Příště Štrougal? Demontáž Listopadu. Pravici i Klause štve ocenění Tomana

  11:13aktualizováno  16:04
Pravicoví politici nelibě nesou prezidentovo ocenění Miroslava Tomana, bývalého místopředsedy komunistické vlády Lubomíra Štrougala z éry normalizace. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mluví o orgiích bolševické nestoudnosti, předseda ODS Petr Fiala o malé říjnové socialistické demontáži Listopadu 1989. A šokován je i exprezident Václav Klaus.

„Včera na Hradě se mi stýskalo po loňském ceremoniálu včetně fleecové bundičky nekonvenčního režiséra, to byla ještě buranská legrace. Ze včerejších orgií bolševické nestoudnosti, které vyvrcholily státním vyznamenáním pro soudruha Miroslava Tomana, z těch už šel mráz po zádech,“ uvedl ve čtvrtek první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

97. výročí vzniku Československa

„Koho Miloš Zeman vyznamená příště? Lubomíra Štrougala? Generála Lorence?“ přisadil si k rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana ocenit právě Tomana očekávaný nástupce Karla Schwarzenberga v čele strany.

Zmínka o fleecové bundičce je narážkou na režiséra Roberta Sedláčka, který byl vyznamenán v roce 2014 a zvolil pro to velmi netradiční outfit (více o tom najdete zde).

Sedláček v roce 2007 natočil o pozdějším prezidentovi dokumentární film Miloš Zeman - nekrolog politika a oslava Vysočiny. Od té doby jsou přátelé.

Šokován oceněním Tomana je také předseda ODS Petr Fiala. „Do včerejšího večera bych nevěřil, že státní vyznamenání demokratické České republiky může dostat komunistický normalizační funkcionář. Malá říjnová socialistická demontáž Listopadu,“ komentoval to ve čtvrtek na Twitteru Fiala.

29.října 2015 v 09:41, příspěvek archivován: 29.října 2015 v 10:54

Do včerejšího večera bych nevěřil, že st. vyznam. demokr.ČR může dostat komun. normalizační funkcionář.Malá říjnová soc. demontáž Listopadu.

Klaus: Když jsem to slyšel, vykulil jsem oči

Šokován oceněním Tomana je i exprezident Václav Klaus. „Nastal průlom jisté polistopadové tradice. Poprvé dostal vyznamenání ministr bývalé komunistické vlády, což se prostě dodnes nestalo. Když jsem to slyšel, tak jsem jen vykulil oči. Tak to mě trochu překvapilo,“ řekl Klaus v rádiu Frekvence 1 při natáčení pořadu Pressklub.

„Oceněné nekomentuji, to je osobní výběr a není slušné hodnotit, kdo si to zaslouží a kdo ne. Osobně bych některé neocenil, ale nejsem prezident. Dobré bylo, že místo mluvení o politice představil pozitivní hrdiny,“ nepřidal se ke kritice prezidenta Zemana ve vyjádření pro ČTK místopředseda vlády a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Hodnotit oceněné odmítl i předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že mu to nepřísluší, protože to je právo a rozhodnutí prezidenta. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka prezidentův výběr respektuje. Předseda Sněmovny Jan Hamáček ocenil, že Zeman podle něj v několika případech přihlédl k návrhům obou komor Parlamentu.

Miroslav Toman starší, jehož rodina podniká v zemědělství, dostal od prezidenta ocenění „za zásluhy o stát v oblasti hospodářské“. Celkem bylo na Hradě v den státního svátku vyznamenáno pětatřicet osobností.(seznam všech oceněných najdete zde).

Toman byl v 80. letech ministrem zemědělství a dotáhl to v éře normalizace až na post vicepremiéra. Ministrem zemědělství se později stal i jeho syn - a to v „prezidentské vládě“ vedené Jiřím Rusnokem, kterou Zeman navzdory politickým stranám jmenoval v létě 2013. Rusnokova vláda s Tomanem mladším měla ale jepičí trvání, nepovedlo se jí totiž získat důvěru Sněmovny.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

Telekomunikační věž na Žižkově nahradí rozvlněné domy architektky Jiřičné

Vítězný návrh rozvlněné věže architektky Evy Jiřičné.

Developer Central Group odhalil novou podobu pozemku bývalé telekomunikační budovy na Žižkově. Tu čeká demolice, včetně...

Stačí vložit novou chlopeň. A vada je odstraněna bez operace, říká kardiolog

MUDr. Michael Želízko od roku 1992 vede oddělení Intervenční kardiologie na...

Měl jsem štěstí zažít obrovský technologický pokrok v našem oboru, říká kardiolog Michael Želízko z pražského IKEM. V...

Havel po propuštění na svobodu slavil. Na večírek pozval i Dubčeka

Jaroslav Kučera: Václav Havel a Alexander Dubček ve chvíli, kdy Čs. televize...

17. května 1989 se neodehrálo jen setkání Husáka a Jakeše s rumunským diktátorem Nicolae Ceaušeskem na Pražském hradě....

Najdete na iDNES.cz