Nečas: Chci dál v koalici pokračovat, ale Peake na obraně zklamala

  17:32aktualizováno  18:12
Premiér Petr Nečas chce, aby současná koalice dál pokračovala. Jako ministryně obrany ho však Karolína Peake zcela zklamala, a proto ji odvolal. "Ztratil jsem k ní zcela důvěru," řekl premiér.

"Stojím o pokračování tohoto koaličního projektu. Nezpochybňuji působení paní ministryně na předchozích pozicích, ale ukázalo se, že za jeden týden dokázala resort obrany destabilizovat tak, že nemohla pokračovat dál," uvedl Nečas.

Ministerstvo obrany přirovnal k vlaku "pevně posazeném na kolejích, který jede správným směrem, po správné trase a přes správná nádraží".

Peake premiér odvolal, protože už nemá jeho důvěru. Ale pouze jako ministryně obrany, vicepremiérkou pro boj s korupcí může zůstat i nadále.

"Abych charakterizoval tento svůj krok a jeho důvod, tak musím říci, že je to jednoznačně ztráta důvěry v paní ministryni. Má důvěra neklesla k nule, klesla do záporných hodnot," řekl novinářům premiér.

Pokud podle něj ministr ostentativně ignoruje názory předsedy vlády, musí skončit buď on, nebo premiér. "Nemohl jsem konat jinak, neměl jsem na výběr," zdůraznil zvýšením hlasu Nečas.

Vadilo mu mimo jiné, že si Peake nepožádala o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, která je pro ministry obrany nezbytná. "To je věc, která vždy budí podezření, protože pokud někdo, kdo se pohybuje v oblasti bezpečnosti státu, takovou věc zdržuje, tak si je vědom, že tam je nějaký problém nebo problémek," domnívá se předseda vlády.

Peake neřekla pravdu, Picka vyhodila za tři minuty

Hlavním důvodem odvolání ministryně je podle premiéra rychlá výměna klíčových lidí ve vedení ministerstva. "Paní bývalá ministryně si se svým nejbližším okolím počínala na ministerstvu, jako kdyby to bylo dobyté nepřátelské území, místo, kde musí okamžitě uplatňovat svoji moc jenom proto, že ji má," sdělil Nečas s tím, že je chováním Peake zklamaný.

Předsedy vlády se dotklo především odvolání prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa vyzbrojování Pavla Bulanta. Nečas změny vytkl Peake po telefonu už minulý týden, ve čtvrtek ji pak vyzval, aby oba vzala zpět.

Předseda vlády řekl, že Peake odvolání hájila bizarními zdůvodněními a účelovými argumenty. "Mě toto dětinské, a všimněte si, že se vyhýbám slovu lhaní, tedy opravdu uráží," uvedl politik.

Nečas například nesouhlasí s tím, že Peake chtěla ministerstvo zcivilnit. "Pan Picek je bývalým vojákem z povolání. A já chci připomenout, že v pátek si paní ministryně přivedla tři nové vysoké funkcionáře a z toho dva z nich jsou bývalí vysoce postavení armádní důstojníci," řekl Nečas.

Je přesvědčený, že mu neříkala politička pravdu ani o okolnostech jednání s Pickem. Peake premiéra informovala, že jej odvolala po hodinovém rozhovoru s tím, že nenašli shodu nad koncepčními otázkami a také se k ní choval arogantně. "Tato argumentace není pravdivá. Paní ministryně s panem Pickem mluvila tři minuty," doplnil politik.

Premiér vysvětlení svého kroku věnoval téměř celou půlhodinovou tiskovou konferenci po jednání kabinetu. Ten ve čtvrtek odpoledne probíral běžné body jednání. V závěru tiskové konference, na které byl sám, čelil nepříjemným otázkám novinářů. Ti se ho ptali například, jak je možné, že Peake ztratila jeho důvěru, ale vicepremiérkou být může. Nebo zda krok nebyl vypočítavý, když Peake odvolal až po klíčovém jednání Sněmovny, jež ve středu schválila úsporný balíček i návrh rozpočtu.

Nečas na to řekl, že k Peake v roli protikorupční vicepremiérky neměl a nemá výhrady, proto v této funkci zůstává. Čtvrteční schůzka s Peake byla podle něj naplánovaná dlouhodobě a jindy nemohla proběhnout právě s ohledem na jednání poslanců.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Bez vstupu do NATO by byl z naší armády skanzen, řekl generál Šedivý

Ukázka z pořadu Rozstřel - Jiří Šedivý a Otakar Foltýn

Severoatlantická aliance je pro českou armádu zásadní. Tak to vidí v souvislosti s 20. výročím vstupu ČR do NATO...

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Najdete na iDNES.cz