Zemanovi příznivci z Vysočiny přijeli na Hrad jako první. Fasovali šály

  9:13aktualizováno  9:13
Autobusy s příznivci Miloše Zemana vyjížděly z Vysočiny do Prahy už po půl páté ráno. Ze Zemanova Nového Veselí do hlavního města jel se sousedy nového prezidenta i reportér MF DNES.

Příznivci Miloše Zemana dorazili k Pražskému hradu podpořit nového prezidenta. (8. března 2013) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Autobus naložil přívržence Miloše Zemana  nejprve ve Žďáru nad Sázavou a poté i v nedalekém Novém Veselí. Žďársko je vůbec nejsilnější oblastí Zemanovců na Vysočině. Ze Žďáru vyjelo brzy ráno přes dvacet lidí, z Veselí asi šestnáct.

Fotogalerie

"Zemanovci mají na Vysočině přibližně 160 členů, nabídli jsme každé organizaci místa v autobuse, početně to vyšlo akorát pro polovinu členů. Některé organizace toho nevyužily, tak jsme zbývající místa nabídli sympatizantům strany," uvedl místopředseda Zemanovců na Vysočině František Hanus.

A co brzké vstávání? Všichni přišli a úsměvem. "Vzhledem k tomu, že já osobně jsem spala asi dvě hodiny, tak mi ani nepřijde, že jsem vstávala. Zařizovali jsme nějaké věci, protože jsme museli zavřít hospodu. Spát jsem šla asi o půl druhé ráno a kolem půl čtvrté jsem vstávala," řekla v autobuse Veronika Klimešová.

Transparenty cestující žádné nachystané neměli. "Hlavně si myslím, že je to zakázané. Akce to musí byt na úrovni, aby tam třeba nebyly nějaké demonstrace," vysvětlila Klimešová.

Po cestě se rozlévaly i panáčky slivovice. V osm hodin se "exkurze" z Vysočiny dostala na nádvoří Hradu. Skupina by se v Praze měla zdržet zhruba do půl druhé odpoledne. Příznivci Miloše Zemana se půjdou podívat nejen na slavnostní inauguraci, ale i na vojenskou přehlídku a kladení věnců.

Na Hradě Zemanovci vyfasovali šály

Události z rána na Hradě mohly tak trochu připomínat přípravy na hokejový či fotbalový zápas.

Hrad se ctí opravoval, teď tam jel na inauguraci

"Co od toho čekat? Euforii, těším se," uvedl Jaroslav Bukáček v autobusu mířícím z Vysočiny do hlavního města. "Do Prahy jinak jezdím často, na Hradě jsem jako restaurátor dělával," zavzpomínal si na doby před dvaceti, třiadvaceti lety muž, který soukromničil už od roku 1988. "Přišel jsem na Hrad v březnu roce 1990, na podatelnu na třetím nádvoří. Říkali mi, pane, co si přejete? Bylo by mi ctí podílet se na rekonstrukci sídla českých králů, odpověděl jsem. To se jen zvedly hlavy, protože 'bláznů' na Hrad chodilo dost. Dostal jsem visačku host a čekal na mě Václav Pátek, šéf Kanceláře prezidenta republiky," zavzpomínal Bukáček.

"Ověřoval si, že jsem opravdu živnostník, a já dostal prvni zakázku na prvky z jasanového dřeva. Nebylo to složité, ale musely být dodrženy všechny parametry. To se povedlo a okamžitě následovala druhá zakázka. Dali mi restaurovat strop altánku v Bellevue Josipa Plečnika v Jižní zahradě," dodal.  "Hlavní architekt Hradu mi tehdy říkal: Pane Bukáček, nepoznám vámi restaurované prvky od pravých," vyprávěl.

"Pak jsem dělal v královské zahradě v domečku pro Havla, než se tam stěhoval," dodal Bukáček.

Příznivci Miloše Zemana nafasovali pletené šály v barvách české vlajky s nápisem Zeman na Hrad. "Mají tam i podvlíkačky," vtipkuje jeden z účastníků zájezdu.

Před půl devátou už je jasné, jaká místa si příznivci miloše Zemana z Vysočiny při inauguraci prezidenta rozeberou. "Vysočina bude stát v první řadě proti balkonu. Je jednou z prvních výprav, které dorazily," hlásí z místa reportér MF DNES.

Zemanův přítel Miroslav Zita stihl mezitím pozdravit exministra kultury Vítězslava Jandáka. Další z přátel, rybář Jiří Růžička, na Hrad nejel. Ten ale už dříve uvedl že počítá s tím, že jej nový prezident brzy pozve do Lán. "Stojíme asi padesát metrů od místa, kde bude Miloš Zeman pronášet projev," dodává reportér MF DNES.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Nejen Jourová. Vláda musí do eurokomise najít dva kandidáty, rozhodne v srpnu

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

Českou vládu nejspíš čeká úkol najít dva vhodné kandidáty do nové Evropské komise, z nichž by si nová šéfka Evropské...

Půjdu za Zemanem. Pokud to nevyřešíme teď, tak po prázdninách, řekl Babiš

Prezident Miloš Zeman (vpravo) přijal 11. července 2019 na Pražském hradě...

Pokud se situace na ministerstvu kultury nevyřeší na schůzce s prezidentem Milošem Zemanem 24. července, pravděpodobně...

Stát rozprodává pěchotní sruby, jeden opavský je k mání za čtvrt milionu

Některých jiných bunkrů z druhé světové války se chytli nadšenci. Zástupci...

Ministerstvo obrany se zbavuje předválečného opevnění. Aktuálně je na seznamu objektů k prodeji například pěchotní srub...

Najdete na iDNES.cz