Je školství skutečně priorita? Poslanci zdržují hlasování o příplatcích pro třídní učitele

  16:02aktualizováno  16:02
Poslanci tento týden již poněkolikáté odložili projednávání novely o zvýšení příplatků pro třídní učitele. Návrh, který Sněmovna projednává už od července, zatím neprošel ani prvním čtením. Podle poslanců je problém v tom, že vládní rozpočet s příplatky nepočítal.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S návrhem na zvýšení příplatků pro třídní učitele přišla v létě KDU-ČSL. Novela chce příplatky zvýšit ze současných 400 až 1 300 korun na 2 500 až 3 500 korun měsíčně. Od července, kdy se novela poprvé objevila ve Sněmovně, se však projednávání nepohnulo. Tento týden totiž poslanci již potřetí dali najevo, že pro ně příplatky pro třídní nejsou na pořadu dne. 

„Myslím, že se návrh brzdí proto, že s ním přišel opoziční poslanec,“ řekl iDNES.cz Marek Výborný (KDU-ČSL). „Jedná se o nehoráznost, která dospěla do situace, kdy třídní učitel, který pracuje v průměru dvacet hodin měsíčně navíc, bere za svoji práci 20 Kč na hodinu,“ dodal.

Novela se pravděpodobně nestihne schválit do 1. ledna, a učitelé si tak na přidání budou muset počkat další měsíce. „Pokud se novela nestihne odhlasovat, bude se muset přijmout pozměňovací návrh, který účinnost odkládá,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory, která se na přípravě novely podílela.

Podle Sárköziho proto tímto poslanci třídní učitele potopili. „Nehlasovali sice přímo proti zařazení, ale šalamounsky se zdrželi hlasování, což je totéž,“ dodal Sárközi. 

Hlasování zdrželi především poslanci ANO, KSČM, SPD a ČSSD. Ostatní strany zařazení bodu na program podpořily.

„Přiznám se, že sleduji jiné věci, nejsem teď schopen říct, jestli je to záměr, že bychom to odkládali,“ reagoval poslanec Jiří Bláha (ANO). Nevyloučil, že důvod může být zkrátka jen ten, že jde o návrh opozice. „Nezastírám, že i tak to může být, jednotlivé strany si neustále hrají na to, kdo s jakým návrhem přišel,“ dodal.

Předseda hnutí ANO, premiér Andrej Babiš, na dotazy iDNES.cz nereagoval.

Předseda SPD Tomio Okamura zdůvodnil zdržení hlasování tím, že se ve stejný čas měl projednávat zákon o pomoci lidem v dluhových pastech, který pro ně měl v danou chvíli větší prioritu. „Tento zákon ostatní strany už půl roku odkládají. A hrozilo, že bude opět odložen,“ vysvětlil Okamura na Facebooku.

Bez navýšení rozpočtu je ohrožen růst platů, tvrdí Valachová

Také podle Kateřiny Valachové (ČSSD) bylo potřeba projednat jiné věci. „Poslední Sněmovna sotva stihla projednat novelu insolvenčního zákona, obnovení nemocenské či novelu služebního zákona, na to lidé již dlouho čekají,“ reagovala Valachová. 

V rozpočtu podle ní ministerstvo peníze pro navýšení příplatků nevyjednalo a bez toho je ohrožen plánovaný růst platů o 15 procent, se kterým se počítá od začátku příštího roku. 

„Zkrátka ačkoli je rozpočet pro školy rekordní, pokud chceme zvýšit třídnické příplatky, musí se ještě přidat. Je to tedy věc rozpočtu a jeho projednání se nijak nezpožďuje,“ dodala.

Také komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová vidí problém v rozpočtu. „V tuto chvíli jsme nebyli pro projednání příplatků, protože  ministerstvo školství připravuje vlastní návrh a tento návrh (míněno ten, který předložili lidovci, pozn. red.) není rozpočtově krytý. Pokud by se nyní přijal návrh na zvýšení příplatků, školy by brát ze svých rozpočtů,“ sdělila iDNES.cz Jírovcová.

Argument některých poslanců, že nehlasovali pro zařazení návrhu, protože se s ním nepočítá v rozpočtu, však Výborný pokládá za lichý. „I kdybychom novelu schválili, nestihne se zavést od 1. ledna. Budu se snažit, aby prošla alespoň od 1. září, takže potom nemůže být problém najít na to peníze,“ dodal. Sárközi míní, že lze navýšit rozpočet školství pozměňovacím návrhem o dvě miliardy.

Další možnost, aby se třídnické příplatky dostaly na řadu, bude při příští schůzi Sněmovny, tedy 23. října.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

Premium

Káva je pořád moc levná. Měla by stát víc, říká barista Tuček

Proč mají baristky tetování, proč je cukr zlozvyk a jaký je rozdíl mezi Etiopií a Kostarikou? Odpovídá Jaroslav Tuček,...

Jak se dělala revoluce. Exkluzivní rozhovory odhalily pozadí sametové revoluce

Zpravodajský portál iDNES.cz odvysílal několikahodinový speciál k výročí sametové revoluce. Speciální vysílání přineslo...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Najdete na iDNES.cz