Měsíc od zatčení Ratha: Politik zůstává ve vazbě, vyslýchají se svědci

  20:15aktualizováno  20:15
Poslanec David Rath už přesně měsíc sleduje dění v Česku zpoza vězeňských mříží. A ve vazbě ještě zůstane, ve středu tak rozhodl soud. Policisté zároveň rozjíždějí výslechy svědků.

Eskorta odváží Davida Ratha, který se v objektu vnitra na pražské Spiritce zpovídal členům sněmovního mandátového a imunitního výboru. (22. května 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Policisté si pro Davida Ratha došli 14. května přesně ve 20:15. Zatkli ho s krabicí od vína, ve které bylo sedm milionů korun. Zatímco vyšetřovatelé tvrdí, že se jednalo o část provize za zmanipulovaní tendru na opravu buštěhradského zámku, Rath se hájí, že o penězích vůbec nevěděl.

Během měsíce od Rathova zatčení se ovšem udála celá řada věcí, redakce iDNES.cz proto připravila přehled těch nejdůležitějších a zároveň sestavila výhled, co se bude v případě dít dál.

Okamžiky zatčení nyní už bývalého středočeského hejtmana jsou víceméně známé. Policisté zastavili Ratha, když odcházel v Rudné z domu šéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a exposlance Petra Kotta. Kromě nich a Ratha je v kauze stíháno dalších pět lidí. Jsou mezi nimi zástupci a majitelé stavebních firem ze středních Čech, které se podle policistů podílely na přípravě zfalšovaného tendru.

Policisté skupinu sledovali celé měsíce, v důkazech se opírají především o odposlechy, a to nejen telefonů. Třeba dům Pancové policejní specialisté doslova prošpikovali štěnicemi. I díky tomu je prý na odposleších zaznamenána reakce Pancové, když spolu s Kottem sledovali Rathovo zatčení. "Je tu URNA!" vyděsil se Kott a na záznamu pak je slyšet další zvolání: "Jsme v prdeli."

Na pochybnosti při zadávání veřejných zakázek ve středních Čechách upozornil státní zástupce bývalý policista Libor Gregor. Ten byl však jen prostředníkem. Díky oznámení každopádně policie mohla zmapovat, jak se skupina domlouvá na zmanipulování opravy buštěhradského zámku. Šlo hlavně o to, jak cenu zakázky navýšit a z celkové ceny 220 milionů si "uloupnout" zhruba deset procent.

Policisté tvrdí, že autory plánu jsou Pancová s Kottem. Rath, který je už téměř měsíc ve vazební věznici v Litoměřicích, měl zajišťovat krytí. Exhejtman při svém vystoupení před poslanci začátkem června prohlásil, že případ byl na něj připraven "chobotnicí pana Kubiceho" (současný ministr vnitra, pozn. red.). "Celý proces je manipulován od samého počátku, je neférový, nespravedlivý a nestandardní," hřímal Rath před poslanci, kteří ho stejně vydali (více zde).

Ostatní obvinění se k případu nevyjadřují. Je to jejich strategie, na které se domluvili se svými obhájci.

Vystoupení Davida Ratha ve Sněmovně se proměnilo v politickou "show" desetiletí. Poslanec, který po zatčení vystoupil z ČSSD, mluvil před poslanci 48 minut. A kromě ministra Jana Kubiceho napadal také severočeskou státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, která případ sledovala od začátku, i policisty.

Při vystoupení zároveň jakoby mimochodem zmínil jednu věc, která způsobila starosti jeho bývalé straně. Rath totiž naznačil, že peníze, které u něj policisté našli, mohly být určeny na financování stranické kampaně (celou Rathovu řeč najdete zde).

Sociální demokraté to sice okamžitě odmítli, zmínka ale neušla středočeskému státnímu zástupci Petru Jirátovi, který případ převzal po Lence Bradáčové. Začátkem týdne prohlásil, že se začne zajímat i o to, jak ČSSD financuje svou kampaň (více zde).

ČSSD kauza zamotala hlavu i v jiném směru. Rath sice po obvinění odstoupil z funkce hejtmana, na krajském úřadu však stále zůstávají lidé, kteří s ním úzce spolupracovali. Vedení strany se sice pokoušelo dotlačit středočeské sociální demokraty ke změnám a sestavení nové kandidátky pro podzimní krajské volby, ale na první pokus to Bohuslavu Sobotkovi nevyšlo (více zde). Pokouší se o to znovu.

Pro ČSSD je odstřihnutí od Rathových lidí důležité, protože jim kauza může pokazit výsledek v krajských volbách. I když někteří sociologové předvídají, že případ bude mít dopad jen na střední Čechy (názor politologa Herzmanna čtěte zde).

V případě bylo zajímavé sledovat, jak se policii dařilo utajovat detaily k případu. Podrobnosti začaly do médií unikat až v okamžiku, kdy se ke spisu dostali poslanci. Radek John například prohlásil, že spis obsahuje zmínky o tom, jak se Rath s Pancovou a Kottem radují nad penězi. "Tam je nahráno, jak si rochní nad sedmi miliony, jak o tom žertují, jak šustí peníze a jak je to baví," řekl předseda Věcí veřejných Radek John.

Do vynášení citlivých informací se však zapojili i lidé z Vězeňské služby. Jeden z bachařů, který pracoval v oráčovské věznici, minulý týden prodal bulváru za pět tisíc fotografie všech aktérů kauzy. Snímky, na nichž jsou portréty Ratha a dalších lidí z profilu i z boku, stáhl z informačního systému věznic. Generální inspekce bezpečnostních sborů ho už zatkla a s ním i civilního zaměstnance Vězeňské služby.

David Rath si stejně jako další obvinění požádal o propuštění z vazby. Soudci jsou zatím proti. Stále se totiž bojí, že by Rath mohl ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti a také se pokusit utéct.

Policisté také v pátek rozjedou první kolo výslechů svědků. Redakci iDNES.cz to potvrdil advokát Tomáš Sokol. "Přesný počet svědků, které chce policie vyslechnout, neznám. Určitě jich jsou ale desítky. Sama policie nám ostatně už před časem avizovala, že si není jistá, zda to vůbec stihne během tří měsíců, kdy může trvat koluzní vazba," uvedl Sokol.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Realisté politologa Robejška chtěli 20 procent, po třech letech končí

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Česko přichází o jednu z politických stran. Pravicově konzervativní Realisty založil v roce 2016 politolog Petr...

Nového ministra kultury se možná dočkáme až na podzim, říká politolog

Vedení ČSSD po jednání předsednictva strany.

Demise, otálení a tvrdohlavost. Jmenování nového ministra kultury doprovází prodlevy. ČSSD trvá na jmenování Michala...

Pitná voda jako ústavní právo? Tři strany se přetahují, kdo návrh prosadí

Voda pro Prahu - Vodní nádrž Želivka

Každý má právo na pitnou vodu a vodní zdroje jsou ve správě státu. Právě to navrhuje napsat do Ústavy České republiky...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz