Novinka ministra Hegera funguje od 1. června. Redakce iDNES.cz se po několika dnech rozhodla zjistit, jak funguje a anonymně se zeptala v několika nemocnicích, jak příplatek za vybraného lékaře funguje v praxi.
Redaktorka proto zavolala do nemocnic s tím, že pro svoji babičku zjišťuje, zda už může pro ni zaplatit "toho nejlepšího" na výměnu kyčelního kloubu. A zda je nutné zaplatit před, nebo až po zákroku a jestli je nutné platit v hotovosti.
Jenže se ukázalo, že jedinou nemocnicí, která dotazy mohla zodpovědět, protože možnost plateb od 1. června zavedla, je nemocnice v Mělníku. Ale ani samotní zaměstnanci nemocnice v placení moc jasno neměli. "Jak se to dělá, to nevím, ještě jsme to neřešili," odpověděla pracovnice ortopedického oddělení.
Poněkud paradoxní byla odpověď, jestli je možné si připlatit za to, aby výměnu kyčelního kloubu provedl primář. V mělnické nemocnici je totiž takový požadavek v podstatě zbytečný. "Kromě pondělí dělá totální endoprotézy primář Hach. Neoperoval by vás jen v případě, že je váš lékař doktor Dupal. Připlácet si za primáře proto asi ani nemá cenu," dodala pracovnice.
Platba po zákroku, kartou i hotově
Jasnější informace měla až mluvčí nemocnice Lucie Zikmundová. "Bude se platit po zákroku a bude na výběr z několika variant. Půjde to hotově, kartou, případně zřejmě i přes fakturu. Pacient zaplatí buď už na oddělení, nebo ho případně odtamtud mohou poslat na pokladnu v budově ředitelství. Primárně by si to ale měla řešit jednotlivá oddělení," popsala. Dosud se nicméně podle ní žádný pacient o novinku nezajímal.
Plán ministra Hegera, který má pomoci vymýtit úplatky v nemocnicích, tak zatím nefunguje. Zdravotnická zařízení dostala metodický pokyn se stropy cen i návodem, co a jak, jen několik dní od plánovaného spuštění služby. I proto zatím ceníky v naprosté většině nemocnic neexistují, případně se na nich pracuje a pacienti budou mít možnost výběru operatéra až od léta nebo od podzimu.
Na cenících se už pracuje v pražské nemocnici na Vinohradech a ve fakultních nemocnicích v Ostravě a v Brně. Na Vinohradech se bude moci připlácet nejpozději od září, v Brně možná už od poloviny července. Ostrava chce mít jasno do konce prvního pololetí (více o plánech jednotlivých nemocnicích zde).
Příplatek za porodníka až 45 tisíc
Připlatit si ale mohou nastávající matky v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze. "Máme to rozdělené na předporodní, porodní a poporodní péči, je jen na ženě, kolik výkonů si zvolí," řekl iDNES.cz ředitel ústavu Jaroslav Feyereisl. Ve výsledku si ale rodičky mohou připlatit až 45 tisíc, za každý zákrok patnáct. Platby se totiž nevztahují na celkovou péči, ale na jednotlivý výkon.
Za primáře nebo přednostu si podle metodického pokynu ministerstva pacient připlatí maximálně 15 tisíc, za ostatní nejvýše pět tisíc korun (o stanovení částek čtěte zde). Konkrétní částky jsou na nemocnicích. V Mělníku se za výběr jakéhokoliv operatéra zaplatí pět tisíc, za primáře porodníka devět tisíc, za ostatní porodníky pět tisíc a za porodní asistentku čtyři tisíce.