Zemanovi příznivci z Vysočiny přijeli na Hrad jako první. Fasovali šály

  9:13aktualizováno  9:13
Autobusy s příznivci Miloše Zemana vyjížděly z Vysočiny do Prahy už po půl páté ráno. Ze Zemanova Nového Veselí do hlavního města jel se sousedy nového prezidenta i reportér MF DNES.

Příznivci Miloše Zemana dorazili k Pražskému hradu podpořit nového prezidenta. (8. března 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Autobus naložil přívržence Miloše Zemana  nejprve ve Žďáru nad Sázavou a poté i v nedalekém Novém Veselí. Žďársko je vůbec nejsilnější oblastí Zemanovců na Vysočině. Ze Žďáru vyjelo brzy ráno přes dvacet lidí, z Veselí asi šestnáct.

Fotogalerie

"Zemanovci mají na Vysočině přibližně 160 členů, nabídli jsme každé organizaci místa v autobuse, početně to vyšlo akorát pro polovinu členů. Některé organizace toho nevyužily, tak jsme zbývající místa nabídli sympatizantům strany," uvedl místopředseda Zemanovců na Vysočině František Hanus.

A co brzké vstávání? Všichni přišli a úsměvem. "Vzhledem k tomu, že já osobně jsem spala asi dvě hodiny, tak mi ani nepřijde, že jsem vstávala. Zařizovali jsme nějaké věci, protože jsme museli zavřít hospodu. Spát jsem šla asi o půl druhé ráno a kolem půl čtvrté jsem vstávala," řekla v autobuse Veronika Klimešová.

Transparenty cestující žádné nachystané neměli. "Hlavně si myslím, že je to zakázané. Akce to musí byt na úrovni, aby tam třeba nebyly nějaké demonstrace," vysvětlila Klimešová.

Po cestě se rozlévaly i panáčky slivovice. V osm hodin se "exkurze" z Vysočiny dostala na nádvoří Hradu. Skupina by se v Praze měla zdržet zhruba do půl druhé odpoledne. Příznivci Miloše Zemana se půjdou podívat nejen na slavnostní inauguraci, ale i na vojenskou přehlídku a kladení věnců.

Na Hradě Zemanovci vyfasovali šály

Události z rána na Hradě mohly tak trochu připomínat přípravy na hokejový či fotbalový zápas.

Hrad se ctí opravoval, teď tam jel na inauguraci

"Co od toho čekat? Euforii, těším se," uvedl Jaroslav Bukáček v autobusu mířícím z Vysočiny do hlavního města. "Do Prahy jinak jezdím často, na Hradě jsem jako restaurátor dělával," zavzpomínal si na doby před dvaceti, třiadvaceti lety muž, který soukromničil už od roku 1988. "Přišel jsem na Hrad v březnu roce 1990, na podatelnu na třetím nádvoří. Říkali mi, pane, co si přejete? Bylo by mi ctí podílet se na rekonstrukci sídla českých králů, odpověděl jsem. To se jen zvedly hlavy, protože 'bláznů' na Hrad chodilo dost. Dostal jsem visačku host a čekal na mě Václav Pátek, šéf Kanceláře prezidenta republiky," zavzpomínal Bukáček.

"Ověřoval si, že jsem opravdu živnostník, a já dostal prvni zakázku na prvky z jasanového dřeva. Nebylo to složité, ale musely být dodrženy všechny parametry. To se povedlo a okamžitě následovala druhá zakázka. Dali mi restaurovat strop altánku v Bellevue Josipa Plečnika v Jižní zahradě," dodal.  "Hlavní architekt Hradu mi tehdy říkal: Pane Bukáček, nepoznám vámi restaurované prvky od pravých," vyprávěl.

"Pak jsem dělal v královské zahradě v domečku pro Havla, než se tam stěhoval," dodal Bukáček.

Příznivci Miloše Zemana nafasovali pletené šály v barvách české vlajky s nápisem Zeman na Hrad. "Mají tam i podvlíkačky," vtipkuje jeden z účastníků zájezdu.

Před půl devátou už je jasné, jaká místa si příznivci miloše Zemana z Vysočiny při inauguraci prezidenta rozeberou. "Vysočina bude stát v první řadě proti balkonu. Je jednou z prvních výprav, které dorazily," hlásí z místa reportér MF DNES.

Zemanův přítel Miroslav Zita stihl mezitím pozdravit exministra kultury Vítězslava Jandáka. Další z přátel, rybář Jiří Růžička, na Hrad nejel. Ten ale už dříve uvedl že počítá s tím, že jej nový prezident brzy pozve do Lán. "Stojíme asi padesát metrů od místa, kde bude Miloš Zeman pronášet projev," dodává reportér MF DNES.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Najděte na mapě „socialistická“ letoviska a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na iDNES.cz