VIDEO: Protekční "kulichové" jsou pro Motol důležití, hájil se ředitel

  16:28aktualizováno  17:15
Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík odmítl pochybení, když na výjezdní poradě nabádal podřízené, aby lépe pečovali o protekční pacienty. Pustil nezkrácený záznam z porady a pak hájil přínos "kulichů", jak se prominentům říká v lékařském slangu.

Ludvík ve Špindlerově Mlýně například popisoval, jak jsou předem domluvená výběrová řízení, nebo jak se má pečovat o protekční pacienty, v lékařském slangu "kulichy".

Sestřih označuje za zmanipulovaný, jeden z primářů motolské nemocnice nicméně iDNES.cz pod podmínkou anonymity řekl, že si ředitelova slova o "kuliších" pamatuje téměř doslova.

Ludvík to nicméně odmítl. "Předbíhat při operacích? Neexistuje," ohradil se v krátkém komentáři, který médiím poskytl poté, co pustil celý záznam ze Špindlerova Mlýna.

"Jediné, co pro ty 'kulichy' - mimo jiné i z řad novinářů - dělám, je to, že poprosím svůj sekretariát, aby zavolali na příslušné oddělení, zda je možné pacienta objednat," tvrdí ředitel. Původně zveřejněnou nahrávku opětovně označil za velmi účelově sestříhanou.

Ludvík však připustil, že nemocnici pomáhá, když prominentní pacienti chválí její služby. "Systémem kulichů jde o to vytvářet pozitivní obraz nemocnice. To nám pomáhá, když usilujeme o investice, protože zařízení, které má pozitivní obraz, je zvýhodněné," uvedl ředitel.

Ředitel nemocnice se také dnes dostal do mediální přestřelky s Evou Jurinovou, kterou v úterý odvolal z pozice mluvčí. V otevřeném dopise jí vyčetl její chování a popřel, že by jí zakazoval za nemocnici mluvit. Na to reagovala Jurinová vlastním otevřeným dopisem, ve kterém si za svými původními prohlášeními stojí.

Přednosta interny: Žádosti jsou, kapacita ale není nekonečná

Se žádostmi o zprostředkování péče má své zkušenosti například přednosta motolské interny Milan Kvapil. Lidé se na něj obracejí e-mailem každý den. "Když máme kapacitu, tak v tom nevidím problém. Každý člověk, který má blízkého těžce nemocného, nebo je nemocný on sám, hledá pro sebe to nejlepší, to je normální lidská reakce. Jenže kapacita není nekonečná," říká.

Podle Kvapila klinika ke každému pacientovi přistupuje stejně. A to včetně žádostí o lepší péči. "Abychom ji poskytli, musí být kromě kapacity splněny ještě dvě podmínky. Žádost musí být smysluplná a pacient musí mít šanci," popisuje. To znamená, že pacient neumírá nebo nemá onemocnění, které klinika neléčí.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Soud v Náchodě rehabilitoval Pavla Wonku za to, že nedocházel na VB

Okresní soud v Náchodě otevřel po 31 letech případ politického vězně komunistického režimu Pavla Wonky. V dubnu 1988...

Miloš Zeman bude do neděle v nemocnici. Chce být fit na 28. října

Prezident ve čtvrtek odpoledne nastoupí na čtyři dny do Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Půjde o rekondiční pobyt,...

Lidé si myslí, že mám na noze nádor, říká muž s elektronickým náramkem

Elektronickým monitoringem prošlo do konce letošního září 304 lidí. Takzvané náramky hlídaly ve většině případů domácí...

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz