Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nová občanka nekomunikuje s Czech Pointem. Je to výjimka, tvrdí úřady

  17:28aktualizováno  7. srpna 19:10
Vdala se, změnila si příjmení a vyměnila občanský průkaz. Od té doby si jeho prostřednictvím Daniela Lisová Poláková nemůže vyřizovat úřední záležitosti na Czech Pointu. Číslo mého dokladu pro něj neexistuje, popsala. Podle úřadů to není chyba systému. Co konkrétně však selhalo, nedokázaly říci.
Czech Point. Ilustrační foto

Czech Point. Ilustrační foto | foto: Nikola HronkováMF DNES

"Před několika dny jsem si vyměnila občanský průkaz, a protože to souviselo s mou změnou příjmení, chtěla jsem prostřednictvím základních registrů dát změnu vědět i mé zdravotní pojišťovně," popsala Lisová Poláková.

Vzájemné propojení registrů, takzvané základní registry, v Česku funguje od července, nové typy občanek úředníci vystavují od ledna. V případu Daniely Lisové Polákové se obě novinky sešly a podle ní spolu vzájemně nedokázaly komunikovat.

Ve chvíli, kdy Poláková chtěla prostřednictvím registrů obeslat zdravotní pojišťovnu a další instituce mimo státní správu a samosprávu, musela navštívit pracoviště Czech Point. Jedině tam totiž může dát souhlas se sdělením informací třetím osobám (více o problémech s fungováním registrů čtěte zde).

"Jenže úředníci mi po zadání čísla nového občanského průkazu sdělili, že doklad pro ně neexistuje," popsala Poláková s tím, že pro ni začalo kolečko obíhání, které ji pořádně naštvalo.

Chyba systému to není, vzkazují ženě úřady

Na to, co přesně se stalo, nedokázaly úřady odpovědět ani Polákové, ani redakci iDNES.cz. "Pokud by to byl větší problém, věděl bych o něm, ale problémy tohoto druhu nemíváme," řekl iDNES.cz Jiří Vršovský, vedoucí občanskosprávního odboru Úřadu Městské části Praha 17, kde si Poláková doklad vyřizovala.

Co je Czech Point

Úřady, které mají takzvané kontaktní místo Czech Point, mohou lidem vyhotovit na jednom místě výpisy hned z několika databází (například obchodního rejstříku, katastru nemovitostí či rejstříku trestů), zřídit nebo zablokovat jim datovou schránku či převést dokumenty z listinné do elektronické podoby. "Český podací ověřovací informační národní terminál, tedy Czech Point je projektem, jehož cílem je zredukovat přílišnou byrokracii ve vztahu občan – veřejná správa," stojí na webu projektu.

Podle pracovnice Czech Pointu Prahy 17 Pavly Klusáčkové to nemůže být systémová záležitost. "S novými občanskými průkazy tady pracujeme a žádné problémy jsme nezaznamenali," doplnila Klusáčková. Na to, že by řešili nějaké reklamace a stížnosti, si nepamatuje.

Chybu v systému základních registrů či občanských průkazů odmítá také ministerstvo vnitra, do jehož kompetence osobní doklady i část registrů spadá. "Můžeme vyloučit, že by problém mohl být způsobený databází základních registrů. Je-li nový občanský průkaz správně vytvořený, jeho číslo se automaticky překlopí do registru obyvatel," popsal Jiří Korbel z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Pochybení proto podle něj mohla nastat už při vystavování občanského průkazu. "Už jsme se setkali s výjimečnou situací, kdy úředník nově vytvořený občanský průkaz místo toho, aby ho potvrdil, omylem zrušil," dodal Korbel.

To pracovníci úřadu Prahy 17 odmítají. "Pamatuji si, že nám nějaká paní s problémem volala, že její číslo občanky nešlo najít v Czech Pointu, ale u nás byla občanka předána obvyklým způsobem včetně bezpečnostního kódu, takže by to mělo být v pořádku," uvedla jedna z úřednic, které vydávají občanské průkazy.

Vnitro po zaslání data narození Lisové Polákové potvrdilo, že doklad nyní prochází reklamací. "Paní Lisová Poláková doklad totožnosti reklamovala. Jako důvod uvedla údajně neplatné číslo svého dokladu. Občanský průkaz je tedy v tuto chvíli je její žádost zablokovaný a úředníci prošetřují, zda s ním bylo či nebylo něco v nepořádku," uvedl Korbel.

Důležité: Změny přes Czech Point hlaste předem

S úřadem se nakonec vnitro shodlo, že situaci mohlo zkomplikovat to, že žena Czech Point navštívila až po změně příjmení. Podle Korbela lidé musí povolit hlášení změny třetí osobě ještě před tím, než změna nastane. "K informování totiž může docházet pouze při provádění změny," upozornil Korbel. "Například v případě změny trvalého bydliště je nutné zadat tento požadavek ještě před změnou trvalého bydliště. Poté se informace dostane na základně žádosti ke třetí osobě ve chvíli, kdy ze změně fakticky dojde," popsal zaměstnanec ministerstva vnitra.

Ani to ale zcela nevysvětluje situaci Daniely Lisové Polákové. "Není to důvod, aby systém na Czech Pointu považoval občanský průkaz - dle všech indicií platný - za neplatný," doplnil Korbel.

Lisové Polákové se nakonec podařilo situaci vyřešit za pomocí čísla pasu, ve kterém měla ještě své původní příjmení. Tím se z velké části rozplynuly i její obavy, že s novým dokladem bude mít problémy i jinde. "Naštěstí už jsem v základním registru s novým příjmením," dodává.

Na to, že zavádění nových registrů i občanských průkazů není bez problému, upozornil iDNES.cz již několikrát. Chybějící rodinný stav přinesl problémy svobodným matkám při žádání o určení otcovství, chybějící údaje mohou zkomplikovat kontakt s nemocnicemi, zadání nutného bezpečnostního kódu je zase problémem pro nemohoucí lidi. A past čeká také na ty, kteří se narodili v dnes už neexistujících obcích.

Nová občanka si nerozumí s výpisy z rejstříku trestů

To, že systém nepracuje bez chyb, se ukázalo také u výpisů z rejstříku trestů. Na stránkách Czech Pointu se v červenci objevilo upozornění, aby si lidé, kteří někdy v životě měnili příjmení, nosili s sebou vždy kromě nového občanského průkazu i jiný doklad, který rodné příjmení obsahuje. "Od 1. 1. 2012 se vydávají nové občanské průkazy, tyto občanské průkazy neobsahují údaj o rodném příjmení. Rodné příjmení však požaduje Informační systém rejstříku trestů pro samotné vydání výpisu z rejstříku trestů," stojí v upozornění.

"Úřednice na Czech Pointu tento údaj získává z databáze ministerstva spravedlnosti. A jeho systém požaduje jako jeden z údajů nutných k získání žádosti i rodné příjmení. Dle ministerstva vnitra je tento požadavek neodůvodněný, nicméně ministerstvo spravedlnosti od něj nechce ustoupit," vysvětlil Korbel.

Ministerstvo spravedlnosti na rodných příjmeních trvá, protože rejstříky pracují pouze s rodnými příjmeními. "Záznamy o pravomocně odsouzených fyzických osobách se v evidenci rejstříku uchovávají sto let od jejich narození, takže část starších záznamů neobsahuje například údaj o rodném čísle evidované odsouzené osoby. Podle rodného příjmení se přednostně provádí lustrace také v soudních evidencích a v evidencích státního zastupitelství. Důvodem takového postupu je skutečnost, že řada osob po odsouzení změní své příjmení," vysvětlil mluvčí ministerstva spravedlnosti Jiří Hovorka s tím, že do legislativní rady vlády už putovala novela, která by umožnila řešit situaci čestným prohlášením.

Situaci by také mohly vyřešit zmiňované základní registry, zatím to ale neumějí.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Babiš mluvil o obludné dohodě k migraci. Eurokomisařka podpořila českou vládu

18. dubna 2024  5:43,  aktualizováno  14:57

Přímý přenos Kvůli migračnímu paktu Evropské unie se ve Sněmovně do vlády pustilo ANO. Předseda opozičního hnutí...

Po napadení v autoservisu v Řepích zemřel muž, druhého policisté zadrželi

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  14:55

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

Když ne vláda, tak my. Slováci vybrali na munici pro Ukrajinu přes milion eur

18. dubna 2024  14:40

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Čtrnáctiletou Ukrajinku z Tachovska našli policisté mrtvou, zřejmě si vzala život

18. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:36

Policisté od úterý pátrali po čtrnáctileté ukrajinské dívce, která odešla z bydliště ve Stříbře na...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...