10:40
Vážení čtenáři, portál iDNES.cz ukončuje on-line reportáž monitorující případy otravy metanolem. Děkujeme za pozornost, další zpravodajství vám budeme přinášet ve článcích.
10:35
Polská policie zadržela Slovenku, prodávala nekolkovaný alkohol. V zajištěném kontrabandu jsou i čtyři lahve s etiketami, před nimiž ČR varuje.
10:02
V nemocnici v Havířově zemřela 57letá žena na otravu metanolem. V kritickém stavu ležela dva týdny. Jde o 24. oběť jedovatého alkoholu v ČR. (více zde)
08:20
Kroměřížská nemocnice přijala ženu s těžkou otravou metylalkoholem. Její stav je stabilní. Jde o prvního pacienta s otravou v této nemocnici. (více zde)
  • Účastníci demonstrace proti prohibici na Palackého náměstí v Praze. (21. 9.

    Účastníci demonstrace proti prohibici na Palackého náměstí v Praze. (21. 9. 2012) / Autor: Petr TopičMAFRA

17:58
Na dvě desítky lidí, převážně příznivců Strany svobodných občanů, protestovalo na Palackého náměstí v Praze proti současné prohibici. Podle Strany svobodných občanů stát pošlapává naši svobodu pod záminkou bezpečnosti.
17:07
Vyšetřovací tým při policejním prezidiu, který se zabývá sérií otrav metanolem, zmapoval po více než týdnu pátrání základní strukturu prodejců a "míchačů" jedovatých nápojů. Policisté věří, že jsou na stopě vrcholu distribuční sítě. Uvedl to náměstek policejního prezidenta a šéf vyšetřovacího týmu Metyl Václav Kučera.
16:23
Inspektoři na Slovensku hledají od minulého týdne v obchodní síti, v hospodách nebo stáncích s rychlým občerstvením nekvalitní alkohol, který si v Česku vyžádal více než dvě desítky lidských životů. Alkoholické nápoje s nadměrným obsahem metanolu kontroloři v zemi pod Tatrami podle dostupných informací dosud nenašli.
15:58
V souvislosti s první otravou mytylalkoholem v Pardubickém kraji zkoumá policie dvě provozovny potravin v Ronově nad Doubravou. "Bude provedena domovní prohlídka. Ta by měla podezření potvrdit nebo vyvrátit," řekla ČTK mluvčí krajské policie Eva Maturová.
15:25
V Pardubickém kraji se metanolem otrávil první člověk. Muž z Třemošnice na Chrudimsku leží v nemocnici v Čáslavi. Je mimo nebezpečí života. (více zde)
14:54
Nečekané rozuzlení má případ šestatřicetiletého muže z Libštátu na Semilsku, který skončil v nemocnici po otravě metylalkoholem. Lahev rumu sama o sobě byla totiž nezávadná. Jedovatou látku si do ní přimíchal muž sám. Policisté u něj doma objevili barel se závadnou tekutinou. více zde
14:48
K odloženým krabicím, v nichž se nacházely lahve s alkoholem, vyjížděla ve čtvrtek v noci hlídka zlínských strážníků. Objevila celkem dvanáct litrových lahví, které obsahovaly neidentifikovatelný alkohol. Lahve sice byly označeny etiketou, ale ani na jedné z nich se nenacházel kolek.
14:43
Celní správa je připravena od tohoto okamžiku přijímat od povinných osob objednávky nových kontrolních pásek, a to na všech místně příslušných celních úřadech.
14:31
Ruská sanitární služba vyhlásila zákaz dovozu tvrdého alkoholu z Česka kvůli případům otravy metanolem. Oznámila to agentura Interfax.
14:30
Na šesti kontrolních místech na jihu Moravy už laboranti přijali od lidí přes 1 100 vzorků, zkontrolovat se podařilo zhruba polovinu z nich. Ve třech případech bylo v alkoholu zjištěno nadlimitní množství metanolu. "Povolené množství metanolu je 14 gramů na litr etanolu, u dvou rumů bylo naměřeno 14,1 a 17 gramů. V případě meruňkovice naměřili 25 gramů metanolu," uvedla mlvučí Celního ředitelství Brno Lada Temňáková. U všech vzorků nyní celníci i policisté zjišťují, odkud pocházely.
14:08
Hlídka mostecké městské policie v podniku v ulici Budovatelů zjistila porušení prohibice a vůči obsluze a majiteli provedla nezbytné úkony. Na místo byla přivolána hlídka PČR," uvedli strážníci.
13:50
Vyhláška s novými kolky na alkohol vyšla ve Sbírce. Až si je celní správa objedná, začne tiskárna cenin s výrobou. Platit začnou od 26. září.
13:34
Za posledních 24 hodin obdržely chemické laboratoře hasičů k analýze celkem 172 vzorků a všechny byly negativní. Další vzorky jsou do laboratoří postupně dodávány i v průběhu dnešního odpoledne.
12:50
Evropská komise dnes uvedla, že před tím, než bude Česká republika chtít zrušit zákaz vývozu tvrdého alkoholu, musí informovat Brusel. Následně by mělo jít o "společné rozhodnutí". ČTK a Českému rozhlasu to dnes řekl mluvčí Evropské komise Frédéric Vincent.
12:48
Policie obvinila k dnešnímu poledni již 39 lidí v souvislosti s vyšetřováním otrav metylalkoholem a kontrolami restaurací, barů a dalších provozoven ohledně vládou nařízené prohibice. Nejvíce obviněných je stále z Moravskoslezského kraje.