Přišlo to, čeho se báli: mráz

  12:43aktualizováno  12:43
Lidem, jejichž domy zaplavila velká voda, přibývají vrásky. Nastalo to, před čím je po srpnových záplavách odborníci nejvíc varovali. Dlouhodobý mráz může osud vlhkých domů zpečetit. Část z nich se navíc o víkendu ocitla pod vodou podruhé. Nezbývá než to nevzdat a bránit se. "Mráz může trhat konstrukce, když voda po zmrznutí nabere objem," řekl iDNES pražský statik Pavel Janeček.

"Nelze přesně říci, která teplota je kritická. Podle mého odhadu hrozí určité nebezpečí od minus pěti stupňů Celsia," dodal.

V pražském Karlíně nejpostiženějším letním přívalem neustále hučí vysoušeče. Na některých domech se objevila provizorní zateplení ještě nevyschlých zdí.

Někde se před mrazem zkoušejí chránit provizorním zateplením ještě nevyschlých zdí. "Doufám, že to alespoň trochu pomůže," řekl Jindřich Vondra, obyvatel domu v Pernerově ulici v Praze-Karlíně, na jehož stěny pracovníci stavební firmy už izolační pláty přimontovali.

Domy poškozené povodní ohrožuje zima

Dlouhé mrazy - největší hrozba
Největší hrozbu představuje dlouhotrvající mráz. Podle odborníků by bylo nejhorší, kdyby například měsíc silně mrzlo a pak přišla týdenní obleva.

"To by byla katastrofa. Případné poruchy se totiž projeví až při oteplení. Krizové období nastává, když zdivo začíná rozmrzat," tvrdí pražský městský statik Petr Macháně.

MRAZY PŘETRVÁVAJÍ

Mrazivé počasí mohou lidé podle předpovědí meteorologů očekávat i v příštích dnech. Teploty budou až do čtvrtka klesat, v noci až na minus 15 stupňů. Přes den se rtuť teploměru vyšplhá jen k minus pěti. Koncem týdne by se mělo mírně oteplit, ale teplota přesto zůstane pod bodem mrazu.
Záleží také na materiálu, z něhož je budova zhotovena. "Je známo, že domy z vepřovic výrazně poškodí samotné působení vody. U železobetonu není třeba mít velký strach. Může odpadnout krycí vrstva, ale jinak konstrukci drží ocel," podotkl Janeček.

Letáky varovaly majitele
Už při první prosincové vlně mrazů se v Karlíně objevily letáky pro majitele domů, co dělat při teplotách hluboko pod nulou. Upozornění vydala městská část Praha 8.

Podle úředníků je nutné ve všech domech, kde se nevysouší žárovými vysoušeči, uzavřít sklepní okénka a utěsnit okna v přízemí. Zavřít dveře se mají také u ostatních částí domu postižených povodní.

Dále by se měly izolovat části vodovodního potrubí, které není vedeno v zemi nebo zdivem. Pokud je to možné, doporučují úřady v domech topit. Zároveň je třeba zajistit asi čtyřikrát denně nárazové provětrávání takto zabezpečených prostor.

DÁLE ČTĚTE

Na Labi vrcholí další z povodní

Vltava v Praze neklesne týden

Evropa padla do zajetí vody a sněhu

Povodně střídaly náledí i dříve

3.1. Po oblevě přijdou mrazy

2.1 . Déšť vyhání řeky z koryt

Předpověď počasí

Situace na silnicích

Vysoušeče jsou spásou
Na vysoušeče spoléhají i v obcích nově zatopených řekami rozbouřenými po oblevě, například ve Vestci na Nymbursku. Tam voda dosahovala v obytných částech domů až sedmdesát centimetrů vysoko.

"Statik tady ještě myslím nebyl, ale mráz by neměl napáchat nějaké škody. Vysoušeče od hasičů a Adry by tomu měly zabránit," řekl iDNES Lubomír Barták z Obecního úřadu ve Vestci.

"Pokud se bude zatopený cihlový dům vytápět na dvacet stupňů Celsia, neměl by být výrazně narušen. Když se však nechá jen tak, může dojít k výraznému narušení statiky," soudí statik Janeček.

Pozor na "vysolování" zdiva
Úřady také varovaly majitelé domů v Karlíně před takzvaným vysolováním zdiva, kdy se na stěnách objevují malé bílé nebo narůžovělé krystalky. V kombinaci s nízkými teplotami je to podle expertů mimořádně nebezpečné.

Proto je nezbytné odstranit prosolené omítky a mechanicky odstraňovat krystalky solí minimálně jednou týdně i z očištěných stěn.

Dělník zatepluje budovu v pražském Karlíně. Dům, zatopený při srpnových záplavách, by mohly poškodit mrazy. (3. ledna 2003)

Autoři: ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Je nás 300 tisíc, rezignujte, znělo z Letné. Máte právo na názor, vzkázal Babiš

Na Letenské pláni skončila krátce po čtvrté hodině demonstrace spolku Milion chvilek proti premiérovi Andreji Babišovi....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pieta na Národní. Lidé vypískali Babiše, Hamáčka i Klause mladšího

Andrej Babiš zapálil svíčku na Národní třídě brzy ráno za hlasitého pískotu tuctu lidí. Podobné přivítání se dostalo...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Zabít nudu, nastřelit se. Na drogách jsou i školáci z dobrých rodin

Ritalin, deset tablet. Kdo se přidá?“ ptá se čtrnáctiletý školák na sociální síti ostatních kamarádů. Netrvá to ani pět...

  • Další z rubriky

DOKUMENT: Projev premiéra Babiše k výročí 17. listopadu

V rámci slavnostního programu ke 30. výročí sametové revoluce poděkoval premiér Andrej Babiš všem, kteří chodí volit a...

Díky Vašku, Havel navždy! Studentská zeď z krabic stojí navzdory počasí

Symbolická papírová zeď na Ulrichově náměstí v Hradci Králové, kterou v týdnu dvakrát zničil déšť a pak vítr, od...

Stroje klapou, cyklostyl barví. Fakulta se vrátila do dnů okupační stávky

Studentskou okupační stávku si na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci zopakovali tehdejší aktéři...

V boleslavské věznici se popravovalo, oběti stále čekají na badatele

„Soudruzi, pohyb, pohyb, tady nejste v lázních na korzu!“ křičí divadelní herci v roli bachařů z předlistopadové éry a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz