Případ Masaryk: byla pitva zfalšovaná?

  11:12aktualizováno  11:12
Sedmapadesát let po tragickém skonu Jana Masaryka se objevují nové informace o jeho smrti. Lékař, který pitval jeho tělo a podepsal pitevní protokol, zřejmě úzce spolupracoval s komunistickou tajnou policií. O Masarykově pitvě navíc existují dva záznamy.

Nové informace potvrzují verzi, k níž se před rokem přiklonil vyšetřovatel Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) Ilja Pravda. Tehdy rozhodl, že šlo o vraždu, pachatel je neznámý.

"Všechno to do sebe stále víc zapadá," říká Pravda. Před rokem vycházel především ze znaleckých posudků týkajících se pádu ministrova těla, nalezeného 10. března 1948 ráno na nádvoří Černínského paláce.

Zfalšovaný protokol
Nyní se ukazuje, že lékař, který podepsal pitevní protokol, v jiném případě na pokyn StB "upravil" pitevní zprávu podle jejího přání. Upozornil na to před několika dny soukromý badatel Igor Prcín.

"Nehledám senzaci, ale zpochybňuji pitvu," říká Prcín. Zjistil, že lékař František Hájek, který ministrovo tělo zkoumal, o dva roky později pitval i tělo faráře Josefa Toufara, který zemřel poté, co ho ubili příslušníci StB ve vězení. A na pokyn StB upravil pitevní protokol.

"Hájek měl totální důvěru StB," říká dokumentarista Jan Kalous, který se podrobně zabýval Toufarovým případem. Hájek, který dnes již nežije, patřil k odborníkům ve svém oboru. K tomu, aby "upravil" lékařskou zprávu o pitvě Toufara, dostal pokyn od podplukovníka StB Josefa Čecha, který to později přiznal. K těmto podkladům se dostal i Kalous.

Vyšetřovatel Pravda však na pochybnosti kolem lékaře Hájka narazil už dříve. V roce 1945 Hájek pitval tělo jistého Jana Rasochy, který zemřel poté, co ho zbili příslušníci tehdy nově vznikající StB. "A Hájek v protokolu uvedl, že stopy násilí nebyly shledány," říká vyšetřovatel.

Skutečnost, že byl Rasocha bit, však záhy vyšla najevo, neboť před únorem 1948 komunisté neměli situaci ještě zcela pod kontrolou, i když vnitro prakticky ovládali. Pravda naznačil, že Hájek mohl být lehce ovlivnitelný kvůli své minulosti.

Za války se na pozvání nacistické okupační správy účastnil cesty do Katyně, kde jako odborník podepsal, že exhumovaná těla polských důstojníků jsou pozůstatkem řádění Stalinových katanů. Po válce toto stanovisko (shodou okolností odpovídající skutečnosti) odvolal.

Dvě pitevní zprávy?
Pochybnosti však vyvolává i sama pitva ministrova těla. Ukázalo se totiž, že z ní existují dva různé pitevní protokoly. Jeden je kratší, třístránkový, opatřený razítkem a Hájkovým podpisem. Druhý, nepodepsaný, má o jednu stranu víc.

"Nechal jsem si udělat expertizu, z níž vyplynulo, že stránka navíc byla napsána na jiném psacím stroji," říká Pravda. Nepodepsaná "stránka navíc" je však důležitá. Jen na ní je jednoznačně napsáno, že Masaryk spáchal sebevraždu: "...ze všeho svrchu uvedeného vyplývá, že v pitevním nálezu ani chemickém vyšetření není jediná okolnost, která by svědčila, že Dr. Jan Masaryk neskončil sebevraždou." "Co si o tom myslet? Že to bylo doplněno na nátlak StB," uvažuje Pravda.

Jiné vysvětlení však nabízí bývalý Masarykův tajemník Antonín Sum. Věří, že Masaryk spáchal sebevraždu a pitva byla v pořádku. Pitvy se však účastnil jen chvíli. Pohled na tělo obdivovaného ministra nevydržel, omdlel a musel místnost opustit.

"Každý je jen člověk," říká dnes. Sum společně s lékařem Emanuelem Vlčkem, který jako student u pitvy asistoval, se pokusili rozpor v protokolech dodatečně vysvětlit. Podle nich byla "stránka navíc" normálně napsána po pitvě, stejně jako ostatní část protokolu, ale na starém psacím stroji. "Jsem stále přesvědčen, že se Masaryk sebeobětoval," říká Sum.

Opravdu vražda?
Není ostatně jediným, kdo si to myslí. Řada historiků je opatrná a nechce se jednoznačně přiklonit k verzi o vraždě. Pro ni totiž svědčí jen nepřímé důkazy, i když jich přibývá. "Stále dostáváme nové informace, i když po formální stránce jsme věc ukončili," říká Pravda.

Je možné, že se podaří ještě najít nové důkazy? "Vyloučit se to nedá, záleží na spolupráci s Ruskem," říká náměstek ředitele ÚDV Pavel Bret. Pokud šlo o vraždu, zřejmě ji organizovali sovětští agenti a důkazy mohou být jen v Moskvě.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

ANO mohu posunout dál, říká Stuchlík. Zároveň nevylučuje konec v politice

Petr Stuchlík ve volebním štábu ANO (7.10.2018)

Pokud nezíská nějakou výraznější funkci v hnutí, mohl by na podzim Petr Stuchlík, loňský kandidát ANO na pražského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz