Chřipka a ohlášený déšť pročesaly zástupy fanoušků Zemanovy inaugurace

  1:33aktualizováno  1:33
Přípravy na prezidentský slib vrcholí. Někteří příznivci Miloše Zemana však na Pražský hrad nedorazí. Odradilo je ošklivé počasí, které na pátek předpovídají meteorologové, jiní museli výlet stornovat kvůli chřipce nebo prostě proto, že autobus z města na druhém konci republiky vyjíždí ve dvě ráno.

Strana Práv Občanů Zemanovci (SPOZ) zahájila sběr podpisů na podporu prezidentského kandidáta Miloše Zemana 21. března 2012. | foto:  Dan Materna, MAFRA

I když se původně počítalo s tím, že během inaugurace nebude v blízkosti Hradu k hnutí, hrozí i varianta, že třetí nádvoří zůstane poloprázdné.

Na pátek totiž meteorologové hlásí déšť a v některých regionech již příznivci Miloše Zemana, pro které jsou připraveny autobusy, odřekli účast. "Původně jsme chtěli vypravit autobusy dva, ale nakonec pojede jen jeden, někteří lidé se právě s ohledem na počasí a na chřipkovou epidemii odhlásili. Zpočátku byl zájem obrovský," říká místopředseda pardubické organizace Strany práv občanů Zemanovci (SPOZ) Roman Doležal.

Vstávat ve dvě se lidem nechce

Méně lidí by mohlo přijet ze Zlínského kraje. Odjezd autobusů ze Vsetína byl totiž posunut na druhou hodinu v noci. A to se některým lidem nelíbí. "Původně jsme měli vyjíždět kolem půl čtvrté ráno, tento nový čas skutečně některé lidi děsí," říká jedna z koordinátorek přípravy Hana Petrželková. Do Prahy by mělo přijet devatenáct autobusů. Tedy zhruba devět stovek lidí. Miloš Zeman na Hrad přijede už v devět hodin, jeho příznivci chtějí mít rezervu a na nádvoří stát od osmi.

Přitom se nemusí obávat, že by jim někdo zabral místa s dobrým výhledem. Strana pro ně s hradním protokolem domluvila speciální koridor, kam budou moci jen oni. "V každém autobuse bude někdo se seznamem lidí, kteří do tohoto prostoru budou moci přijít," říká šéf SPOZ na Vysočině Bohumil Trávník.

Ani ten, kdo přijde načas, se nemusí bát, že by Zemana neviděl. Jak na Hradčanském náměstí, tak na třetím nádvoří budou instalovány velkoplošné obrazovky, které budou přenášet dění z Vladislavského sálu. Tam kromě zástupců obou komor parlamentu bude také nejužší vedení SPOZ.

Přehledně: jak bude probíhat inaugurace

"Dostal jsem také pozvánku do Vladislavského sálu a na přípitek do Španělského sálu," potvrzuje místopředseda strany Radek Augustin.

Trochu jiná inaugurace

Prezidentský tým už od voleb sliboval, že průběh inaugurace se bude od těch předchozích lišit. Konkrétní změny však dlouho tajil, teprve ve středu některé odhalil. "Celkově se bude jednat o jedenáct nových prvků. Například budou ve zvláštním průvodu neseny Řády bílého lva a TGM, také slavnostní výtisk Ústavy ČR, na kterou skládali svůj slib prezidenti Václav Havel a Klaus," uvedla Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Další novinky tým zveřejnit nechtěl. Podle informací MF DNES budou ve Vladislavském sále také vystaveny jmenovací listiny T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a Emila Háchy. Na víkend pak budou tyto cenné dokumenty převezeny na Vítkov. "Vystavení dokumentů ve spolupráci s Kanceláří prezidenta republiky připravujeme, ale více zveřejníme až zítra," říká mluvčí Národního muzea Ivana Havlíková.

Inaugurace by měla být mimo to zpestřena i slavnostním předáváním klíčů od Pražského hradu.

Gotický Vladislavský sál se na slavnostní akt připravuje celý týden. Prostory se začaly vytápět v pátek, protože teplota smí kvůli vzácné klenbě růst pozvolna. Židle byly do jinak prázdného sálu doneseny už v pondělí.

Kromě historiků, památkářů a pracovníků Hradu se na pátek připravují i policisté. Na inauguraci bylo pozváno zhruba 500 hostů včetně všech členů Sněmovny a Senátu. Někteří zákonodárci nepřijdou, protože nesouhlasí se způsobem, jakým Zeman vyhrál volby, jiní, třeba poslanci TOP 09, přijdou s motýlkem, chtějí tak vyjádřit, že stojí za Karlem Schwarzenbergem, kterého Zeman porazil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Pražané chtějí dokončený okruh a novou trasu metra, zjistil průzkum

Pražský okruh (ilustrační snímek)

Ve výstavbě dopravní infrastruktury je pro metropoli prioritou především dokončení velkého i městského okruhu. Podle...

Ovčáček po mohutném protestu na Letné zvažuje vstup do politiky

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Miloše Zemana, dává najevo, že ho osobně láká vstup do politiky. Naplno to řekl v...

Najdete na iDNES.cz