě a její dostupnost ovlivňuje i výši poplatků za šíření signálu.

Účast ČT v Pařízkově síti kritizoval i Mezuláník. "Z veřejných peněz financujeme soukromý subjekt, který si z toho postaví multiplex," řekl na jednání Rady ČT na konci srpna. Ferkl ale upozornil, že ČT i při šíření dalších kanálů využívá soukromé firmy. Konkrétně České radiokomunikace.

Kolik ČT platí za šíření signálu Pařízkovi, televize na dotaz iDNES.cz neuvedla. Její výroční zpráva za loňský rok ale uvádí, že celkové roční náklady na šíření signálu jsou 393,3 milionů korun.

O víkendu zahájilo Déčko své vysílání:


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný se k výslechu dostavil v uniformě SNB

Starosta Řeporyjí a bavič Pavel Novotný (ODS) čelí obvinění za podněcování k vraždě. Předmětem vyšetřování je jeho...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

Premium

KOMENTÁŘ: Nucené sezení v zákopech. Piráti v čele magistrátů nevyhovují

Před dvanácti měsíci se zhruba v těchto dnech ve většině obcí a měst tvořily koalice. Především v těch největších –...

Premium

Do luxusu ve věži investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt je stále na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz