Je to skutečná rarita, říká lékař o infarktu dvacetiletého fotbalisty

  14:45aktualizováno  14:45
Guinejskému fotbalistovi Zbrojovky Brno Mohamedovi Traorému je teprve 20 let. Nekouří a sportuje. Přesto ho skolil infarkt. "Nic podobného jsme nezažili. Nenašel jsem obdobu ani v zahraniční literatuře. Všechny nás bude zajímat jeho další osud," říká lékař Ivo Horák.

Mohamed Traoré předává lékaři Petru Černému fotbalový dres, jako malé poděkování za záchranu života. | foto: Ostravská městská nemocnice

Dvacetiletý záložník přezdívaný spoluhráči Momo opustil v pátek ostravskou městskou nemocnici. Na tamní koronární jednotce intenzivní péče se zotavoval po infarktu, který ho postihl v pondělí na Bazalech krátce po prohraném utkání s Baníkem Ostrava.

"Nemyslel jsem si, že se mi stalo něco vážného, když jsem odehrál celý zápas, osprchoval se, šel do autobusu a teprve v té chvíli se mi udělalo zle. Pak někdo zavolal sanitku a v nemocnici mi lékaři řekli, že mám infarkt," svěřil se fotbalista, když děkoval zdravotníkům nemocnice za péči. "I přesto chci hrát znovu ligový fotbal," dodal.

V pátek lékaři o případu poprvé promluvili. Podle nich mohl rozsáhlý infarkt fotbalistu dokonce zabít. A netajili se s tím, že Traoré je z jejich pohledu výjimečný případ, rozhodně první v zemi a možná i na světě.

Ucpané cévy léčí kardiologové běžně. "Zákrok děláme až 250 krát za rok. Ale náš nejmladší pacient měl 27let, takže Mohamed Traoré je výjimka," řekl primář kardiologie Radim Kryza.

Podobný případ není ani ve světové literatuře

Vedoucí lékař koronární jednotky intenzivní péče Ivo Horák upřesnil, co lékaře tak překvapilo. "Ročně léčíme průměrně pět až osm pacientů pod čtyřicet let s akutním infarktem. Ale tito mladí lidé jsou kuřáci, kdežto pan Traoré problémy s životosprávou nemá. I proto je to v tak nízkém věku raritní záležitost. Jde o precedens," vysvětluje. Hledal totiž informace o podobném případu zdravého vrcholového sportovce v Česku, ale marně.

"Nic podobného jsme tu dosud nezažili. A nenašel jsem zatím nic ani v zahraniční literatuře. Proto nemáme s čím srovnávat a všechny nás bude velmi zajímat jeho další osud," říká za lékaře Ivo Horák.

"Měl nízký tlak, špatně se mu dýchalo, rozvíjel se u něj takzvaný kardiogenní šok. Snažili jsme se co nejrychleji zjistit, kterou cévu má ucpanou. Bohužel se ukázalo, že je to ta největší a nejdůležitější. Ten infarkt byl opravdu velký," uvedl primář Kryza.

Fotbal je dřina

Dodal, že poté pacientovi zavedli přes tepnu v ruce katetr až k srdci, část krevní sraženiny odsáli, poté zúženou tepnu roztáhli balónkem a cévní stěny v postiženém místě vyztužili stentem.

"Použili jsme takzvaný lékový stent, který minimalizuje riziko, že se v tomtéž místě vyskytne další problém. Mohamed Traoré řekl, že v nejbližších dnech má v plánu odpočívat a pak se uvidí. Na první pohled na něm přitom vůbec nebylo vidět, že ho málem zabil infarkt. "Je mladý, uzdravuje se rychle. Už při druhém ultrazvukovém vyšetření bylo vidět zlepšení činnosti srdeční svaloviny," dodal Kryza.

Jenže každý infarkt zanechává na srdci trvalé následky a lékaři zatím netuší, jak na tom Momo bude. Připouštějí, že už teď jsou následky malé, nicméně pro vrcholový sport by mělo srdce fungovat na sto procent.

"Jeho vnitřní prostředí po odehraném zápase bylo děsivé. Vrcholový fotbal je totiž tvrdá dřina. Myslím, že ani 95 procent výkonu srdce by na to nestačilo," říká Kryza. Lékaři netuší, zda céva napraskla a ucpala se krevní sraženinou bez příčiny, nebo po nějakém silném úderu. Sportovní ředitel Zbrojovky Brno Zdeněk Kudela si opakovaně přehrál záznam zápasu, ale žádný úder neviděl. Neví o něm ani Traoré.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz