Je školství skutečně priorita? Poslanci zdržují hlasování o příplatcích pro třídní učitele

  16:02aktualizováno  16:02
Poslanci tento týden již poněkolikáté odložili projednávání novely o zvýšení příplatků pro třídní učitele. Návrh, který Sněmovna projednává už od července, zatím neprošel ani prvním čtením. Podle poslanců je problém v tom, že vládní rozpočet s příplatky nepočítal.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

S návrhem na zvýšení příplatků pro třídní učitele přišla v létě KDU-ČSL. Novela chce příplatky zvýšit ze současných 400 až 1 300 korun na 2 500 až 3 500 korun měsíčně. Od července, kdy se novela poprvé objevila ve Sněmovně, se však projednávání nepohnulo. Tento týden totiž poslanci již potřetí dali najevo, že pro ně příplatky pro třídní nejsou na pořadu dne. 

„Myslím, že se návrh brzdí proto, že s ním přišel opoziční poslanec,“ řekl iDNES.cz Marek Výborný (KDU-ČSL). „Jedná se o nehoráznost, která dospěla do situace, kdy třídní učitel, který pracuje v průměru dvacet hodin měsíčně navíc, bere za svoji práci 20 Kč na hodinu,“ dodal.

Novela se pravděpodobně nestihne schválit do 1. ledna, a učitelé si tak na přidání budou muset počkat další měsíce. „Pokud se novela nestihne odhlasovat, bude se muset přijmout pozměňovací návrh, který účinnost odkládá,“ upozorňuje Radek Sárközi, prezident Pedagogické komory, která se na přípravě novely podílela.

Podle Sárköziho proto tímto poslanci třídní učitele potopili. „Nehlasovali sice přímo proti zařazení, ale šalamounsky se zdrželi hlasování, což je totéž,“ dodal Sárközi. 

Hlasování zdrželi především poslanci ANO, KSČM, SPD a ČSSD. Ostatní strany zařazení bodu na program podpořily.

„Přiznám se, že sleduji jiné věci, nejsem teď schopen říct, jestli je to záměr, že bychom to odkládali,“ reagoval poslanec Jiří Bláha (ANO). Nevyloučil, že důvod může být zkrátka jen ten, že jde o návrh opozice. „Nezastírám, že i tak to může být, jednotlivé strany si neustále hrají na to, kdo s jakým návrhem přišel,“ dodal.

Předseda hnutí ANO, premiér Andrej Babiš, na dotazy iDNES.cz nereagoval.

Předseda SPD Tomio Okamura zdůvodnil zdržení hlasování tím, že se ve stejný čas měl projednávat zákon o pomoci lidem v dluhových pastech, který pro ně měl v danou chvíli větší prioritu. „Tento zákon ostatní strany už půl roku odkládají. A hrozilo, že bude opět odložen,“ vysvětlil Okamura na Facebooku.

Bez navýšení rozpočtu je ohrožen růst platů, tvrdí Valachová

Také podle Kateřiny Valachové (ČSSD) bylo potřeba projednat jiné věci. „Poslední Sněmovna sotva stihla projednat novelu insolvenčního zákona, obnovení nemocenské či novelu služebního zákona, na to lidé již dlouho čekají,“ reagovala Valachová. 

V rozpočtu podle ní ministerstvo peníze pro navýšení příplatků nevyjednalo a bez toho je ohrožen plánovaný růst platů o 15 procent, se kterým se počítá od začátku příštího roku. 

„Zkrátka ačkoli je rozpočet pro školy rekordní, pokud chceme zvýšit třídnické příplatky, musí se ještě přidat. Je to tedy věc rozpočtu a jeho projednání se nijak nezpožďuje,“ dodala.

Také komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová vidí problém v rozpočtu. „V tuto chvíli jsme nebyli pro projednání příplatků, protože  ministerstvo školství připravuje vlastní návrh a tento návrh (míněno ten, který předložili lidovci, pozn. red.) není rozpočtově krytý. Pokud by se nyní přijal návrh na zvýšení příplatků, školy by brát ze svých rozpočtů,“ sdělila iDNES.cz Jírovcová.

Argument některých poslanců, že nehlasovali pro zařazení návrhu, protože se s ním nepočítá v rozpočtu, však Výborný pokládá za lichý. „I kdybychom novelu schválili, nestihne se zavést od 1. ledna. Budu se snažit, aby prošla alespoň od 1. září, takže potom nemůže být problém najít na to peníze,“ dodal. Sárközi míní, že lze navýšit rozpočet školství pozměňovacím návrhem o dvě miliardy.

Další možnost, aby se třídnické příplatky dostaly na řadu, bude při příští schůzi Sněmovny, tedy 23. října.


  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky
Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

Demence se šíří Českem, místa v domovech pro potřebné chybí

Demencí je postiženo přes 160 tisíc Čechů. Nemocných rychle přibývá a péče o ně přesahuje možnosti sociálních zařízení....

Načerno zvětšuje salaš na Šumavě. Chráním ovce před vlky, tvrdí podnikatel

Podnikatel přestavuje hospodářství u Borových Lad na Prachaticku v rozporu s územním plánem. Prý nemá jinou možnost,...

Hrad odmítal aktivistovi sdělit informace, následnou pokutu zaplatil stát

Ministerstvo financí zaplatilo víc než 70 tisíc korun jako pokutu za nezákonný postup prezidentské kanceláře, která...

Najdete na iDNES.cz